W najbliższą niedzielę 28 czerwca Polacy wybiorą prezydenta kraju. Kampania wyborcza jest już na finiszu, a o najwyższe stanowisko w państwie powalczy w sumie jedenastu kandydatów.
Takiej dziwnej kampanii wyborczej, jaką obecnie możemy obserwować, jeszcze w ostatnim 30-leciu nie było. Pandemia koronawirusa zupełnie pokrzyżowała plany politykom i zmieniła przebieg kampanii i wyborcze terminy. 10 maja, mimo trwających przez kilka tygodni politycznych przepychanek, ostatecznie do wyborów nie doszło. Nowy termin sprawia, że kampania nabrała nowego rozpędu, a kandydaci robią co mogą, by przekonać do siebie wyborców.
Kampania trwa
Łącznie o fotel prezydenta Polski walczyć będzie jedenastu kandydatów. Oprócz obecnego prezydenta Andrzeja Dudy o najwyższy urząd w państwie starają się też: Robert Biedroń (Wiosna), Krzysztof Bosak (Konfederacja), Szymon Hołownia, Marek Jakubiak (Federacja dla Rzeczypospolitej), Władysław Kosiniak-Kamysz (Polskie Stronnictwo Ludowe), Mirosław Piotrowski (Ruch Prawdziwej Europy), Paweł Tanajno, Rafał Trzaskowski (Platforma Obywatelska), Waldemar Witkowski (Unia Pracy) oraz Stanisław Żółtek (Kongres Nowej Prawicy i Polexit). W stosunku do pierwotnego terminu wyborów nastąpiły dwie zmiany w stawce kandydatów. Platforma Obywatelska wycofała mającą bardzo słabe notowania Małgorzatę Kidawę-Błońską. W jej miejsce partyjni działacze zdecydowali się postawić na prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego. Poza tym sąd uznał protest i polecił PKW zarejestrować kandydaturę Waldemara Witkowskiego z Unii Pracy, który także zebrał wymaganą liczbę podpisów.
Według ostatnich sondaży głównym faworytem wyborów pozostaje prezydent Andrzej Duda, którego poparcie oscyluje w granicach okolicach 40%. Zmiana kandydata na dobre wyszła Platformie, Rafał Trzaskowski bowiem wskoczył z marszu na drugie miejsce i według sondaży może liczyć na ok. 30% poparcia. Trzecie miejsce na podium w większości sondaży zajmuje kandydat niezależny Szymon Hołownia. Pozostali kandydaci według większości sondażowni mogą liczyć na poparcie poniżej 10% badanych. Wszystko wskazuje na to, że w pierwszej turze żaden z kandydatów nie przekroczy 50% zdobytych głosów, do rozstrzygnięcia wyborów potrzebna będzie więc II tura, którą zaplanowano na 12 lipca.
Na ulicach Jaworzna kampania nie jest na szczęście bardzo agresywna. W wielu miejscach pojawiły się banery poszczególnych kandydatów, ale w porównaniu do chociażby wyborów samorządowych, jest ich znacznie mniej. W mieście zdarzyły się drobne incydenty związane z niszczeniem banerów, ale nie było ich zbyt dużo. Kandydaci tymczasem rozjechali się po całym kraju i odwiedzają także miejscowości w naszym regionie, chociaż do Jaworzna jak na razie jeszcze nie dotarli.
Wybory hybrydowe
Zgodnie z przyjętą przez sejm ustawą – wybory odbywać się będą hybrydowo. Oznacza to, że głosować można zarówno osobiście w lokalu, jak i korespondencyjnie. Ze względu na trwającą pandemię podczas wyborów obowiązywać będą specjalne procedury sanitarne. W lokalu wyborczym przebywać ma jednocześnie nie więcej niż 1 osoba na 4 metry kwadratowe. Członkowie komisji muszą być wyposażeni w specjalne środki ochrony osobistej, m.in. jednorazowe rękawiczki, przyłbice lub półmaski, a pomiędzy ich stanowiskami powinno być zachowane 1,5 m odstępu. W trakcie głosowania kilkukrotnie przeprowadzona zostanie dezynfekcja klamek, urn wyborczych, stołów, urządzeń higieniczno-sanitarnych, uchwytów, włączników światła oraz pozostałych powierzchni, na kontakt z którymi narażeni są wyborcy.
Samo głosowanie w lokalach odbywać się będzie 28 czerwca w godzinach od 7:00 do 21:00. Wyborca oddaje głos na jednego z kandydatów, którego nazwisko znajduje się na karcie do głosowania, stawiając w kratce obok jego nazwiska znak „x”. Głosować można będzie także korespondencyjnie. W Jaworznie kilkadziesiąt osób chce zagłosować właśnie w taki sposób. W tych wyborach pojawił się w mieście nowy problem – brakowało bowiem chętnych do pracy w komisjach wyborczych. Ostatecznie w Jaworznie wszystkie komisje obwodowe udało się powołać, chociaż wiele z nich pracować będzie w mniejszych składach niż zwykle.
W czwartek 25 czerwca ukazały się wytyczne Ministra Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego dotyczące zasad bezpieczeństwa epidemiologicznego podczas wyborów prezydenckich. Warto zapoznać się z nimi przed wybraniem do lokalu wyborczego:
-
Podczas wyborów prezydenckich pamiętajmy o środkach ostrożności: zachowaniu 2-metrowego dystansu oraz obowiązku zakrycia ust i nosa.
-
Przed udaniem się do lokalu wyborczego wyborca powinien pamiętać, że ma obowiązek zakrycia ust i nosa. Może to zrobić przy pomocy odzieży lub jej części, maseczki, przyłbicy.
-
Obowiązku zakrywania ust i nosa nie stosuje się w przypadku wyborcy, który nie może zakrywać ust lub nosa z powodu stanu zdrowia. Okazanie orzeczenia lub zaświadczenia w tym zakresie nie jest wymagane. Rekomenduje się natomiast zachowanie wówczas jak największej odległości od innych osób przebywających w lokalu wyborczym, nie mniejszej niż 2 m.
-
Przy wejściu do lokalu zostaną umieszczone w widocznym miejscu płyny do dezynfekcji rąk. Zalecane jest, by wyborcy z nich korzystali. Jeśli wyborca nie zamierza z nich korzystać rekomenduje się, aby zaopatrzył się w rękawiczki jednorazowe. Powinien założyć je przed wejściem do lokalu wyborczego, a po wyjściu zdjąć je i wyrzucić do kosza na śmieci postawionego przed lokalem wyborczym.
-
Dopuszczalne jest delegowanie osoby, która będzie stała przy dyspenserze ze środkiem do dezynfekcji i zalecała każdemu wyborcy możliwość skorzystania z dezynfekcji.
-
Podczas przebywania w lokalu wyborczym wszyscy wyborcy powinni zachować 2-metrowy odstęp od innych osób przebywających w lokalu.
-
Rekomenduje się zapewnienie środka do dezynfekcji przeznaczonego szczególnie do dezynfekcji przedmiotów używanych podczas głosowania takich jak np. długopisy, ścianka urny z wpustem.
-
Dopuszcza się korzystanie przez wyborcę z własnego długopisu.
-
W lokalu wyborczym może przebywać w tym samym czasie nie więcej niż 1 osoba na 4 m2 (z wyłączeniem członków obwodowej komisji wyborczej, mężów zaufania, obserwatorów społecznych i międzynarodowych, osób pomocniczych).
-
Na prośbę członka obwodowej komisji wyborczej należy odsłonić twarz, by można było zidentyfikować wyborcę. (Zgodnie z §19 ust 4 pkt 1rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 czerwca 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. z 2020 r. poz. 1066))
-
Zaleca się, aby drzwi do sali, gdzie odbywa się głosowanie oraz inne drzwi do pomieszczeń, po których poruszają się wyborcy, były otwarte w miarę możliwości tak, aby nie trzeba było ich dotykać.
-
Jeżeli ze względów bezpieczeństwa drzwi nie mogą być otwarte, klamki/ uchwyty i powierzchnie, które mogą być dotykane, powinny być regularnie dezynfekowane nie częściej, niż co godzinę, ale co najmniej 6 razy w czasie trwania głosowania (nie przerywa to głosowania oraz pracy obwodowej komisji wyborczej).
-
Członkowie obwodowych komisji wyborczych będą wyposażani w: jednorazowe rękawice ochronne, płyn do dezynfekcji rąk, maseczki medyczne oraz przyłbice.
-
Stanowiska pracy członków komisji wyborczej powinny być tak zorganizowane, by pozwoliły na zachowanie między poszczególnymi członkami co najmniej 1,5 m odstępu.
-
Stoły w lokalach wyborczych nie powinny być pokryte suknem, ani żadnym innym materiałem. (Zgodnie z rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 15czerwca 2020 r. w sprawie wykazu środków ochrony osobistej związanej ze zwalczaniem epidemii COVID-19 dla członków obwodowych komisji wyborczych oraz szczegółowych zasad bezpieczeństwa sanitarnego w lokalu wyborczym (Dz. U. z 2020, poz.10 46)).
-
W każdym lokalu wyborczym należy zapewnić wymianę powietrza poprzez wietrzenie przestrzeni przed przystąpieniem do pracy obwodowej komisji wyborczej i co najmniej raz na godzinę, przez co najmniej 10 minut (wymiana powietrza nie przerywa głosowania oraz pracy obwodowej komisji wyborczej).
W obwodach głosowania utworzonych za granicą nie będzie obowiązku stosowania środków ochrony osobistej oraz szczegółowych zasad bezpieczeństwa sanitarnego, o których mowa w rozporządzeniu, jeżeli ze względu na stan epidemiczny, przepisy tego państwa nie nakładają takiego obowiązku i zasad w przestrzeniach zamkniętych. Należy stosować się do zaleceń obowiązujących w danym państwie.
