Zdrowie

Koronawirus dotarł do Jaworzna!

Na świecie szaleje pandemia SARS-CoV-2, a liczba chorych i ofiar śmiertelnych przekracza już dziesiątki tysięcy. Także w Polsce z każdym kolejnym dniem wzrasta liczba zakażeń. Niestety także w Jaworznie odnotowano już pierwszy przypadek zachorowania na COVID-19.

W środę (1 kwietnia) w godzinach popołudniowych prezydent miasta Paweł Silbert poinformował o pierwszym w mieście przypadku zarażenia koronawirusem SARS-CoV-2. – Mieszkanka Jaworzna czuje się dobrze i okres choroby spędza w kwarantannie domowej pod ścisłym nadzorem służb sanitarnych – informuje prezydent. Aż do środy Jaworzno pozostawało jednym z niewielu miast w regionie, gdzie jeszcze nie odnotowano zachorowań na groźnego wirusa.

Jaworznicki sanepid trzyma rękę na pulsie i codziennie publikuje zaktualizowaną informację o sytuacji epidemiologicznej w mieście. Według danych ze środy (1 kwietnia) z godziny 14:00, 31 osób było objętych obserwacją epidemiologiczną, 12 przebywało na kwarantannie domowej, natomiast 224 osoby odbywały obowiązkową kwarantannę domową związaną z powrotem z zagranicy. Takie statystki jak na razie są w miarę optymistyczne, ale to nie znaczy, że nie należy zachowywać podwyższonej ostrożności. Wiele osób przechodzi zarażenie koronawirusem bardzo łagodnie. Taka osoba, chociaż może nie odczuwać większych dolegliwości, to będzie zarażała innych, dlatego tak ważne jest stosowanie się do zaleceń służb sanitarnych i unikanie kontaktu z innymi ludźmi.

Już niemal we wszystkich sąsiednich gminach stwierdzono pierwsze przypadki zarażenia. Szczególnie szybko rośnie liczba zakażonych w Sosnowcu i Mysłowicach. W niedzielę w drugim z wymienionych miast odnotowano pierwszy zgon na COVID-19. – Kobieta miała 73 lata. Do tej pory nie była objęta w statystykach sanepidu. Pacjentka trafiła w sobotę, 28 marca, do Mysłowickiego Centrum Zdrowia przy ulicy Mikołowskiej, a następnie do szpitala zakaźnego w Tychach – informował prezydent Mysłowic Dariusz Wójtowicz. Stan kobiety gwałtownie się pogorszył i niestety już w niedzielę zmarła.

Ten smutny przypadek pokazuje, jak zabójczy – szczególnie dla seniorów – może być koronawirus. Dlatego trzeba robić wszystko, by ograniczyć jego rozprzestrzenianie się. Jedynym skutecznym sposobem na ograniczenie liczby zachorowań jest społeczna izolacja. Ogromną popularność zdobyła akcja #zostanwdomu, w którą włączyły się tysiące ludzi, a także została wsparta przez władze Jaworzna. Urząd Miejski zakupił sześć zestawów nagłośnieniowych z megafonami, które zostały przekazane straży miejskiej i ochotniczym strażom pożarnym. Już od ponad tygodnia po ulicach naszego miasta jeżdżą pojazdy, z których emitowane są komunikaty z prośbą o pozostanie w domach: – Uwaga, zagrożenie! Zostań w domu! Stan epidemii dotyczy wszystkich, także Ciebie. Zostań w domu!. Podobne komunikaty nadają także policjanci, wykorzystując nagłośnienie na radiowozach podczas patrolowania ulic. Jaworzniccy mundurowi w czasie epidemii zajmują się również kontrolą autobusów i uświadamianiem przebywających w nich osób o zagrożeniach wynikających z nieprzestrzegania przepisów dotyczących realizacji transportu publicznego. Funkcjonariusze codziennie kontrolują osoby objęte kwarantanną, które zgodnie z przepisami muszą przebywać w domowej izolacji.

Także my przyłączamy się do akcji i zachęcamy do pozostania w domu. W najbliższych tygodniach ograniczmy nasze kontakty z innymi do niezbędnego minimum i unikajmy wychodzenia na zewnątrz. Powstrzymanie pandemii to nasza wspólna odpowiedzialność i razem możemy zatrzymać wirusa.

Najnowsze

To Top