Biznes - inwestycje

Milionowa dotacja na przebudowę ulicy Martyniaków

Jaworzno otrzymało kolejne duże dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządnych. Tym razem kwota 5 milionów złotych zostanie przeznaczona na przebudowę ulicy Martyniaków.

W czwartek (23 kwietnia) Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek przekazał wirtualne promesy na dofinansowania w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. W ramach tego wsparcia w Jaworznie częściowo sfinansowana zostanie, planowana na najbliższe dwa lata, gruntowna przebudowa ulicy Martyniaków. W sumie dzięki takiemu dofinansowaniu w województwie śląskim zostaną zrealizowane 72 zadania za kwotę blisko 134 mln zł. Jaworzno w sumie otrzymało 5 milionów złotych wsparcia. To nie pierwszy raz, kiedy miasto zyskuje wsparcie w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. Warto przypomnieć, że trwająca obecnie przebudowa ul. 11 Listopada została dofinansowana z FDS kwotą 3,7 miliona złotych.

Remont ulicy Martyniaków to jedna z największych inwestycji w mieście zaplanowanych na najbliższe lata. Zgodnie z planem droga zostanie praktycznie w całości rozebrana i zbudowana od podstaw. Dzięki temu w przyszłości powinna sobie radzić nawet z najcięższym ruchem. Przejścia dla pieszych zostaną doświetlone lampami wertykalnymi, które doświetlają również fragmenty chodnika, a pieszych przechodzących oświetlają lekko z mroku, dzięki czemu ich sylwetki są lepiej widoczne. Oświetlone zostaną również okolice przystanków autobusowych i same wiaty. Nowym elementem będzie rondo przy skrzyżowaniu ulic Martyniaków i Moniuszki. Według analiz i badań ruchu w przyszłości skrzyżowanie w obecnej formie mogłoby mieć problemy z przepustowością, a rondo powinno rozwiązać tę kwestię. Po przebudowie dopuszczalna prędkość na ulicy Martyniaków zostanie podniesiona do 70 km/h. Zakończenie prac przewidziano na 15 marca 2022 roku.

Niestety jak na razie nie udało się rozstrzygnąć przetargu, który miał wyłonić wykonawcę inwestycji. Zakończony w marcu przetarg wzbudził spore zainteresowanie wśród wykonawców – o kontrakt starało się bowiem aż osiem firm. Niestety wszystkie złożone oferty okazały się droższe niż planowany koszt inwestycji, czyli 10 milionów złotych. Najtańsza z zaproponowanych ofert przekraczała o ponad dwa miliony zaplanowany budżet. Zgodnie z przepisami przetarg został unieważniony. Miasto pracuje cały czas nad pozytywnym rozstrzygnięciem sprawy, tak by oczekiwana przebudowa mogła ruszyć jak najszybciej.

Najnowsze

To Top