Kultura i rozrywka

Najlepiej brzmiące miasto w Polsce

Już po raz szósty w Jaworznie odbywają się warsztaty PoluZONE. Do miasta ściągnęli młodzi instrumentaliści i wokaliści z całej Polski. Przez sześć dni Jaworzno będzie z pewnością najlepiej brzmiącym w Polsce Miastem Muzyki.

PoluZONE, to niezwykle popularne wśród artystów z całego kraju, elitarne warsztaty pod okiem muzyków zespołu Poluzjanci. Dla wokalistów i instrumentalistów to fantastyczna możliwość doskonalenia swoich umiejętności pod czujnym okiem najlepszych.

Jaworznickie warsztaty zyskały już opinię wyjątkowych. Wpływ na to miało kilka czynników. Przede wszystkim kadra, która co roku prowadzi zajęcia, to czołowi muzycy sesyjni w Polsce. Członkowie zespołu Poluzjanci, który w czasie swojej działalności scenicznej gromadził regularnie nadkomplet publiczności: Kuba Badach, Grzegorz Jabłoński, Piotr Żaczek, Robert LutyMarcin Górny oraz towarzyszący im wirtuoz gitary, Damian Kurasz są gwarancją najwyższej jakości prowadzonych zajęć i skarbnicą wiedzy muzycznej i scenicznej. Również formuła warsztatów, która skupia działania przede wszystkim na doskonaleniu gry w zespole, komunikacji między muzykami i umiejętności współdziałania na scenie sprawia, że jaworznickie warsztaty są wyjątkowe w skali całego kraju. Uczestnicy i kadra podkreślają też co roku fenomenalną organizację wydarzenia i niezwykle ciepłe przyjęcie tej imprezy przez mieszkańców naszego miasta.

– Te warsztaty to nasze oczko w głowie. Pomysł Basi Janygi i Romka Jońcy, którzy zrobili coś takiego, że nie jesteśmy w stanie wyobrazić sobie lata, końcówki lipca bez warsztatów, bez spotkania w Jaworznie – zapewniał we wtorek, na antenie Radia eM Kuba Badach.

Również wielu uczestników podkreśla, że dla nich udział w tym letnim wydarzeniu jest już niemal oczywisty. Wielu z nich pojawia się w naszym mieście po raz kolejny. I co roku roku wracają do domów naładowani bardzo pozytywną energią, a przede wszystkim pełni nowej wiedzy, doświadczeń i najlepszych muzycznych emocji.

– Jest znakomita kadra, świetna atmosfera, poznaję cały czas nowych ludzi. Przede wszystkim ważne jest to, że zajęcia związane są z grą zespołową. Nie ma nacisku na bycie najlepszym solistą, tylko na pracę w zespole – zapewnia Wiktoria Bialic z klasy perkusji. Artystka jest już po raz trzeci raz na warsztatach w Jaworznie. Na co dzień występuje jako muzyk sesyjny, często zastępując swoich kolegów w popularnych polskich zespołach, studiuje też perkusję na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Rzeszowie. – Myślę, że jak będzie kolejna edycja, to przyjadę jeszcze raz – dodaje.

Dla mieszkańców naszego miasta tegoroczne Poluzone, to wyjątkowa okazja, żeby poobcować z kulturą z najwyższej półki! Tym bardziej, że w związku z epidemią koronawirusa mnóstwo imprez plenerowych zostało w tym roku odwołanych. Dzięki projektowi Jaworzno Miasto Muzyki codziennie od 27 do 31 lipca na jaworznickim Rynku odbywają się trzygodzinne koncerty, a wstęp na nie jest bezpłatny! Koncerty zastąpiły ze względów bezpieczeństwa bardzo lubiane w poprzednich latach jam sessions. Jednak, jak podkreślają organizatorzy i uczestnicy warsztatów, te cowieczorne wydarzenia będą również w tym roku okazją do podglądania pracy muzyków nad nad powstającymi utworami. Choć na scenie z pewnością nie znajdziemy amatorszczyzny i prowizorki, w końcu Poluzone to warsztaty mistrzowskie, to będziemy mogli przyjrzeć się, jak nauka komunikacji pomiędzy artystami podczas warsztatów wykorzystywana jest przez nich w praktyce na scenie. Występy na Rynku to fantastyczne koncerty, jednak panująca na scenie atmosfera jest dość luźna, a zgromadzona publiczność ma możliwość podpatrzenia wielu ciekawych technicznych aspektów estradowej pracy, dzięki którym finałowy koncert będzie, jak co roku, występem na światowym poziomie.

Zwieńczeniem tej codziennej, wielogodzinnej pracy artystów będzie wyjątkowy koncert finałowy, który odbędzie się w sobotę, 1 sierpnia o godz. 19.00. Zapraszamy na jego transmisję on-line z pięknej sali Młodzieżowego Domu Kultury w Jaworznie, które będzie dostępna za darmo na stronie www.facebook.com/poluzone/.

Artykuł pochodzi z gazety EXTRA Jaworzno nr 15-2020

Więcej zdjęć: tutaj

Najnowsze

To Top