Biznes - inwestycje

Zmienią się ceny biletów PKM. Bilet roczny zostaje w ofercie

Praktycznie w każdym obszarze można zaobserwować wzrost cen. Dotkną one także komunikacji miejskiej – od 1 września 2020 r. za przejazd autobusami PKM Jaworzno zapłacimy więcej. Zmianie ulegną ceny każdego rodzaju biletu, jednak wciąż zostaną zachowane atrakcyjne oferty dla pasażerów, takie jak bilet roczny czy cieszące się popularnością bilety dzienne. Mimo, że ich ceny wzrosną, to wciąż będą stanowić one bardzo atrakcyjną propozycję dla pasażerów.

Okres ostatnich miesięcy nie był korzystny dla gospodarki, odciskając piętno także w obszarze komunikacji publicznej, zresztą nie tylko w Jaworznie. W związku ze stanem epidemii, coraz więcej osób dysponujących własnym samochodem zrezygnowało z jazdy autobusem, wybierając transport indywidualny. Z prostego rachunku wynika, że mniejsza liczba pasażerów przełożyła się na niższe dochody przewoźnika. Warto zauważyć, że w niektórych miastach ceny biletów za przejazd autobusami już wcześniej poszły w górę – w lutym na łamach „Extra” pisaliśmy o podwyżce cen za przejazd w GZM oraz powiecie chrzanowskim.

Bilet Roczny zostanie utrzymany

Przedmiotem długich analiz było to, czy należy w ogóle utrzymać tak atrakcyjny w formie i cenie bilet okresowy, zwłaszcza roczny. Okres ostatnich paru miesięcy nie był zbyt dobrym czasem dla komunikacji zbiorowej, nie tylko w Jaworznie, ale też w innych miastach – mówi Paweł Bednarek, dyrektor MZDiM Jaworzno, który to zarząd pełni w imieniu Gminy rolę organizatora transportu publicznego. – Jednak przeważyła chęć i zamiar kontynuowania długoterminowego związania Pasażerów, czy szerzej Mieszkańców Jaworzna, z naszą komunikacją publiczną – dodaje P. Bednarek. – A nic lepiej , poza samą jakością coraz nowszego taboru, nie zachęca do wyboru oferty jaworznickiego PKM niż prosty i atrakcyjny w formie i cenie bilet – zauważa dyrektor MZDiM. – Dlatego też, pomimo konieczności niewielkiej w sumie jak na bilet ważny przez 365 dni podwyżce ceny, zasadniczy schemat Taryfy Biletowej zostaje utrzymany. Od 1 września bilet roczny będzie kosztował 240 zł w przypadku biletu normalnego. Bilet ulgowy będzie o połowę tańszy. Cena ta, choć wyższa, wciąż jest atrakcyjną ofertą, biorąc pod uwagę możliwość podróżowania bez ograniczeń czasowych na wszystkich liniach PKM Jaworzno.

Nowe ceny biletów okresowych imiennych

Jak już wspomnieliśmy, od 1 września 2020 r. normalny bilet roczny będzie kosztował 240 zł (wzrost ceny o 60 zł), natomiast ulgowy – 120 zł (wzrost ceny o 30 zł). Bilet 7-dniowy to wg nowej taryfy koszt 30 zł, 30-dniowy – 80 zł, 90-dniowy – 120 zł, półroczny – 160 zł. Podane ceny dotyczą biletów normalnych, te ulgowe będą o połowę tańsze. Bilety czasowe na okaziciela też podrożeją – dzienny z 5 zł na 6 zł (w przypadku biletu ulgowego – 3 zł), 7-dniowy na okaziciela z 30 zł na 35 zł (w przypadku ulgi – 17,50 zł).

Z e-portmonetką taniej

Osoby korzystające z komunikacji miejskiej sporadycznie mają możliwość zakupu jednorazowego biletu lub skorzystania z elektronicznej portmonetki na Jaworznickiej Karcie Miejskiej. Druga opcja wychodzi korzystniej. Poniżej zamieszczamy tabelkę z porównaniem cen według nowej taryfy.

Dodajmy, że w przypadku osób uprawnionych do ulg i darmowych przejazdów nie zaszły żadne zmiany.

O wzroście cen biletów w pobliskich miejscowościach można przeczytać tutaj: http://extra.info.pl/index.php/2020/02/25/droga-komunikacja

Artykuł pochodzi z gazety EXTRA Jaworzno nr 17-2020

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji: tutaj

Najnowsze

To Top