Z miasta

Pierwsze mieszkanie chronione otwarte

W miniony czwartek (27 lutego), w obecności licznych gości, uroczyście otwarto pierwsze w Jaworznie mieszkanie chronione dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Od marca zamieszkają w nim pierwsi lokatorzy – podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną koła w Jaworznie.

Mieszkanie chronione jest specyficzną formą pomocy społecznej, pozwala na lepszą rehabilitację i usprawnienie osób, które z niego korzystają. Dzięki wsparciu specjalistów osoby zamieszkujące w mieszkaniach chronionych uczą się prowadzenia samodzielnego życia i otrzymują wsparcie potrzebne w codziennym funkcjonowaniu. Jak dotychczas w Jaworznie nie było takiego miejsca, ale dzięki inicjatywie i zaangażowaniu wielu osób udało się to zmienić.

– Idea mieszkania chronionego w głowach zarządu Warsztatów Terapii Zajęciowej zrodziła się już dawno. Ostatnio dużo dobrego dzieje się w sferze pomocy dla osób niepełnosprawnych, dlatego postanowiliśmy wykorzystać ten moment i podjęliśmy temat utworzenia takiego mieszkania. Zwróciliśmy się o pomoc do pana radnego Macieja Stanka, który wszystko przygotował w naszym imieniu na piśmie i udał się z pomysłem do pani prezydent Moniki Bryl. Nasz pomysł, w takim kształcie jak przygotował to pan radny Stanek, zyskał akceptację władz miasta, a my przystąpiliśmy od razu do działania – opowiada o genezie mieszkania chronionego Monika Włodarczyk-Raczek, kierownik jaworznickich WTZ. Pod koniec listopada 2019 roku rozpoczął się remont mieszkania przydzielonego przez MZNK i dostosowywanie go do potrzeb osób niepełnosprawnych, także tych z niepełnosprawnością ruchową. Od marca mogą w nim zamieszkać pierwsi lokatorzy. – Nasze mieszkanie będzie spełniało trzy cele. Pierwszym celem jest tzw. pobyt interwencyjny dla osób, które mogą nagle utracić oparcie w rodzicu. Drugi jest cel treningowy – osoby, które będą tutaj przebywać, będą się uczyć samodzielnego życia w mieszkaniu, wszystkich czynności związanych z byciem w mieszkaniu, począwszy od podstawowych czynności takich jak higiena własna, utrzymanie czystości mieszkania, sprzątanie, gotowanie, planowanie wydatków czy zagospodarowanie czasu wolnego. Ostatni cel dotyczyć będzie osób, które przejdą pozytywną ocenę podczas pobytu treningowego i utracą całkowicie wsparcie w swojej rodzinie. W takim przypadku będą tutaj mogły zamieszkać na stałe – wyjaśnia Monika Włodarczyk-Raczek.

Mieszkanie mieszące się na parterze bloku przy ul. Matejki po remoncie prezentuje się bardzo dobrze i zdecydowanie zachęca do zamieszkania. Dla osób z niepełnosprawnością intelektualną będzie szansą na otworzenie przed nimi nowych horyzontów i zyskanie większej samodzielności. – Dla naszych podopiecznych to duże wyzwanie, ale i niezwykła okazja, by nabyć umiejętności potrzebnych do tego, by jak najlepiej radzić sobie w życiu – zaznacza Monika Włodarczyk-Raczek.

Mieszkanie chronione w Jaworznie nie mogłoby powstać, gdyby nie wsparcie, jakie udało się pozyskać ze strony wielu instytucji, osób prywatnych i lokalnych przedsiębiorców. Ważną postacią w całym przedsięwzięciu był od początku radny Maciej Stanek, który sprawą szybko zainteresował zastępczynię prezydenta miasta Monikę Bryl. Wsparcie władz miasta, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Miejskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych i prywatnych sponsorów pozwoliło stosunkowo szybko naleźć w zasobach gminnych odpowiednie, przestronne mieszkanie na parterze, wyremontować je, wyposażyć i przystosować do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Dzięki zaangażowaniu rodziców uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej, wolontariuszy i partnerów udało się w zaledwie trzy miesiące wyremontować i zaadaptować mieszkanie. Swoją rolę odegrał także Powiatowy Urząd Pracy, który opracował program specjalny „Pomocna dłoń – pracując pomagasz”, którego misją jest wspieranie aktywizacji zawodowej asystentów i opiekunów osób niepełnosprawnych. Wyselekcjonowane osoby – przyszli asystenci zostali przygotowani do tej roli poprzez specjalistyczne poradnictwo zawodowe i szkolenia zawodowe. – Czując potrzeby osób z niepełnoprawnościami, chętnie włączamy się w miejskie inicjatywy. Temat ten jest nam bardzo bliski, stąd nasze zaangażowanie w działania, które wpływają na ich swobodniejsze funkcjonowanie w społeczeństwie – podkreśla Łukasz Curyło, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Jaworznie.

Od marca mieszkanie chronione ma swoich pierwszych lokatorów i zapewne w pierwszych tygodniach przejdzie prawdziwy chrzest bojowy. Cała inicjatywa świetnie wpisuje się w działania organizowane od wielu lat przez Warsztaty Terapii Zajęciowej. Dzięki intensywnej pracy wielu ludzi związanych z WTZ osoby niepełnosprawne intelektualnie zyskują ogromne wsparcie i znajdują swoje miejsce w jaworznickim społeczeństwie. Duże brawa należą się tym, którzy poświęcają się pracy na rzecz potrzebujących i należy życzyć im dalszego wsparcia i realizacji kolejnych pomysłów, dzięki którym życie innych ludzi staje się lepsze i pełniejsze.

Maciej Stanek, radny Rady Miejskiej:

– Chciałbym serdecznie podziękować dwóm paniom – pani kierownik Monice Włodarczyk-Raczek i pani prezydent Monice Bryl. Wspólnymi siłami dążyliśmy do tego, żeby to mieszkanie powstało. Droga czasami była kręta i trzeba było pokonać wiele problemów, ale ostatecznie można powiedzieć, że się udało. Bardzo się cieszę, że Jaworzno jako miasto, które się rozwija i jest przykładem dla innych samorządów, działa również dla tych najbardziej potrzebujących, dla osób niepełnosprawnych. Dzięki temu te osoby, które żyją i funkcjonują w naszym środowisku, będą mogły zostać skierowane do mieszkania chronionego. Cieszę się, że mamy już pierwszych wytypowanych mieszkańców, dziękuję wszystkim osobom, które zgłosiły się na asystenta osób niepełnosprawnych – to wielkie wyzwanie i odpowiedzialność. To szczególnie cenna inicjatywa, wspiera bowiem tych najbardziej potrzebujących.

 

ARTYKUŁ POCHODZI Z GAZETY: EXTRA 5-2020

 

Najnowsze

To Top