Bezpieczeństwo

Weekend z promilami

Ośmiu nietrzeźwych kierujących zatrzymali policjanci w miniony weekend. Wśród nich byli kierujący samochodem osobowym, motorowerem oraz rowerami. Rekordzista miał 3 promile alkoholu w organizmie. Ponadto sześciu rowerzystów zostało ukaranych mandatem karnym za jazdę jednośladem pod wpływem alkoholu. Mimo ostrzeżeń i kontroli Policji nietrzeźwi nadal stwarzają poważne zagrożenie na naszych drogach.

Wyjątkowym brakiem odpowiedzialności wykazał się mieszkaniec Jaworzna, który w niedzielę, w godzinach wieczornych, w stanie nietrzeźwym kierując motorowerem, doprowadził do zdarzenia drogowego w rejonie skrzyżowania ulicy Grunwaldzkiej z ulicą Szczakowską. Badanie trzeźwości wykazało u niego 3 promile alkoholu. Teraz odpowie przed sądem za popełnione przestępstwo. Przypominamy, że kierujący pojazdem w stanie nietrzeźwości musi się liczyć z karą grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawieniem wolności do lat 2.

W niedzielę do południa jaworznicka drogówka wyeliminowała również z kręgu kierowców, 51-letniego mieszkańca Jaworzna. Kontrola trzeźwości kierowcy samochodu marki Opel wskazała, iż jaworznianin znajdował się w stanie po użyciu alkoholu. Badanie alkomatem wskazało 0,21 promila alkoholu w wydychanym powietrzu.

Pijani kierowcy, są zagrożeniem nie tylko dla swojego życia i zdrowia, ale także dla innych uczestników ruchu drogowego. Dlatego apelujemy o zdrowy rozsądek i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa oraz przepisów ruchu drogowego.

W czasie pandemii jazda rowerem zyskała na popularności. Poruszając się rowerem należymy do grupy niechronionych uczestników ruchu drogowego. Aby bezpiecznie dojechać jednośladem do celu, należy pamiętać o podstawowych zasadach korzystania z dróg przez rowerzystów. W miniony słoneczny weekend policjanci jaworznickiej drogówki przeprowadzili wzmożone kontrole kierujących jednośladami podając ich badaniu stanu trzeźwości. W przypadku sześciu miłośników rowerów – kontrola zakończyła się mandatem.

Od listopada 2013 r. kierowanie pojazdem innym niż mechaniczny pod wpływem alkoholu jest wykroczeniem, a nie przestępstwem. Zgodnie z przepisami, nietrzeźwy rowerzysta może zostać ukarany mandatem w wysokości 500 zł, natomiast za stan po użyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila) grozi od 300 do 500 zł mandatu.

Źródło: KMP w Jaworznie

Najnowsze

To Top