Biznes - inwestycje

Awaria opóźni uruchomienie elektrowni

Nowy blok 910MW jaworznickiej elektrowni wciąż nie może ruszyć pełną parą. Jak informuje Rafako, podczas testów doszło do awarii, która opóźni oddanie bloku do eksploatacji.

Nowy blok elektrowni w Jaworznie zgodnie z zapowiedziami Taurona miał ruszyć w połowie lutego. Po raz kolejny jednak termin musi zostać przesunięty. – Zgodnie z przekazanymi informacjami po odłączeniu bloku, które miało miejsce m.in. z powodu nadzwyczajnych okoliczności pogodowych stwierdzono, że nastąpiło niemożliwe do przewidzenia zdarzenie polegające na uszkodzeniu jednego z elementów kotła – wyjaśnia w komunikacie Rafako.

Jeszcze w listopadzie 2018 roku podczas budowy bloku ruszyły pierwsze testy. Tauron zakładał pierwotnie, że obiekt uda się oddać do eksploatacji jeszcze końcem 2019 roku. W drugiej połowie grudnia spółka Nowe Jaworzno podpisała aneks do umowy na budowę bloku z konsorcjum Rafako – Mostostal Warszawa. Zgodnie z aneksem zakres prac został zwiększony a cena netto zwiększona o 52,3 mln zł, do 4,54 mld zł. Przejęcie bloku do eksploatacji miało nastąpić do 31 stycznia 2020 r, potem Tauron wskazał termin 15 lutego. Awaria elementów kotła odsuwa jednak po raz kolejny termin uruchomienia bloku. Nowy termin na razie nie jest znany, spekuluje się jednak że może to być koniec marca br.

Nowy blok energetyczny w Elektrowni Jaworzno to zdecydowanie jedna z największych inwestycji w kraju i największe przedsięwzięcie realizowane obecnie przez grupę Tauron. Jego wartość przekracza ponad 6 miliardów złotych. Rocznie nowa jednostka może spalać nawet ponad 2,5 mln ton węgla kamiennego.

Najnowsze

To Top