Bezpieczeństwo

Ostrożnie na przejazdach kolejowych!

Przejazdy kolejowe, chociaż często mocno zabezpieczone, bywają niebezpieczne, a kierowcy zapominają o zachowaniu podwyższonej uwagi w ich okolicach. Ostatnio do bardzo groźnego zdarzenia doszło w Ciężkowicach.

Na przejeździe kolejowo-drogowym w Jaworznie przy ul. Ciężkowickiej (na szlaku Jaworzno – Trzebinia) kierowca srebrnego samochodu doprowadził do niebezpiecznej sytuacji. Nie dostosował się do przepisów drogowych i wjechał na przejazd w momencie opadania półrogatek. Zignorował opadające półrogatki oraz sygnały świetlne i dźwiękowe na sygnalizatorze informujące, że do przejazdu zbliża się pociąg. Kierowca nie skorzystał też z możliwości zjazdu z przejazdu, kiedy jeszcze otwarte były rogatki zjazdowe. Na szczęście w do tragedii tym razem nie doszło

Jak się okazuje 99% zdarzeń na przejazdach wynika właśnie ze złych decyzji podejmowanych przez kierowców. Oprócz wjeżdżania na przejazd pod opadającymi rogatkami, są to – omijanie zamkniętych półrogatek, ignorowanie znaku „stop” czy wjeżdżanie na przejazd bez możliwości zjazdu. Do takich sytuacji w ogóle nie powinno dochodzić. One zawsze stanowią zagrożenie życia i zdrowia podróżnych znajdujących się w samochodzie i w nadjeżdżającym pociągu.

Rok 2019 był najbezpieczniejszym pod względem zdarzeń na przejazdach od 4 lat. W zeszłym roku doszło do 163 zdarzeń na przejazdach kolejowo-drogowych w Polsce. To o 11% mniej niż rok wcześniej, gdy odnotowano 183 zdarzenia. Wciąż podstawową przyczyną wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych pozostaje niezachowanie ostrożności przez kierowców.

– Dla PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. priorytetem jest bezpieczeństwo. PLK budują bezkolizyjne skrzyżowania, zwiększają liczbę zabezpieczeń na przejazdach, kampania „Bezpieczny Przejazd – Szlaban na ryzyko” i dodatkowe oznakowania skrzyżowań kolejowo-drogowych zwiększają bezpieczeństwo kierowców. PLK prowadzą warsztaty dla instruktorów nauki jazdy, akcje na przejazdach, prelekcje edukacyjne w szkołach i przedszkolach – mówią przedstawiciele PKP PLK. Kolejarze starają się edukować i ostrzegać, co ma realny wpływ na bezpieczeństwo. Jedną z akcji podnoszących bezpieczeństwo było znakowanie przejazdów kolejowo-drogowych żółtymi naklejkami z dodatkowymi informacjami pozwalającymi na szybką reakcję, szczególnie wtedy, gdy na przejeździe znajdzie się unieruchomiony samochód. Żadne akcje oczywiście nie zastąpią jednak myślenia na drodze i czasami niewiele trzeba by zapobiec niebezpiecznym zdarzeniom.

Najnowsze

To Top