Edukacja

Szkoły wciąż zamknięte, egzaminy w czerwcu

Uczniowie jak na razie nie powrócą do szkół. W piątek na wspólnej konferencji prasowej ministrów edukacji, zdrowia oraz nauki i szkolnictwa wyższego podano nowe terminy szkolnych egzaminów.

Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 zupełnie zmieniła system edukacji w kraju. Uczniowie od marca nie mogą uczęszczać do szkół, a edukacja odbywa się w zdalnym trybie. Niestety w najbliższym czasie raczej nie uda się powrócić do szkół. – Warunki epidemiczne nie pozwalają na odwieszenie działalności szkół – mówił na piątkowej konferencji prasowej minister edukacji Dariusz Piontkowski. Jak poinformował minister edukacji – szkoły, przedszkola, żłobki i inne placówki oświatowe będą zamknięte co najmniej do 24 maja. Nauka cały czas powinna odbywać się w trybie zdalnym.

Uczniowie czekali też na informację dotyczącą matur i egzaminów ósmoklasisty. – Egzamin maturalny się odbędzie, podobnie egzamin ósmoklasisty. Wyznaczyliśmy daty dość odlegle i bezpieczne. Matura 2020 rozpocznie się 8 czerwca. Ze względu na sytuację epidemiologiczną nie będzie części ustnej. Będą to tylko egzaminy pisemne – wyjaśniał minister Piontkowski. Według podanego planu 8 czerwca rozpoczną się matury i potrwają do końca miesiąca. W dniach od 16 do 18 czerwca odbędą się egzaminy ósmoklasisty, natomiast 22 czerwca ruszą egzaminy zawodowe. Oczywiście terminy te będą możliwe do utrzymania, jeżeli sytuacja w kraju nie ulegnie jakimś nieprzewidzianym zmianom. – Mamy nadzieję, że sytuacja epidemiczna pozwoli na przeprowadzenie egzaminów z zachowaniem rygorów bezpieczeństwa – każdy uczeń będzie siedział w oddzielnej ławce, z odstępami – mówił minister edukacji. 11 sierpnia ogłoszone mają być wyniki egzaminów maturalnych, a egzaminy poprawkowe przewidziano na początek września.

Najnowsze

To Top