Z miasta

Leśnicy rozpoczęli wycinkę lasu

Nadleśnictwo Chrzanów rozpoczęło dużą wycinkę lasu między ulicą Szczakowską i Parkiem Lotników. Jak zapewniają leśnicy – w miejsce wyciętych starych drzew mają zostać posadzone nowe sadzonki.

Wycinka lasu między Komuną a Osiedlem Stałym wzbudziła zainteresowanie mieszkańców miasta i obawy o to, co stanie się z tym terenem. Na miejscu ruszyły już prace, a cały obszar ze względów bezpieczeństwa został objęty zakazem wstępu. Jak się okazuje, jest to rutynowa wycinka, a stary las ma zostać zastąpiony przez nowy. – Obecnie na tym terenie wprowadzona jest rębnia, czyli sposób zagospodarowania powierzchni prowadzący do odnowienia lasu – wprowadzenia tam nowych nasadzeń sadzonek młodego drzewostanu, który będzie tam rósł przez kolejne 120 lat. Za każdą wycięta brzozę będziemy tam sadzili od czterech do pięciu sadzonek – wyjaśnia Ewelina Boruń, zastępca nadleśniczego w Nadleśnictwie Chrzanów.

W sumie ma zostać wycięte 450 metrów sześciennych, co przekłada się na około 400 drzew. Wycinane są głównie brzozy, ale także topole i sosny. W większości są to drzewa suche i stare – liczące sobie ponad 80 lat. – Drzewostan dojrzał już do tego, że można go tam wyciąć – tłumaczy Ewelina Boruń. Stare drzewa stwarzały zagrożenie dla bezpieczeństwa i wycięcie ich stało się wręcz koniecznością. Brzozy zyskują rębność w wieku 60 lat, ale Nadleśnictwo wstrzymywało się z ich wycinką do czasu ustalenia statusu pobliskiego Parku Lotników. Miasto przejęło Park w ubiegłym roku, dzięki czemu można było określić granicę lasu i obszar wycinki.

Prace na tym terenie trwać będą przez cały rok 2020. Pierwsze nowe nasadzenia rozpoczną się w 2022 roku. Jest to spowodowane koniecznością odczekania, by z ziemi ulotnił się zapach żywicy. Taki aromat bowiem przyciąga chrząszcza szeliniaka, który lubi obgryzać korzenie młodych sadzonek.

Najnowsze

To Top