Z miasta

Powstanie nowy miejski żłobek

Ponad 1,7 mln złotych pozyskał jaworznicki Urząd Miejski na kolejny żłobek miejski, który powstanie w Przedszkolu Miejskim nr 26 przy ul. Towarowej na Podłężu. Ogólnie dzięki programowi „MALUCH+” 2020, w całym kraju powstanie 24,8 tys. miejsc opieki dla dzieci do lat 3. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przeznaczyło na edycję 2020 „MALUCH+” 450 mln zł.

Nowy żłobek powstanie na parterze w budynku istniejącego Przedszkola Miejskiego nr 26. Opiekę w nim znajdzie 70 dzieci do lat 3. Będzie się składał z czterech sal zabaw oraz sali do odpoczynku. Dla potrzeb żłobka zostaną zaaranżowane m.in.: szatnia, wózkownia, gabinet intendentki i pielęgniarki, pomieszczenia biurowe i gospodarcze, toalety oraz kuchnia mleczna.

Układ istniejącego przedszkola zostanie zmieniony, tak by nie zmniejszyła się liczba oddziałów przedszkolnych. W przedszkolu zostanie wydzielonych pięć oddziałów na łączną liczbę 104 dzieci. Żłobek i przedszkole będą działać całkowicie niezależnie. Każda placówka będzie zlokalizowana na oddzielnych kondygnacjach, z osobnym wejściem, administracją, zapleczem sanitarnym, węzłem żywieniowym oraz salami dla dzieci.

– Jednym z kluczowych celów programu „Jaworzno Wspiera Rodziny”, który wystartował w naszym mieście kilka lat temu było zapewnienie opieki najmłodszym jaworznianom do 3 roku życia. Dzięki programowi powstał Żłobek Miejski dla 30 dzieci na który miasto otrzymało rządowe dofinansowanie. Pozyskaliśmy kolejne środki i gmina otrzymała ponad 1,7 mln złotych dofinansowania na stworzenie drugiego miejskiego żłobka dla 70 dzieci – mówi Zastępca Prezydenta Miasta Monika Bryl.

W mieście działa już żłobek miejski przy ul. 3 Maja 16, który również otrzymał dofinansowanie z programu „Maluch +”. Opiekę w nim znalazło 30 dzieci z Jaworzna. Ponadto po konsultacjach z młodymi rodzicami, dwa lata temu prezydent Paweł Silbert zdecydował o dopłatach do niepublicznych żłobków i klubików dziecięcych. Kwota wsparcia została ustalona na poziomie 300 zł dla każdego dziecka. Od początku funkcjonowania programu, miasto przeznaczyło na ten cel już ponad 715 tys. złotych. Nowa forma wsparcia rodzin spowodowała, że w mieście uruchomiono nowe, prywatne punkty opieki nad dziećmi. Zarówno miejski żłobek na Podwalu, powstający publiczny żłobek dla kolejnych kilkudziesięciu dzieci na Podłężu oraz dopłaty do niepublicznych miejsc opieki nad maluchami zyskują finansowanie w nowym budżecie na 2020 rok. Roczne koszty utrzymania żłobka dla 30 dzieci to 1,3 mln zł.

Źródło: um.jaworzno.pl

Najnowsze

To Top