Kultura i rozrywka

Dni Jaworzna odwołane

Niestety w tym roku święto miasta nie będzie mogło się odbyć. Władze miasta w związku z coraz groźniejszą pandemią koronawirusa SARS-CoV-2 odwołało planowane na maj i czerwiec imprezy kulturalne i sportowe, w tym także Dni Jaworzna.

Rok 2020 jest wyjątkowo trudny dla sportu i kultury. Niespodziewany wybuch epidemii sprawił, że życie kulturalne i sportowe praktycznie zanikło, ewentualnie częściowo przeniosło się do sieci. Już wcześniej władze Jaworzna odwołały do końca kwietnia wszelkie miejskie imprezy. Niestety na razie trudno powiedzieć, kiedy sytuacja stanie się stabilna dlatego Miejskie Centrum Kultury i Sportu zmuszone jest odwołać tegoroczne Dni Jaworzna oraz wszystkie inne planowane wcześniej imprezy sportowe i kulturalne w Jaworznie. – To bardzo trudna decyzja, ale zdrowie jaworznian jest dla nas absolutnie najważniejsze – podkreśla Sebastian Kuś, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury i Sportu.

Poza Dniami Jaworzna odwołać trzeba było też m.in. tegoroczny Jarmark Wielkanocny, koncerty w ramach cyklu dekaTON, majowe Święto Rodziny, liczne imprezy z okazji Dnia Dziecka, charytatywny koncert organizowany przez Stowarzyszenie Jaworzno To My, Byczyńskiego Byka i Festyn Elżbietański. Nie odbędą się też planowane do końca czerwca pikniki w ramach Aktywnych Dzielnic oraz impreza folklorystyczna – RegionAle. Podobnie będzie z imprezami sportowymi. Odwołać trzeba było Mistrzostwa Jaworzna Szkół Podstawowych w Lekkoatletyce, Olimpiadę Sportową „Od Przedszkolaka do Olimpijczyka”, Biegi dla Dzieci, Jaworznicki Rajd Nordic Walking, Rodzinny Rajd Rowerowy i Wyścig Rowerów Górskich na 10 km.

– Takie masowe przedsięwzięcia, jak Tydzień Seniora, Święto Rodziny, Dni Jaworzna po prostu w tym roku będą odłożone. Mam nadzieję, że jeżeli epidemia ustąpi, to być może jesienią będziemy świętować jej zakończenie. Ale nie planuję w tej chwili masowych imprez, które byłyby ryzykowne dla mieszkańców – podkreśla Paweł Silbert, prezydent Jaworzna. – Jeżeli nawet epidemia będzie wygasać, to trzeba uważać, żeby nie pojawiła się ona nową falą. Żeby się nie zdarzyło, tak jak na przykład było przy grypie hiszpance w 1918 roku, że pierwsza fala była mało groźna, a druga zmiotła wiele milionów ludzkich istnień – dodaje.

Mimo trwającej epidemii instruktorzy i artyści z jaworznickich instytucji kultury mają wiele propozycji, jak ciekawie zagospodarować wolny czas. Swoimi pomysłami dzielą się w sieci. Na ich facebookowych profilach każdy znajdzie coś dla siebie. Są propozycje literackie, muzyczne, teatralne i sportowe, propozycje zajęć rękodzieła artystycznego, zabaw z dziećmi i wiele innych warsztatów, nawet quizy.

Najnowsze

To Top