Zdrowie

Koronawirus dotarł na Śląsk

Liczba osób zarażonych koronawirusem w Polsce rośnie. W niedzielę stwierdzono pięć kolejnych przypadków zachorowania, a łącznie w kraju jak na razie zarażonych jest jedenaście osób.

Koronawirus SARS-Cov-2, który wywołuje chorobę o nazwie COVID-19, coraz bardziej rozprzestrzenia się po całym świecie i wywołał już epidemię m.in. w Chinach, Korei Południowej, Włoszech czy Iranie. W niedzielę 8 marca potwierdzono pierwszy przypadek zachorowania w województwie śląskim. Z doniesień medialnych, a także z informacji, jakie podczas briefingu przedstawił Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek, zarażony mieszkaniec Rybnika, trafił do szpitala w Raciborzu i jest w dobrym stanie. W nocy z 29 lutego na 1 marca powrócił z Włoch. Do Polski podróżował autokarem, na pokładzie którego łącznie znajdowało się 33 pasażerów i 3 osoby obsługi. Wszystkie 36 osób (w tym 23 mieszkańców województwa śląskiego) zostało objętych kwarantanną. – Do wszystkich w ciągu zaledwie kilku godzin dotarli powiatowi inspektorzy sanitarni. 23 mieszkańców naszego województwa trafiło do kwarantanny domowej pod ścisłym nadzorem sanitarnym powiatowych inspektorów z: Gliwic, Rybnika, Tychów, Jaworzna, Chorzowa, Bytomia i Cieszyna. Pozostali również przebywają w kwarantannie w swoich miejscach zamieszkania, a chodzi o województwa: mazowieckie, dolnośląskie, lubelskie i opolskie. Żaden z tych pasażerów nie wykazuje symptomów chorobowych – wyjaśniła wojewódzka inspektor sanitarna Urszula Mendera-Bożek.

– Jestem w stałym kontakcie z wszystkimi oddziałami zakaźnymi w województwie. Na terenie województwa dysponujemy odpowiednią liczbą miejsc. Jesteśmy przygotowani do zagrożenia – zapewnił wojewódzki konsultant ds. chorób zakaźnych Włodzimierz Mazur. Według danych na godzinę 15:00 pod nadzorem sanitarnym przebywały 662 osoby, 7 jest hospitalizowanych.

Tuz po godzinie 20:00 w niedzielę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych trzech przypadkach zarażeń w kraju. – Mamy 3 nowe przypadki zarażenia #koronawirus, potwierdzone pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych. Wyniki dotyczą kobiety z województwa śląskiego i mężczyzn z dolnośląskiego oraz mazowieckiego, którzy przebywają w szpitalach w Raciborzu, Wrocławiu i Warszawie. Pacjentka to osoba w sile wieku, która była na kwarantannie i trafiła z niej prosto do szpitala. Pacjent z Wrocławia to osoba starsza, po kontakcie z osobą bliską, która jest obecnie na hospitalizacji za granicą. Pacjent z Warszawy jest osobą młodą, która wróciła w ostatnim czasie z Włoch. Służby sanitarno-epidemiologiczne lokalizują już osoby z kontaktu z pacjentami i poddają je kwarantannie – informuje Ministerstwo Zdrowia.

W niedzielę radny Janusz Papuga informował o mieszkańcu Jelenia, który był poddany testom na koronawirusa, ale na szczęście uzyskał wynik negatywny, co oznacza, że jest zdrowy. Do wszystkich doniesień medialnych dotyczących tematu koronawirusa należy podchodzić z dużym dystansem, pojawia się bowiem wiele nieprawdziwych informacji. Wydział Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego nie potwierdza informacji, jakie pojawiały się w mediach na temat występowania koronowirusa w Jaworznie. Na pewno warto za to zapoznać się z wytycznymi ministerstwa zdrowia dotyczącego profilaktyki zachorowań na COVID-19.

Zalecenia Ministerstwa Zdrowia dotyczące koronawirusa

FELIETON: COVID-19… i co dalej?… – felieton Dawida Domagalskiego

Najnowsze

To Top