Bezpieczeństwo

Pielęgniarka ze szpitala z koronawirusem. Nikt z personelu i pacjentów nie został zarażony!

Niestety potwierdziło się, że jedna z pielęgniarek zatrudnionych w jaworznickim Szpitalu Wielospecjalistycznym zaraziła się koronawirusem SARS-CoV-2. Na szczęście wyniki badań pacjentów i personelu medycznego okazały się negatywne i nie doszło do kolejnych zarażeń.

Od kilku dni w jaworznickim szpitalu panuje podwyższony alarm związany z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2. W piątek jaworznicka placówka poinformowała, że jedna z pielęgniarek zatrudnionych w szpitalu (pielęgniarka dyżurująca – nie mieszkająca na co dzień w Jaworznie) miała kontakt z osobą zarażoną koronawirusem w szpitalu w Sosnowcu. W związku z zaistniałą sytuacją od razu ruszyły odpowiednie procedury, mające zapobiec dalszemu szerzeniu się zakażenia. – W Szpitalu pobrano próbki od łącznie 86 osób – pacjentów i personelu medycznego (z czego 13 osób zostało zaliczonych do grupy wysokiego ryzyka zakażenia, w przypadku otrzymania wyniku pozytywnego na obecność koronawirusa u Zakażonego nr 0) – informował w sobotę jaworznicki szpital.

Próbki w dwóch transportach trafiły do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach, gdzie są badane. Próbka pielęgniarki określanej jako „zakażona nr 0” oraz 13 osób szczególnie narażonych zyskały wysokie priorytet i są badane w pierwszej kolejności. Trzeba tutaj jednak zaznaczyć, że takie badania trochę trwają, a wykonujące je specjalistyczne laboratoria są mocno obciążone ilością badań, więc na wyniki trzeba czekać co najmniej kilka godzin. W międzyczasie personel medyczny, co do którego istnieje jakiekolwiek podejrzenie, że mógł zostać zarażony trafił do specjalnego izolatorium, które zostało zorganizowane w nieczynnym obecnie Oddziale Rehabilitacji

W niedzielę rano do szpitala dotarły pierwsze wyniki i niestety potwierdziło się, że pielęgniarka „Zakażona nr 0” faktycznie jest zarażona koronawirusem SARS-CoV-2. Na szczęście u czterech pacjentów z grupy wysokiego ryzyka) nie stwierdzono zakażenia SARS-CoV-2. Szpital czeka na kolejne wyniki, które powinny spływać w najbliższych godzinach. – Szpital, w drodze dochodzenia epidemicznego, ustalił kolejne 6 osób niskiego ryzyka zarażenia – wymazy pobrane od tych osób zostaną dzisiaj przesłane do Sanepidu. Wszystkim osobom, które miały kontakt z Zarażonym nr 0, wprowadzono rygor izolacji od otoczenia – informuje jaworznicka placówka.

W niedzielę po 18:00 szpital poinformował o kolejnych wynikach i tym razem były optymistyczne. Próbki 18 osób z personelu medycznego (16 pielęgniarek i 2 lekarzy) przyniosły wynik negatywny, a to oznacza, że badani nie zarazili się SARS-CoV-2. Poźnym wieczorem szpital otrzymał nowe wyniki testów dla kolejnych 10 osób z personelu Szpitala. Wszystkie 10 wyników jest negatywnych, czyli te osoby nie są zakażone wirusem SARS-CoV-2. – Sanepid przekazał nam do tej pory (do godziny 22:40 w niedzielę – przyp. red.) łącznie 32 wyniki testów (7 wymazów od #wszystkich pacjentów i 25 od pracowników Szpitala). Do tej pory – poza Zarażoną nr 0 (pielęgniarka spoza Jaworzna, która miała pozytywny wynik testu) – u #nikogo więcej NIE stwierdzono zakażenia koronawirusem – informuje jaworznicka placówka.

Kolejne dobre wieści dotarły ze szpitala we wtorek koło południa. Placówka otrzymała od sanepidu wyniki badań kolejnych 50 osób – na szczęście wszystkie są negatywne, czyli osoby przebadane nie zostały zarażone SARS-CoV-2. Wszystkie osoby, które zaliczono do grupy wysokiego ryzyka są zdrowe.

W środę poznaliśmy wyniki badań reszty personelu – 10 osób i nareszcie można odetchnąć z ulgą. – Otrzymaliśmy ostatnie 10 wyników z Sanepidu i ponownie każdy z nich jest negatywny, czyli wszyscy przebadani pacjenci i cały personel szpitala nie są zarażeni koronawirusem. Łącznie sprawdzono materiał pobrany od 92 osób (32 wyniki testów przesłano nam 5 kwietnia, kolejne 50 – 7 kwietnia i ostatnie 10 dzisiaj). W żadnej próbce nie stwierdzono obecności wirusa SARS-CoV-2 – informuje jaworznicka placówka.

Foto: Andrzej Gontarz

Najnowsze

To Top