Biznes - inwestycje

Szybciej z Krakowa do Olkusza… bo przez Jaworzno

Mówią, że „historia kołem się toczy” – kiedyś dworzec w Szczakowej był ważnym węzłem kolejowym, a teraz w Jaworznie powstanie istotna dla Małopolski łącznica, dzięki której podróż z Krakowa do Olkusza znacznie się skróci.

Jakiś czas temu lokalne media informowały o łącznicy, która ma przebiegać przez Jaworzno, umożliwiając tym samym skrócenie podróży kolejowej z Krakowa do Olkusza. Budowa linii 133/156 jest niezwykle ważna dla Małopolski, a „decydujący” dla regionu odcinek powstanie – paradoksalnie – na terenie woj. śląskiego, bo w Jaworznie. Łącznica nie tylko wpłynie na czas podróży, ale także ożywi Szczakową, która kojarzy się głównie z koleją. Powstanie również przystanek kolejowy „Zalew Sosina”, którego obsługa na pewno zwiększy popularność tego miejsca. Nowy odcinek i szybkie połączenie kolejowe linią 133/156 na pewno zainteresują też mieszkańców Osiedla Silo, które ma powstać na Pieczyskach. Zwłaszcza, iż na nowym przystanku – usytuowanym mniej więcej na wysokości obecnego wjazdu na Sosinę – zatrzymają się (oby!) zarówno pociągi jadące z Krakowa (przez Jaworzno Ciężkowice) do Bukowna i Olkusza oraz te jadące od Katowic (przez Jaworzno-Szczakową) w kierunku Bukowna.

Dzięki budowie odcinka „Borowa Górka – Pieczyska”, przebiegającego przez Jaworzno, podróże na trasie Kraków – Olkusz skrócą się do 45 minut. Do tej pory przemierzenie tej trasy pociągiem trwało ok. 3 godzin. W ramach inwestycji w naszym mieście powstanie nie tylko torowisko (odcinek ok. 800 metrów), ale też przystanek zlokalizowany w pobliżu modernizowanego właśnie Zalewu Sosina. Skorzysta na tym wiele osób: pasażerowie relacji Kraków – Olkusz szybciej dotrą do celu, a dzięki przystankowi „Zalew Sosina” miejsce to stanie się łatwiej dostępne dla mieszkańców pobliskich miejscowości, dzięki czemu zalew ma szansę na większe ożywienie. A to wszystko ma szansę przełożyć się na sytuację drogową, ponieważ dla wielu osób podróż z Krakowa do Olkusza może być bardziej atrakcyjna pociągiem niż samochodem.

Na trasie z Krakowa przez Krzeszowice i Trzebinię, po zatrzymaniu się w Jaworznie-Ciężkowicach – pociąg korzystając z nowej łącznicy zaczynającej się w Pieczyskach przetnie bezkolizyjnie nowy ciąg ulicy Malczewskiego i ulicę Bukowską – włączając się do linii Szczakowa-Bukowno. Omijając dworzec w Szczakowej i nie tracąc cennego czasu na zmianę kierunku jazdy – zatrzyma się na nowym przystanku „Zalew Sosina”, a następnie pojedzie od razu na Bukowno i Olkusz. Bezkolizyjny wiadukt w ciągu ul. Bukowskiej pozwoli na „przełożenie” tej ulicy ponad linię kolejową nr 133. Konieczna będzie też budowa oświetlenia ul. A. Malczewskiego, wyburzenie budynku kolidującego z projektowanym układem drogowym i przebudowa kolidujących urządzeń obcych. Budowa łącznicy ma potrwać do 2023 roku.

Artykuł pochodzi z gazety EXTRA Jaworzno nr 13-2020

 

Najnowsze

To Top