Historia

Dyrdkiem pod kiepek czyli Ciężkowice z historią

Ładna, spokojna i sielska część miasta, położona z dala od miejskiego zgiełku i gwaru… to właśnie Ciężkowice. Co prawda nie ma tu wielkiego supermarketu, czy centralnego placu, nie wspominając o rynku. Jednak to miejsce z niebanalną historią, wyjątkowymi ludźmi i przyrodniczymi zakątkami, idealne dla rowerzystów, spacerowiczów i wszystkich ceniących piękno natury. 

Dawniej w Ciężkowicach posługiwano się zupełnie innym “językiem” niż w Jaworznie, jak to dawniej mówiono w Jaworzniu godali. Z dalszych zakątków Ciężkowic zazwyczaj szło się dyrdkiem (szybko) albo i nie do wsi to znaczy do centrum Ciężkowic (w okolice kościoła). Tak więc dyrdkiem szło się na pole, do roboty, do gadziny (do zwierząt) ale szło się również ulicą pod kiepek. Czyli w miejsce, gdzie wypasano krowy i inne zwierzęta, kiepek był też świetnym terenem do gry w piłkę i spotkań towarzyskich. Niestety, wtedy jak i dzisiaj każdego i wszędzie w lecie gryzły myrle (komary) i bąki.

Ciężkowice to nie tylko ciekawe miejsca… To historia, ludzie i ich wspomnienia. Wszystko zaczęło się od Cieszka i trwa aż do dziś. W ubiegłym roku w Ciężkowicach rozpoczęliśmy projekt pod nazwą „Wczoraj i dziś Ciężkowic – ocalić od zapomnienia”. W tym miejscu chcemy serdecznie podziękować wszystkim tym, którzy aktywnie włączyli się we wspólne działanie na rzecz Ciężkowic. Do tej pory udało się zgromadzić i ewidencjonować już całkiem pokaźny materiał.

Pragniemy kontynuować nasze działania, dlatego przenosimy je do Internetu – w tym celu powstał na Facebooku: fanpage pod nazwą: Ciężkowice z historią, na którym publikujemy materiały dotyczące Ciężkowic. Tam znajdziecie więcej informacji, ciekawostek a już wkrótce zdjęć i zagadek.

Pragniemy pisać dla wszystkich jaworznian, rodowitych mieszkańców Ciężkowic zachęcamy do powrotu do przeszłości, a nowych zapraszamy do zgłębienia wiedzy. Ciężkowice to miejsce z historią, cieszymy się, że dołączyliście do nas.

Nasz zespół tworzą rodowici mieszkańcy Ciężkowic, pasjonaci historii, ciekawych miejsc i niezwykłych opowieści… Jeśli jesteś jednym z nas, podziel się z nami i innymi mieszkańcami swoją wiedzą, pisząc pod adres: historyczneciezkowice@gmail.com

Zespół Ciężkowice z historią

Najnowsze

To Top