Bezpieczeństwo

Rząd wprowadza etapy wychodzenia z obostrzeń w walce z koronawirusem

W czwartek (16 kwietnia) podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki razem z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim przekazali informacje dotyczące nowych reguł w walce z pandemią koronawirusa. Część obowiązujących ograniczeń zostanie nieco poluźniona od poniedziałku.

Więcej osób w sklepach i kościołach, otwarcie lasów i parków, możliwość wychodzenia z domu dla młodzieży powyżej 13 roku życia – to najważniejsze z informacji, jakie w czwartek przekazano na konferencji prasowej. – Walcząc z koronawirusem musimy odzyskiwać teren. Mamy lepszą sytuację w odniesieniu do całego społeczeństwa, niż w Europie Zachodniej. Musimy pokazać, że utrzymujemy dyscyplinę społeczną. Pewne obostrzenia na pewno długo będą obowiązywały, jak np. zakaz większych imprez czy koncertów, ale tam gdzie mamy wysokie prawdopodobieństwo, że nie będzie to powodowało większego wzrostu zakażenia koronawirusem, decydujemy się na takie zmiany – mówił premier Mateusz Morawiecki.

Rząd przygotował stopniowy plan wychodzenia z ograniczeń wprowadzanych w ostatnich tygodniach i „odmrażania” gospodarki, który podzielony będzie na kilka etapów. W poniedziałek 20 kwietnia wdrożony zostanie pierwszy etap rządowego planu. – Chcemy zaproponować nowe reguły. Nową rzeczywistość można nazwać zasadą trzech „I”: izolacja, identyfikacja i informatyzacja. Od 20 kwietnia przystępujemy do nowego etapu, stopniowego zdejmowania pewnych obostrzeń. Po pierwsze: otwarcie lasów i parków. To ma być zwiększony komfort zdrowia psychicznego dla ludzi. Po drugie: złagodzone przepisy w handlu. Chcemy nieco zliberalizować zasady, by w sklepach do 100 m2 była możliwość obsługi czterech klientów na jedną kasę, a w sklepach większych 1 osoba na 15 m2. Pracownicy sklepów będą poddawani kontroli zdrowia. Ta zasada będzie również obowiązywała w kościołach – ogłosił premier.

Kolejne etapy, których szczegóły prezentujemy na grafice, będą wdrażane stopniowo, w zależności od aktualnej sytuacji epidemiologicznej. W najbardziej optymistycznym wariancie mogłoby udać się wprowadzać je w dwutygodniowych odstępach, ale będzie to trudne. Rząd nie podaje żadnych konkretnych terminów, sytuacja bowiem jest bardzo dynamiczna i na chwilę obecną trudno powiedzieć ile potrwa cała pandemia. – Te etapy nie oznaczają, że epidemia się kończy. Będziemy musieli nauczyć się żyć z epidemią przez najbliższy czas. Jedyną pewną datą jest pojawienie się szczepionki. Kiedy nastąpi? Trudno powiedzieć. Przez najbliższy czas musimy nauczyć się z tymi zasadami. Musimy dezynfekować możliwie często ręce, zachowywać dystans, przebywać na kwarantannie czy w izolacji w zależności od tego czy jesteśmy chorzy lub mieliśmy kontakt z chorym. Maksymalnie musimy używać form zdalnych prac. To są zasady, z którymi musimy nauczyć się żyć przez najbliższy rok, półtora, jeśli nie dwa – mówił minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Minister zdrowia na konferencji prosił obywateli o dużą odpowiedzialność i korzystanie z wprowadzonych ulg z dużą rozwagą. – Te poluzowania, które zaczną obowiązywać od poniedziałku, jak możliwość pójścia do lasu czy do parku, dają nam pewien oddech, ale używajmy ich z rozsądkiem. To nie jest zachęta do nieograniczonego przebywania w tych przestrzeniach. Musimy się izolować, ale potrzebujemy tego wyjścia. Używajcie ich państwo rozsądnie, tak by poprawić kondycję psychiczną, ale nie narazić innych na zachorowanie. Nie wrócimy do stanu sprzed epidemii, dopóki nie będziemy mieli szczepionki. Powrót do pełnej normalności będzie wtedy kiedy zniknie epidemia – mówił minister Szumowski.

Najnowsze

To Top