Historia

Uczcili pamięć górników

W środę (26 sierpnia) obchodzono rocznicę najtragiczniejszych wydarzeń w historii jaworznickiego górnictwa. 66 lat temu w upadowej „Danuta” z kopalni „Jan Kanty” życie straciło 18 górników.

Środowe uroczystości upamiętniające zmarłych odbywały się tradycyjnie pod Pomnikiem Poległych Górników przy ul. Górników z Danuty. Hołd poległym w imieniu władz miasta oddali m.in. Ewa Sidełko – Paleczny, Sekretarz Miasta Jaworzno, Tadeusz Kaczmarek, przewodniczący Rady Miejskiej i radni. Następnie w kościele pod wezwaniem Matki Bożej Anielskiej w Dąbrowie Narodowej została odprawiona Msza Święta w intencji zmarłych górników.

Tragedia do jakiej doszło 66 lat temu wstrząsnęła wówczas całym miastem. 26 sierpnia 1954 roku, jak co dzień, górnicy kopalni Komuna Paryska, stawili się na upadowej Danuta, by rozpocząć poranną szychtę. Około godziny 11:00 całe wyrobisko pochłonęła woda i w tragiczny sposób zabrała życie 18 górnikom. Dramat rodzin górników trwał znacznie dłużej i nie zakończył się w chwili zalania wyrobiska. Przez kilka tygodni rodziny żyły nadzieją na ocalenie swoich bliskich. Groby porozrzucane po różnych częściach kwater cmentarnych miały zatrzeć ślady i pamięć o tamtym wydarzeniu. Jednak dzięki takim osobom jak podpułkownik Stanisław Pakuła, który rokrocznie organizuje uroczystości ku czci poległych górników, pamięć o tamtych tragicznych wydarzeniach trwa.

Foto: UM Jaworzno

Najnowsze

To Top