Kultura i rozrywka

Wirtualne „Wspomnienie” od Archetti

W najbliższą niedzielę na miłośników dobrej muzyki czeka prawdziwa gratka. Orkiestra Kameralna Miasta Jaworzna Archetti zaprasza na drugi koncert z cyklu KwarantGranie.

Kultura w ostatnich miesiącach przeniosła się do sieci, a z dobrodziejstw internetu w czasie pandemii korzystają także jaworzniccy muzycy. W najbliższą niedzielę Archetti zagra drugi koncert z cyklu KwarantGranie, który można będzie oglądać na żywo na Facebooku Orkiestry. W programie między innymi Symfonia Kameralna op. 110a Dymitra Szostakowicza, która jest opracowaniem VIII Kwartetu smyczkowego kompozytora. O okolicznościach powstania utworu Szostakowicz pisał w liście do zaprzyjaźnionego Isaaca Glikmana: – Napisałem nikomu niepotrzebny i ideowo poroniony Kwartet. Rozmyślałem o tym, że jak kiedyś umrę, nikt chyba nie napisze utworu poświęconego mojej pamięci. Dlatego postanowiłem sam taki skomponować. Można by na jego okładce napisać: Poświęcony pamięci autora tego kwartetu. Drugim utworem, który zostanie wykonany podczas niedzielnego koncertu online, będzie kompozycja Souvenir de Florence Piotra Czajkowskiego. Napisanie dzieła zajęło kompozytorowi kilka lat, lecz głównych prac nad utworem dokonał po powrocie z pobytu we Florencji. Souvenir de Florence Czajkowski zadedykował Petersburskiemu Towarzystwu Muzyki Kameralnej w odpowiedzi na przyznanie mu honorowego członkostwa.

Projekt KwarantGranie został nagrodzony w programie dotacyjnym „Kultura w sieci”, finansowanym przez Narodowe Centrum Kultury oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt jest odpowiedzią na trudną sytuację uczestnictwa w kulturze w czasie pandemii. W ramach wydarzenia Archetti zagra łącznie trzy koncerty transmitowane na żywo na profilu Orkiestry w portalu Facebook. Początek najbliższego koncertu w niedzielę 23 sierpnia o godzinie 19:00.

Najnowsze

To Top