Bezpieczeństwo

Miasta walczą z koronawirusem

Zamknięte szkoły, biblioteki, teatry, odwołane imprezy kulturalne i sportowe – to wszystko skutki obaw przed dalszym rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2. W Jaworznie, co prawda nadal nie stwierdzono żadnego przypadku zachorowania, ale na dużą skalę podejmowane są środki profilaktyczne.

Od kilku dni w Polsce pojawia się coraz więcej przypadków choroby COVID-19 wywoływanej przez nowego koronawirusa. Sytuacja stała się na tyle dynamiczna, że zarówno rząd, jak i samorządy podejmują coraz dalej idące decyzje, które mają zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się SARS-CoV-2. – Jest dla nas jasne, że koronawirus i epidemia może stać się bardzo groźna – mówił w środę premier Mateusz Morawiecki. – Do opanowania tej sytuacji, do łagodnego przebiegu, bo jesteśmy przekonani, że wirus będzie się rozprzestrzeniał, potrzebne są zdeterminowane działania – dodawał.

Zamknięte szkoły i uczelnie

W środę podczas wspólnej konferencji z udziałem m.in. premiera Mateusza Morawieckiego, a także ministrów zdrowia, nauki i edukacji narodowej ogłoszono decyzję o czasowym zamknięciu szkół, przedszkoli i żłobków. – Od 12 do 25 marca br. funkcjonowanie jednostek systemu oświaty zostaje czasowo ograniczone. Oznacza to, że w tym okresie przedszkola, szkoły i placówki oświatowe zarówno publiczne, jak i niepubliczne nie będą prowadziły zajęć dydaktyczno-wychowawczych – informuje Ministerstwo Edukacji Narodowej. – Ogromny i gorący apel do wszystkich, którzy będą przez 14 dni nie chodzili do szkoły, na uczelnie. To nie jest czas ferii, to nie jest czas wolny. Ten błąd został popełniony we Włoszech. Młodzież, która nie chodziła do szkół, wychodziła do klubów. To jest czas kwarantanny społeczeństwa. Apeluję o odpowiedzialność – mówi Łukasz Szumowski, minister zdrowia. Lekcje nie będą odbywały się już od czwartku (12 marca), ale placówki zamknięte zostaną dopiero w poniedziałek. – Ze względu na to, że niektórym rodzicom może być trudno zorganizować opiekę tak szybko, z dnia na dzień, to w dniu jutrzejszym i w piątek placówki będą otwarte. W klasach nauczyciele będą mogli pilnować dzieci – wyjaśniał premier. Ograniczenia dotyczyć będą także uczelni wyższych w całym kraju, które od 12 marca zawieszają prowadzenie zajęć dla studentów.

Zmiany w kursowaniu autobusów

W najbliższych dniach zmieni się rozkład jazdy części autobusów. Jak informuje PKM Jaworzno, w związku z odwołaniem zajęć w placówkach edukacyjnych od poniedziałku 16 marca w dni powszednie nie będą kursowały linie: 321 i 328, a na liniach: 311, 367 i 370 obowiązywać będą specjalne rozkłady jazdy na dni robocze wolne od nauki szkolnej. Nie będą wykonywane także specjalnie oznaczone kursy na liniach: A, 304 i 350. O dacie przywrócenia rozkładów jazdy na dni robocze szkolne, PKM będzie informował w osobnym komunikacie.

Odwołane miejskie imprezy

W Jaworznie również władze miasta podjęły decyzję o odwołaniu aż do końca kwietnia wszystkich imprez kulturalnych, rozrywkowych i sportowych, które zaplanowane były przez miejskie instytucje. – Sytuacja dotycząca koronawirusa w Polsce jest dynamiczna i każdy z nas powinien w pełni stosować się do zaleceń, które otrzymujemy od Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego. Absolutnie nie wolno nam szerzyć paniki, ale zwracajmy szczególną uwagę na wszelkie informacje i rekomendacje otrzymywane od tych podmiotów. Obecne ogólnopolskie działania – oparte na odpowiedzialnym i adekwatnym do skali ryzyka podejściu – mogą się wydać radykalne, ale są one niezbędne dla zdrowia i bezpieczeństwa nas wszystkich – mówi prezydent Paweł Silbert.

Jaworznickie instytucje informują o odwoływanych zajęciach, warsztatach i koncertach. Miejskie Centrum Kultury i Sportu musiało odwołać lub przełożyć na inny termin wiele organizowanych przez siebie wydarzeń takich jak chociażby Mini Playback Show, Amatorska Liga Siatkówki, Mistrzostwa Jaworzna Szkół w Lekkoatletyce czy szachowe Grand Prix. Odwołane zostały także planowane na kwiecień Targi Edukacji i Jarmark Wielkanocny. Na inny termin przełożone zostaną koncerty w ramach DekaTON-u, podczas których wystąpić mają BARANOVSKI i Sorry Boys. Nowe terminy na razie nie są znane. MCKiS zwraca pieniądze za bilety zakupione na te koncerty. – zwrot należności za bilety zakupione za pośrednictwem witryny internetowej zostanie dokonany do dnia 31.03.2020 r. na ten sam numer rachunku bankowego, z którego została złożona rezerwacja. Bilety zakupione w kasie Domu Kultury w Szczakowej, przy ul. Jagiellońskiej 3, podlegają zwrotowi na podstawie paragonu z kasy fiskalnej, wraz z wydrukowanym biletem, w kasie głównej MCKiS (ul. Krakowska 8) do dnia 31.03.2020 r. – informuje MCKiS.

Zamknięte będą także domy kultury, Muzeum Miasta Jaworzna oraz Miejska Biblioteka Publiczna. – Z przykrością informujemy, że Biblioteka Główna i Filie będą zamknięte od 12 do 26 marca 2020 r. W związku z powyższym nie będą realizowane zamówienia oraz zwroty książek. Kary za niezwrócone w tym czasie zbiory nie będą naliczane. Prosimy o śledzenie naszych kanałów informacyjnych, ponieważ czas zamknięcia może ulec zmianie – informuje jaworznicka książnica. Teatr Sztuk odwołał wszystkie zaplanowane spektakle i regularne zajęcia odbywające się w jego murach, podobnie uczynił Młodzieżowy Dom Kultury. Także eM Band, Klub Relax i Archetii Orkiestra Kameralna Miasta Jaworzna musiały zrezygnować z koncertów i warsztatów. – Mając na uwadze bezpieczeństwo nas wszystkich, działając prewencyjnie i w porozumieniu z Urzędem Miejskim w Jaworznie, z przykrością informujemy, że wszystkie wydarzenia zaplanowane do końca kwietnia 2020 r. zostają odwołane. W związku z odwołaniem najbliższych koncertów, uprzejmie informujemy, że zwrot pieniędzy za zakupione karnety w kwocie odpowiadającej ilości niezrealizowanych koncertów możliwy jest po zwróceniu zakupionego karnetu. O możliwych nowych terminach organizacji wydarzeń i zajęć będziemy informować. Przepraszamy za utrudnienia, prosimy o wyrozumiałość – pisze na swoich stronach Archetti. To oznacza, że nie dojdzie do skutku m.in. planowany na początek kwietnia koncert jubileuszowy z okazji 10-lecia działalności Orkiestry. Geosfera Jaworzno odwołała zaplanowane na 20 i 21 marca Wagary Naukowe.

Urząd Miejski informuje także o zamknięciu do końca kwietnia Klubów Seniora. – Bardzo prosimy seniorów o ograniczenie kontaktu i spotkań w miejscach publicznych. Ponadto prosimy o zaopiekowanie się seniorami i pomoc w codziennych sprawach, jak zrobienie zakupów czy wykup leków – mówi Łukasz Kolarczyk, pełnomocnik prezydenta ds. przedsiębiorczości i współpracy społecznej.

O odwołaniu różnego rodzaju eventów informują też prywatne firmy. Galeria Galena zdecydowała się odwołać i przełożyć na inny termin zaplanowane wydarzenia takie jak: Giełda Winyli oraz Wyspa Skarbów.

Sportowcy bez gry

Groźba rozprzestrzeniania się koronowirusa krzyżuje także plany sportowcom. Wiele imprez sportowych zostało odwołanych. W mieście w najbliższym czasie swój mecz mają zagrać jaworzniccy siatkarze, ale na chwilę obecną – jak informuje MCKiS – spotkanie będzie bez udziału publiczności. Także piłkarska Liga Salos ma rozgrywać swoje mecze bez udziału publiczności. Na zielone boiska w najbliższym czasie nie wybiegną piłkarze z jaworznickich klubów. We wtorek Śląski Związek Piłki Nożnej podjął decyzję o opóźnieniu startu rundy wiosennej. 21 marca Szczakowianka przy Krakowskiej miała rozegrać pierwsze w tym roku starcie o ligowe punkty z Cyklonem Rogoźnik. Komisja do spraw Nagłych Śląskiego Związku Piłki Nożnej zdecydowała o przesunięciu o dwa tygodnie rozpoczęcia wszystkich rozgrywek – seniorskich od IV ligi w dół, młodzieżowych, a także II ligi kobiet grupa 3. W związku z tym pierwsze mecze rundy wiosennej wyżej wymienionych rozgrywek mają odbyć się 28-29 marca, nie jest jednak wykluczone, że zakaz gry potrwa dłużej.

Dzień później podobną decyzję podjęło prezydium Zarządu Małopolskiego ZPN. Do końca marca zawieszone zostały rozgrywki piłkarskie we wszystkich małopolskich klasach rozgrywkowych seniorów od IV ligi do C klasy, a także rozgrywki kobiece, młodzieżowe i dziecięce. Dodatkowo Prezydium Zarządu MZPN rekomenduje ograniczenie rozgrywania meczów sparingowych i turniejów towarzyskich. Takie decyzje oznaczają, że w marcu nie będzie można zobaczyć w akcji piłkarzy Victorii 1918, Zgody i Ciężkowianki. Niektóre kluby sportowe w mieście odwołują także treningi swoich zawodników – tak zrobił chociażby JKB Jawor Team czy KSW Satori.

Urzędy na razie bez ograniczeń

Jaworznickie urzędy jak na razie funkcjonują normalnie, ale zaleca się, by ograniczyć korzystanie z ich usług do niezbędnego minimum. – Apelujemy do mieszkańców, by ograniczyli wizyty w urzędach i instytucjach miejskich lub przełożyli je na inny termin. Zalecamy kontakt telefoniczny lub elektroniczny – informują urzędnicy. Dodatkowe restrykcje wprowadził za to Dom Pomocy Społecznej. W związku z tym, że to seniorzy są najbardziej zagrożeni skutkami COVID-19 do odwołania wprowadzony został całkowity zakaz odwiedzin. Jaworznickie przychodnie proszą o to, by zgłaszać się do nich tylko w stanie ostatecznej konieczności i umawiać się na wizyty telefonicznie. Wiele placówek obecnie korzysta z usług telemedycyny i udziela porad zdalnie, by ograniczyć maksymalnie liczbę wizyt w placówkach służby zdrowia.

– Drodzy mieszkańcy! Apelujemy również o rozwagę, rozsądne zachowanie i brak paniki. Wszystkie poczynione przez władze państwa i gminę działania, mają na celu zapobieganie i jak najmniejsze rozprzestrzenianie się wirusa. Apelujemy więc o przemyślenie organizacji większych prywatnych imprez, przełożenie lub ograniczenie spotkań w miejscach publicznych oraz o komunikację z instytucjami poprzez komunikację elektroniczną – zwracają się do mieszkańców władze Jaworzna.

ZALECENIA MINISTERSTWA ZDROWIA DOTYCZĄCE KORONAWIRUSA

FELIETON: COVID-19… I CO DALEJ?… – FELIETON DAWIDA DOMAGALSKIEGO

 

 

Najnowsze

To Top