Kultura i rozrywka

Dominika Słowik z Paszportem Polityki!

Pochodząca z Jaworzna Dominika Słowik została laureatką tegorocznych Paszportów Polityki w kategorii literatura. Kapituła konkursu doceniła nową powieść jaworznianki „Zimowla”.

Paszporty przyznawane są od 1993 roku przez redakcję tygodnika Polityka i uchodzą za jedną z najważniejszych nagród kulturalnych w Polsce. Przyznaje się je w siedmiu kategoriach: film, literatura, teatr, sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna i kultura cyfrowa. Dodatkowo od 2002 roku przyznawana jest nagroda specjalna – „kreator kultury” za specjalne osiągnięcia w krzewieniu kultury.

Dominika Słowik została doceniona w kategorii literatury. Obok niej nominowane były też Weronika Murek za zbiór proroczych sztuk teatralnych „Feinweinblein” oraz Urszula Zajączkowska za książkę „Patyki, badyle”. Jaworznianka została wyróżniona za powieść „Zimowla” – „wciągającą, wielopoziomową i pełną zagadek opowieść o rodzinie, historii najnowszej i o Polsce – kraju, w którym przeszłość to najlepszy kapitał na przyszłość”.

Dominika Słowik (rocznik 1988) – pochodzi z Jaworzna, chociaż obecnie mieszka w Krakowie, jest absolwentką filologii hiszpańskiej. Mając 26 lat, zadebiutowała powieścią „Atlas Doppelganger”. W ubiegłym roku wydała powieść „Zimowla”, która przyniosła jej nagrodę i uznanie zarówno krytyków, jak i czytelników. Ten thriller z elementami opowieści grozy rozgrywa się w małej miejscowości Cukrówka i przynosi bardzo ciekawy obraz historii najnowszej. Polska jest tutaj krainą cudów i oczekiwania na cuda. Powieść pokazuje, jak można manipulować historią, a sama autorka – jak skutecznie wciągać w narrację czytelnika.

Jaworznianka odbierając Paszport Polityki, znalazła się w wyśmienitym gronie. W tym roku nagrody bowiem otrzymali m.in. Bartosz Bielenia za rolę w nominowanym do Oscara filmie „Boże Ciało”, a także noblistka Olga Tokarczuk – jako kreator kultury. W przeszłości Paszporty w kategorii literatury trafiały to takich znanych pisarzy jak m.in. Andrzej Sapkowski, Ziemowit Szczerek, Szczepan Twardoch, Dorota Masłowska czy Wojciech Kuczok. Nagroda dla młodych artystów często staje się przepustką do świata wielkiej kultury. Serdecznie gratulujemy pani Dominice i życzymy kolejnych sukcesów.

Artykuł pochodzi z gazety: EXTRA 1-2020

 

Najnowsze

To Top