Z miasta

Nowe elektrobusy jeszcze w tym roku

Przed kilkoma tygodniami donosiliśmy o zakupie 20 nowych autobusów elektrycznych dla PKM Jaworzno. Umowa z firmą Solaris została wlasnie podpisana i dzięki temu jeszcze w tym roku pasażerowie z Jaworzna będą mogli korzystać z nowych elektrobusów.

PKM Jaworzno coraz mocniej stawia na transport elektryczny. Od 2015 roku jaworznicka spółka systematycznie wymienia swój tabor i inwestuje w kolejne elektrobusy. Po ulicach miasta jeżdżą już 23 elektryczne autobusy wyprodukowane przez Solarisa. W najbliższych miesiącach będzie ich jeszcze więcej. Podpisana w ostatnich dniach umowa na dostawę kolejnych 20 bateryjnych autobusów sprawi, że aż 80% floty jeżdżącej po ulicach Jaworzna będą stanowić elektryczne pojazdy marki Solaris.

PKM Jaworzno zdecydował się na zakup 5 autobusów Urbino 8,9 LE electric oraz 15 sztuk Urbino 12 electric, które świetnie sprawdzają się w praktyce. Zgodnie z podpisaną umową niskowejściowe 9-metrowe pojazdy Solaris dostarczy do przewoźnika jeszcze w tym roku, natomiast 12-metrowe Urbino electric dołączą do nich w pierwszej połowie 2021. Wszystkie nowe pojazdy wyposażone będą w baterie Solaris High Energy o pojemności 160 kWh, które będzie można ładować za pomocą używanych już przez PKM ładowarek pantografowych o mocy 190 kW oraz poprzez złącze plug-in. Sercem układu napędowego w każdym z pojazdów – zarówno krótszym 9-metrowym Urbino, jak i w pojeździe 12-metrowym – będzie elektryczny silnik centralny o mocy 160 kW.

Bezemisyjne i wyjątkowo ciche autobusy elektryczne będą wyposażone w nowoczesne rozwiązania umilające podróż pasażerom, takie jak ładowarki USB czy dostęp do bezprzewodowego Internetu. Bezpieczeństwo zapewni system kamer zarówno na pokładzie autobusu jak i w kabinie kierowcy, ale także urządzenia obserwujące ulicę podczas cofania i monitorujące pantograf w trakcie ładowania baterii. Komfortowe, klimatyzowane wnętrza autobusów pomieszczą odpowiednio 55 osób w przypadku Urbino 8,9 LE i 75 osób w Urbino 12 electric.

Jaworzno staje się powoli prawdziwym liderem w kwestii elektromobilności. Jaworznickie „Centrum E-mobilności”, jest jedną z najnowocześniejszych zajezdni w Europie. Ładowarki zajezdniowe w obiekcie umożliwiają jednoczesne ładowanie aż ośmiu pojazdów. 5 kolejnych stacji do ładowania poprzez pantograf oraz 10 ładowarek typu plug-in zamontowanych na zajezdni przewoźnik zamierza zakupić w ramach osobnego zamówienia.

Najnowsze

To Top