Bezpieczeństwo

Strażacy usuwali skutki nocnej wichury

W nocy z niedzieli na poniedziałek nad Polską przechodził niż Julia, który niósł ze sobą wyjątkowo silny wiatr. Strażacy mieli sporo pracy przy usuwaniu skutków wichury, chociaż akurat w Jaworznie na szczęście nie doszło do bardzo poważnych zdarzeń.

W całym województwie śląskim noc z niedzieli na poniedziałek była wyjątkowo niespokojna, a strażacy interweniowali ponad 580 razy. Wiatr momentami wiał nawet z siłą 120 km/h, ucierpiało wiele drzew, wiatr uszkadzał także dachy i linie energetyczne. W Jaworznie mimo mocnego wiatru udało się na szczęście uniknąć większych strat. Strażacy interweniowali 11 razy, z tego dwa zdarzenia można było zakwalifikować jako poważniejsze. Na łączniku ulic Grunwaldzkiej i Piekarskiej drzewo zostało powalone na samochód. Na szczęście nikomu nic się nie stało, ucierpiał jedynie samochód. Z kolei w pobliżu ulic Północnej i Nullo jeden z samochodów został uszkodzony przez kawałek blachy oderwany przez wiatr z z jednego z okolicznych domów. Strażacy jeszcze w godzinach porannych intensywnie pracowali nad usuwaniem szkód.

Wichura spowodowała nieco strat w infrastrukturze drogowej. Od rana pracownicy Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów naprawiali szkody i sprawdzali stan infrastruktury, a szczególnie znaków i sygnalizacji świetlnej. Wszelkie szkody powstałe w wyniku wichury można zgłaszać do Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego pod numer tel. (32) 61-81-890. Dyżurni PCZK kierują na miejsce strat odpowiednie służby.

Sporo pracy po wichurze mieli też energetycy. Przewracające się pod naporem silnego wiatru drzewa zrywały przewody i łamały słupy linii energetycznych. Od niedzielnego wieczoru Tauron zarejestrował blisko osiem tysięcy zgłoszeń od klientów. W terenie, od wczesnych godzin porannych, pracuje ponad 1200 energetyków. W kulminacyjnym momencie ponad 80 tys. gospodarstw domowych na południu Polski pozostawało bez prądu. Obecnie sytuacja wraca już do normy. W związku z dużą ilością zniszczeń spowodowanych przez huraganowy wiatr, energetycy przewidują, że odbudowa niektórych linii energetycznych oraz usuwanie uszkodzeń może potrwać nawet do wtorku.

(foto. arch.)

Najnowsze

To Top