Polecamy

Szczakowianka i Zgoda awansowały do wyższych lig!

Piłkarski sezon, przerwany przez pandemię koronawirusa SARS CoV-2, nie zostanie dograny do końca. W czwartek prezesi Wojewódzkich Związków Piłki Nożnej zdecydowali o zakończeniu rozgrywek w ligach od IV w dół. To świetna decyzja dla klubów z Jaworzna – dzięki świetnej postawie podczas jesiennych zmagań Szczakowianka i Zgoda Byczyna awansowały do wyższych lig.

Dla kibiców piłki nożnej zakończony właśnie sezon 2019/20 jest jednym z najdziwniejszych w historii. Jesienią na ligowych boiskach toczyła się zacięta walka o każdy punkt. Jaworznickie kluby grały ze zmiennym szczęściem, ale szczególnie dwa zespoły pokazały swoją ogromną ambicję i zakończyły rok 2019 na pierwszych miejscach w swoich ligach. Szczakowianka zupełnie zdominowała rozgrywki ligi okręgowej Katowice-Sosnowiec i zimę spędziła z dziesięcioma punktami przewagi nad drugim w tabeli zespołem – Górnikiem Wojkowice. Dużo bardziej wyrównana była rywalizacja w chrzanowskiej A-klasie. Rzutem na taśmę Zgoda na sam koniec jesieni wyprzedziła Błyskawicę Myślachowice. Byczynianie dzięki bezpośredniemu zwycięstwu z tym rywalem i przy okazji lepszemu bilansowi bramkowemu zajęli pierwsze miejsce i podobnie jak Szczakowianka zimowali jako lider.

Zimowe przygotowania do rundy wiosennej przebiegały zgodnie z planem i były już praktycznie na ostatniej prostej, gdy na świecie wybuchła pandemia koronawirusa SARS-CoV-2. Granie w piłkę okazało się niemożliwe na długi tygodnie. Początkowo wydawało się, że ligi będą mogły ruszyć z małym opóźnieniem. Z czasem stało się jasne, że sytuacja jest znacznie bardziej skomplikowana i przynajmniej w niższych ligach dogranie sezonu może być niemożliwe. Po kilku naradach i licznych propozycjach prezesi wojewódzkich Związków Piłki Nożnej w czwartek (7 maja) podjęli decyzję o zakończeniu rozgrywek z równoczesnym uznaniem wyników z jesieni i zaliczeniem awansów. – Polski Związek Piłki Nożnej informuje, że (…) rozgrywki seniorskie w IV lidze i niższych klasach rozgrywkowych oraz rozgrywki młodzieżowe prowadzone przez Wojewódzkie Związki Piłki Nożnej we wszystkich kategoriach wiekowych zostały odwołane. Obowiązujące rozporządzenia rządowe dotyczące epidemii COVID-19 uniemożliwiały kontynuowanie rozgrywek w zaplanowanej pierwotnie formie. Jednocześnie informujemy, że za układ końcowych tabel sezonu 2019/2020 przyjmuje się kolejność drużyn w tabeli po ostatniej rozegranej kolejce rozgrywek. Drużyny zajmujące miejsca premiowane awansem uzyskają awans do wyższej klasy rozgrywkowej. Po sezonie 2019/2020 nie będzie natomiast spadków do niższych klas rozgrywkowych – poinformował PZPN w oficjalnym komunikacie. Taka decyzja spotkała się z dużym zrozumieniem ze strony środowiska piłkarskiego. Oczywiście nie wszyscy są zadowoleni, ale wydaje się, że to było jedyne rozsądne wyjście z całej sytuacji. Kluby mogą teraz powoli myśleć już o kolejnych rozgrywkach, szukać ewentualnych wzmocnień i planować budżet na nowy sezon.

Wśród największych wygranych obecnego, wyjątkowo dziwnego sezonu, znalazły się Szczakowianka i Zgoda. Oba kluby z Jaworzna na boisku pokazały jesienią wielką klasę i teraz otrzymały swoją nagrodę. Jaworznicka piłka, po raczej kiepskich ostatnich latach, wyraźnie powraca na dobre tory i daje kibicom znów sporo radości.

Szczakowianka jesienią zdobyła w sumie aż 46 punktów, zaliczając 15 zwycięstw, 1 remis i tylko jedną porażkę. Jaworznianie strzelili aż 76 bramek, tracąc zaledwie 14 i zupełnie zdominowali rozgrywki. Najlepszym strzelcem całej ligi okazał się grający trener jaworznickich Drwali – Paweł Cygnar, który zdobył aż 23 bramki. Szczakowianka powraca do IV ligi po dwóch sezonach spędzonych w okręgówce. Zgoda Byczyna z kolei jesienią zdobyła 30 punktów, na które złożyło się 9 zwycięstw, 3 remisy i 2 porażki. Byczynianie prowadzeni przez trenera Krzysztofa Bartyzela strzelili 44 bramki i stracili tylko 15. W nowym sezonie zagrają w wadowickiej okręgówce – a to oznacza, że kibiców czekać będzie derbowe starcie z Victorią 1918. Ostatni raz w okręgówce Zgoda grała w sezonie 2011/12, śmiało można więc powiedzieć, że obecny awans, to największy sukces byczynian w całej dekadzie. Decyzja PZPN oczywiście ważna jest też dla pozostałych klubów z Jaworzna. Na jej mocy Victoria 1918 zajęła ostatecznie 10. miejsce w wadowickiej lidze okręgowej. Z kolei Ciężkowianka sezon kończy na wysokim 6. miejscu w chrzanowskiej A klasie.

Szczakowiance i Zgodzie gratulujemy awansu i życzymy powodzenia w kolejnym sezonie!

Janusz Kręcichwost, prezes Szczakowianki:

– Cieszymy się bardzo z decyzji podjętej przez związek – to było jedyne rozsądne rozwiązanie całej sytuacji i długo na nie czekaliśmy. Jesienią drużyna bardzo ciężko pracowała na boisku i ten awans na pewno jest zasłużony i wypracowany. Dziesięć punktów przewagi nad Wojkowicami mówi samo za siebie. Oczywiście wolelibyśmy wiosną normalnie grać i potwierdzić naszą przewagę raz jeszcze na boisku, ale wiemy jaka jest sytuacja. Najważniejsze było bezpieczeństwo zawodników i trenerów. Dogranie ligi podczas pandemii okazało się niemożliwe i dobrze, że władze związku podjęły taką decyzję. Śląski Związek Piłki Nożnej konsultował decyzję z klubami i jesteśmy zadowoleni, że uwzględnił także nasze stanowisko. Dziękujemy wszystkim, którzy w ostatnich miesiącach nas mocno wspierali – naszym sponsorom na czele z miastem i kibicom, na których zawsze możemy liczyć. Teraz będą czekały na nas nowe wyzwania. Razem z trenerem myślimy już o kolejnych wzmocnieniach, by w IV lidze walczyć o jak najwyższe miejsce.

Najnowsze

To Top