Z miasta

Autobusy dla medyków

Od kilku dni po mieście jeździ nowa linia autobusowa MED, przeznaczona specjalnie dla pracowników jaworznickiego szpitala. To kolejna miejska inicjatywa wspierająca medyków i mająca usprawniać walkę z koronawirusem.

Nie jest tajemnicą, że personel ochrony zdrowia jest szczególnie narażony na zarażenie koronawirusem SARS-CoV-2. Ochrona medyków przed zarażeniem jest wyjątkowo ważna i każdy sposób na ułatwienie im życia i pracy, korzystnie wpływa na walkę z pandemią. Jednym z pomysłów na to, by ograniczyć ryzyko zakażenia medyków, jest uruchomienie specjalnej linii autobusowej. Jaworzno jest trzecim miastem w Polsce – po Gorzowie Wielkopolskim i Krakowie – gdzie wprowadzono takie rozwiązanie.

Linia MED uruchomiona przez PKM Jaworzno kursuje codziennie po ulicach miasta, a jej rozkład znany jest tylko pracownikom szpitala i osobom upoważnionym. Głównym jej zadaniem jest profilaktyka i zabezpieczenie medyków, dlatego nie powinny korzystać z niej osoby postronne. – Chcemy ułatwić życie pracownikom szpitala, którzy dzielnie walczą z epidemią. Mamy to szczęście, że w naszym szpitalu nie ma zakażeń wśród personelu i chcemy, żeby tak pozostało. Dlatego chronimy w ten sposób pracowników, chodzi o to, żeby unikali dodatkowego kontaktu. Brawa dla służby zdrowia nie wystarczą, trzeba też działać – wyjaśnia prezes PKM Jaworzno, Zbigniew Nosal.

Szczegóły kursowania nowej linii PKM ustalił z dyrekcją szpitala. Zasadniczo linia obsługuje wszystkie najważniejsze dzielnice Jaworzna, a godziny są dostosowane do zmian w Szpitalu, który jest jedynym przystankiem końcowym. Stworzenie linii MED to pomysł PKM Jaworzno – finansowany w ramach komunikacji publicznej przez Miasto – a zrealizowany w ramach wskazań Prezydenta Miasta Jaworzna w zakresie rozszerzenia Jaworznickiego ATOM-u (czyli Antywirusowej Tarczy Ochrony Mieszkańców) dla pracowników służby zdrowia.

Foto: PKM Jaworzno

Najnowsze

To Top