Kultura i rozrywka

Fotograficzne warsztaty w miejskiej bibliotece

Projekt „Performatywna książka. Performatywna biblioteka” realizowany w ubiegłym roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaworznie okazał się sporym sukcesem. Właśnie rusza jego druga edycja, która pozwoli inaczej spojrzeć na świat.

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury obejmuje szereg nieszablonowych inicjatyw kulturalnych, opartych na twórczych formach artystycznych promujących czytelnictwo, książkę i sztukę. Od czerwca do grudnia w jaworznickiej bibliotece będą odbywały się spotkania warsztatowe, imprezy z twórcami, artystami, autorami i aktorami. Tym razem zaplanowano pięć cykli opowiadających i innych sferach życia i twórczości: Self-body-book, czyli opowiadanie ciałem, Baju, baju-book – gawędy na żywo, Street-book – opowieści fokusowe o życiu miejskich ulic, Źródło-book – szukamy swoich korzeni oraz Design-book – tworzymy książki dotykowe. Bibliotekarze zapowiadają też akcję happeningową „Biblioteczne Laboratorium Kultury”. Efekty pracy uczestników zostaną zaprezentowane podczas uroczystej gali finałowej połączonej z koncertem. „Performatywna książka. Performatywna Biblioteka. Edycja 2”, podobnie jak pierwsza odsłona, zakłada działania służące czytelnictwu, zachęcaniu do sięgania po książkę. – Opracowując ofertę warsztatów, spotkań i wydarzeń zależało nam, by każdy mógł znaleźć coś interesującego dla siebie. Niezbędną bazą, oprócz nieograniczonej niczym wyobraźni, zapału i otwartości na różne formy działania będą bogate zbiory oraz nowe technologie – mówią organizatorzy.

1 lipca ruszają pierwsze zajęcia w ramach projektu. Będą to kreatywne warsztaty fotografii artystycznej, realizowane w ramach cyklu „Street-Book”. Pod czujnym i wprawnym okiem mistrzów, współpracujących z jaworznicką „Szkołą Widzenia”, założoną przez dr hab. Jakuba Byrczka, będziemy mieli okazję, patrząc w obiektyw, zupełnie inaczej zobaczyć ulice naszego miasta. Pierwsze spotkanie, zaplanowane na początek wakacji, czyli już 1 lipca o godz. 16.30, poprowadzi Konrad K. Pollesch – artysta fotografik, członek ZPAF. Twórca zajmuje się portretem i pejzażem, specjalizuje się w fotografowaniu dzieł sztuki oraz dokumentowaniu wydarzeń kulturalnych. Jest autorem zdjęć do albumów z serii Muzea Świata, a także dwóch autorskich monografii o Muzeum Czartoryskich w Krakowie. Współpracuje z licznymi czasopismami w kraju i za granicą.

Celem warsztatów będzie otwarcie uczestników na „myślenie fotograficzne”, obserwację tego, co się wokół dzieje, rozwinięcie spostrzegawczości, dostrzeżenie rzeczy niezwracających na ogół naszej uwagi, a które mogą i powinny stanowić przedmiot twórczych poszukiwań. Zgłoszenia pasjonatów fotografii, otwartych na nowe, często nieoczywiste techniki utrwalenia obrazu, przyjmowane są telefonicznie – 032 751 9192 wew. 2230 lub drogą elektroniczną aptaszkiewicz@biblioteka.jaw.pl. Każdy z uczestników proszony jest o zapewnienie sobie urządzenia do tworzenia zdjęć we własnym zakresie. Motywacją, oprócz szansy rozwoju i udoskonalenia warsztatu, jest wprowadzony element konkursowy – profesjonalne jury wyłoni i nagrodzi najciekawsze prace. Na zwycięzców czekają aparat fotograficzny i zestawy książek albumowych. Warto dołączyć do warsztatów i nauczyć się inaczej patrzyć na świat.

Cały projekt objęty został przez naszą redakcję patronatem medialnym, poza tym cykl wspierają też TVP Kultura, ogólnopolski portal bibliotekarski Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich oraz gazeta Puls Jaworzna. Projekt „Performatywna książka. Performatywna Biblioteka. Edycja 2” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa (zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych).

Najnowsze

To Top