Kultura i rozrywka

Uliczna sztuka fotografii

Druga edycja programu „Performatywna książka. Performatywna Biblioteka” ruszyła już na dobre. Podczas pierwszych warsztatów uczestnicy mogli uczyć się fotografii pod okiem prawdziwego mistrza.

Tegoroczna edycja „Performatywnej książki” składać się będzie z cyklu warsztatów dotyczących różnych dziedzin sztuk. Na początek w ramach projektu „Street-book” uczestnicy wzięli na warsztat fotografię. Zajęcia w Miejskiej Bibliotece Publicznej prowadził Konrad K. Pollesch – artysta fotografik, specjalizujący się w portrecie i pejzażu, który od 1985 r. wykonuje zdjęcia w technice gumowej. Artysta na przykładzie własnych prac udzielił uczestnikom wskazówek przed pierwszym wyruszeniem w miejski plener. Najważniejszym przekazem było uwrażliwienie na „myślenie fotograficzne”, dokładność obserwacji i otwarcie na odbiór otaczającej rzeczywistości, w bliskim i dalekim planie. W inauguracji cyklu wziął także udział zaprzyjaźniony z biblioteką twórca jaworznickiej „Szkoły Widzenia” dr hab. Jakub Byrczek, który przekazał garść cennych uwag praktycznych, szczególnie ważnych dla osób rozpoczynających swoją przygodę z aparatem. Powstałe w trakcie czterech zajęć prace zaprezentują autorskie spojrzenie młodych ludzi na nasze miasto. Różnorodne ujęcia ukażą zarówno pejzaże uliczne, jak i architektoniczne detale. Kolejne warsztaty odbędą się 30 i 31 lipca.

Projekt „Performatywna książka. Performatywna Biblioteka. Edycja 2” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Najnowsze

To Top