Kultura i rozrywka

Raper Tadek wystąpi w Jaworznie

W najbliższą sobotę 29 lutego w Jaworznie podczas gali finałowej Jubileuszowego V Wojewódzkiego Konkursu „Żołnierze Wyklęci. Niezłomni Bohaterowie” w Młodzieżowym Domu Kultury w Jaworznie wystąpi raper „Tadek” Polkowski.

1 marca w całym kraju obchodzony jest Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W tym roku już po raz dziesiąty Polacy oddadzą hołd walczącym za wolność. Jedną z form uczczenia pamięci żołnierzy drugiej konspiracji jest organizowany już od 5 lat przez europosłankę Jadwigę Wiśniewską Wojewódzki Konkurs „Żołnierze Wyklęci. Niezłomni Bohaterowie”, który cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem uczniów ze szkół z całego województwa śląskiego.

– W przeddzień Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zapraszam Państwa na uroczystą galę finałową Konkursu poświęconego Żołnierzom Niezłomnym. To szczególny projekt patriotyczny. Jego owocem jest 878 prac młodych ludzi, którzy udowadniają, że nawet najlepiej przygotowane kłamstwo, nie jest w stanie zniszczyć prawdy o heroicznej walce Niezłomnych Bohaterów. To właśnie ta prawda zwycięża w konkursowych pracach: prezentacjach multimedialnych, filmach, w których aktorami są uczniowie oraz ich bliscy, a także piosenkach inspirowanych tragicznymi losami żołnierzy podziemia niepodległościowego. Spotkajmy się w Jaworznie i wspólnie dajmy świadectwo pamięci o Tych, którzy do końca pozostali wierni złożonej przysiędze. W godzinie próby nie podnosili rąk do góry, nie prosili o łaskę. Zapłacili za bezgraniczną miłość do wolnej Polski najwyższą cenę – mówi europosłanka Jadwiga Wiśniewska.

Tym razem uroczysta gala odbędzie się 29 lutego o godz. 16.00 w Młodzieżowym Domu Kultury w Jaworznie. Podczas gali laureaci Konkursu oraz nauczyciele, opiekunowie zwycięskich prac, odbiorą z rąk europosłanki Jadwigi Wiśniewskiej zaproszenia na wyjazdy studyjne do Parlamentu Europejskiego w Brukseli, a finaliści otrzymają atrakcyjne nagrody rzeczowe. Odbędzie się także premierowy pokaz prac wyróżnionych w jubileuszowej edycji. W drugiej części na scenie wystąpi „Tadek”, znany raper, syn Jana Polkowskiego – poety, opozycjonisty z czasów komunizmu i działacza „Solidarności”. – Tradycyjnie galom finałowym konkursu towarzyszą koncerty zespołów rockowo-patriotycznych i spektakle teatralne. W poprzednich latach zagrali Forteca, Contra Mundum, De Press i Armia, a Przemysław Tejkowski przedstawił monodram „Melduję Tobie Polsko. Rotmistrz Pilecki”. W tym roku, w Jaworznie wystąpi przedstawiciel młodego pokolenia, raper „Tadek” Polkowski, na którego twórczość silny wpływ wywarła historia Żołnierzy Wyklętych – Danuty Siedzikówny ps. „Inka”, rtm. Witolda Pileckiego czy generała Augusta Fieldorfa „Nila”. Jego piosenki mają miliony wyświetleń w internecie, a w Jaworznie będziemy mieli okazję usłyszeć je na żywo – zachęca europosłanka.

Partnerem strategicznym koncertu jest Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Najnowsze

To Top