Edukacja

Jaworznickie szkoły docenione w rankingu Perspektyw

Podobnie jak w minionych latach miesięcznik Perspektywy opublikował tradycyjny ranking szkół średnich. Wśród najlepszych liceów i techników w kraju znalazły się także jaworznickie placówki.

Ranking miesięcznika Perspektywy już od ponad dwudziestu lat klasyfikuje najlepsze szkoły w kraju i uchodzi za jedno z najbardziej prestiżowych tego typu zestawień. Dzięki rankingowi najlepsze szkoły jeszcze mocniej przyciągają kandydatów na uczniów, a dla kadry nauczycielskiej jest to spore wyróżnienie i motywacja do dalszej pracy. – Myślę, że ten ranking jest dla wielu inspiracją do działania, do starań o podnoszenie sobie poprzeczki – mówił podczas uroczystej gali podsekretarz stanu z MEN Maciej Kopeć. – Rankingi to bardzo ważne narzędzie do zbierania i upowszechniania informacji – dodał prof. dr hab. Marek Rocki, rektor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. W rankingu nie mogło zabraknąć także szkół z Jaworzna. W tym roku świetne wyniki zanotowało Technikum nr 6 im. króla Jana III Sobieskiego. Szkoła wchodząca w skład Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaworznie znalazła się w setce najlepszych placówek w kraju na 53. miejscu. Wśród liceów po raz kolejny zdecydowanie najlepsze okazało się II Liceum Ogólnokształcące im. Czesława Miłosza, które zanotowało duży awans w rankingu i znalazło się na 252. miejscu w Polsce.

Miniony rok okazał się wyjątkowo udany dla Technikum nr 6 im. króla Jana III Sobieskiego, które dołączyło do krajowej czołówki szkół. Popularna „szóstka” awansowała niemal o 400 miejsc i znalazła się na rewelacyjnym 53. miejscu w skali kraju. W województwie śląskim tylko sześć szkół zostało wyżej sklasyfikowanych. Technikum nr 6 jako jedyna szkoła z Jaworzna otrzymała tytuł „Złotej Szkoły 2020”. Nauczyciele i dyrekcja z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaworznie ma powody do świętowania, w rankingu uwzględnione zostały bowiem jeszcze dwie inne szkoły wchodzące z jego skład. Na miejscu 228. w kraju (przed rokiem – 195.) i 27. w województwie uplasowało się Technikum nr 5, które otrzymało tytuł „Srebrnej Szkoły 2020”. Z pierwszej pięćsetki wypadło tymczasem, najwyżej sklasyfikowane przed rokiem (111. miejsce) Technikum Energetyczne, które tym razem w województwie znalazło się na 66. lokacie. – Serdecznie dziękujemy zwłaszcza ubiegłorocznym absolwentom – to dzięki Waszej postawie na maturze oraz egzaminach zawodowych znaleźliśmy się na tak wysokiej pozycji – piszą na swoich stronach internetowych pedagodzy z CKZiU.

W klasyfikacji liceów II LO już od kilku lat zdecydowanie wyprzedza pozostałe placówki z terenu Jaworzna i stale poprawia swoje notowania. W tym roku liceum mieszczące się na Osiedlu Stałym zanotowało bardzo duży awans – aż o 199 pozycji! Przed rokiem II LO było na 451. miejscu z kraju, a obecnie plasuje się na pozycji 252. i otrzymało tytuł „Srebrnej Szkoły 2020”. W skali województwa przełożyło się to 28. lokatę. Pozostałe dwa sklasyfikowane jaworznickie licea wypadły nieco gorzej niż przed rokiem. I LO im. Tadeusza Kościuszki spadło z 720. miejsca w kraju na 764., a w województwie zajmuje 93. miejsce. Dużo niżej znalazło się za to III LO im. Orła Białego, które z 687. lokaty spadło na miejsce 993. w kraju i 113. w województwie śląskim. Zarówno I LO, jak i III LO otrzymały tytuł „Brązowej Szkoły 2020”.

Kapituła rankingu co roku ustala kolejność szkół, opierając się na konkretnych danych. Technika zostały ocenione za pomocą czterech kryteriów. Są to: sukcesy szkoły w olimpiadach, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych, wyniki matury z przedmiotów dodatkowych oraz wyniki egzaminu zawodowego. Do sporządzenia rankingu wykorzystano dane ze źródeł zewnętrznych wobec ocenianych szkół, takich jak protokoły komitetów głównych olimpiad, zestawienia okręgowych komisji egzaminacyjnych (OKE) z wynikami matur i egzaminów zawodowych oraz System Informacji Oświatowej. W zestawieniach zostały zaprezentowane jedynie szkoły, które uzyskały najlepszą pozycję rankingową. Ranking liceów z kolei uwzględnia te szkoły, w których maturę w maju 2019 r. zdawało minimum 12 maturzystów. Dodatkowym kryterium wejścia szkoły do rankingu było osiągnięcie przez uczniów wyniku powyżej 0,75 średniej krajowej z egzaminu maturalnego obowiązkowego z języka polskiego i matematyki.

Artykuł pochodzi z gazety: EXTRA 1-2020

 

Najnowsze

To Top