Felieton

Samorządy mają sobie radzić – felieton Tomasza Toszy

Nowe wojny przegrywa się zawsze gdy jesteśmy przygotowani do poprzedniej. Czas przyspieszył. Bunkry linii Maginota przygotowane do wojny pozycyjnej zagony pancerne po prostu objechały z boku. Przez Belgię. Ameryka przegrała wojny nawet ze słabeuszami takimi jak Wietnamczycy, Irańczycy czy Afganowie, bo kiedy walczy się z duchami, to ciężkie bombowce nie wyrabiają. Dziś ludzkość czeka nowa wojna. Z konsekwencjami życia w dobrobycie wywołanym przez rewolucję przemysłową.

Od pół roku atakuje nas wirus, który przeskoczył ze świata zwierząt do ludzkiego. I rozniósł się globalnie. Bo globalnie żyje ludzkość. Na północy topnieje zmarzlina, która miała być wieczna. W zeszłym tygodniu zanotowaliśmy najwyższą w historii pomiarów temperaturę na planecie. Niby daleko a to wciąż ta sama niebieska kulka w pustce. Rząd polski przyznał po cichu, że za piętnaście lat będziemy potrzebowali tyle węgla ile będą wydobywać dwie kopalnie. Dwie. Na cały kraj. To będzie tsunami. A polska polityka żyje prawami osób nieheteronormatwynych. Czymś co w cywilizowanym świecie od dawna jest oczywistością. Wygląda na to, że najpoważniejszą formą przygotowań do zmieniającego świata będzie wznoszenie modłów w pustoszejących kościołach.

Zalewa nas fala fundamentalizmów i zwykłej głupoty. I wciąż szykujemy się do poprzedniej wojny. Kombinujemy jak stary przemysł zastąpić nowym przemysłem, chociaż poprzedni przemysł narobił nam problemów. Jak zdewastować nowe połacie natury, żeby utrzymać poziom życia do jakiego się przyzwyczailiśmy. Tych sprzeczności nie da się pogodzić. Nie będzie dobrze. Globalnie zabije nas populizm i zwykła głupota gatunku, który zachowuje się jak pasożyt mordujący jedynego żywiciela. A na poziomie polskim? Chyba to samo. Choć do tego dochodzi głupia polityczna walka o sprawy kompletnie nieistotne z punktu widzenia problemów jakie nas czekają.

W tym tygodniu władze Jaworzna będą musiały tłumaczyć się z podwyżek cen biletów. Rok temu tłumaczyły się z podwyżek lokalnych podatków, jeszcze wcześniej z podwyżek cen odpadów, w niedalekiej przyszłości będą się tłumaczyć z obniżenia standardu miejskich usług. Nie tylko władze naszego miasta stoją przed tym problemem. Wszystkich polskich miast. Tych najbogatszych i tych najbiedniejszych. To odłożone w czasie efekty państwowych polityk. I nie ma znaczenia czy one są prowadzone z powodu niekompetencji czy intencjonalnie. Osobiście jestem zwolennikiem pierwszej tezy.

Te rządy się nie spinają. I ktoś musi za to zapłacić. Płacą samorządy. Którym odcina się pieniądze z jednej strony i każe płacić więcej za wszystko z drugiej.

We wrześniu samorządy będą musiały wypłacić podwyżki nauczycielom. Ale państwo nie zamierza dać na nie wystarczających środków. Samorządy mają sobie radzić. Mierni politycy, jak wszystkie miernoty przy władzy, nie dają środków ani rad. Po prostu mówią – zróbcie tak, żeby było dobrze. I wracają do dyskusji o ideologiach, które zagrażają zdrowej tkance polskiej, katolickiej rodziny. Kompletny temat zastępczy.

Za piętnaście lat będziemy mieć zupełnie inną rzeczywistość. Jaworzno nie będzie miało przemysłu, który jest motorem funkcjonowania miasta. Jakie mamy szansę, że jedna z dwóch działających w kraju kopalni będzie i nas? Politycy jak zwykle nie wybiorą racjonalnie lecz politycznie. Jeśli wybiorą. Póki co żyją imperialnymi projektami lotnisk i przekopów, choć nie potrafią zbudować nawet zwykłego muzeum bitwy, która pomoc ocaliła Europę. No Matka Boska tym razem nie pomogła.

Źle to wygląda. Zewsząd wyłazi kołtun, a najgłośniej warczą miernoty próbując na siłę zrobić z siebie elity.

Od września będziemy mieć droższe bilety na autobusy. Ale ta podwyżka, wywołana przez dokręcenie finansowej śruby samorządom przez rząd (to jest główna przyczyna) i kryzysem wywołanym przez pandemię jest tylko jednym z problemów jakie nas czekają. Cóż, daliśmy się nabrać szarlatanom to mamy. Będziemy się przekonywać ile kosztuje wstawanie z kolan, choć tak naprawdę nigdy nie klęczeliśmy.

Felieton pochodzi z gazety EXTRA Jaworzno nr 17-2020

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji: tutaj

Więcej felietonów znajdziecie: tutaj

Najnowsze

To Top