Z miasta

Skwer w centrum z nową nazwą

Nowy skwer w centrum miasta, który powstał niedawno przed halą Widowiskowo-Sportową będzie nowe imię. Plac poświęcony został pamięci kapitana Stanisława Nowakowskiego – Zasłużonego dla Jaworzna.

Kapitan Stanisław Nowakowski przez lata działał aktywnie na rzecz Jaworzna i dbał o pielęgnowanie pamięci historycznej. Teraz jaworznianie odwdzięczają się w najlepszy możliwy sposób, tak by pamięć o zasłużonym obywatelu miasta przetrwała kolejne pokolenia. Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej radni jednogłośnie zdecydowali o nadaniu nazwy skwerowi znajdującemu się przy Hali Widowiskowo-Sportowej w centrum miasta. Od teraz miejsce to będzie nosiło nazwę Zasłużonego dla Jaworzna – kapitana Stanisława Nowakowskiego.

Z inicjatywą nadania takiej nazwy skwerowi wyszedł prezydent miasta Paweł Silbert oraz Stowarzyszenie Pamięci Armii Krajowej Oddział w Jaworznie. Wniosek poparło również Stowarzyszenie Katolickie „Przyjaźń Jaworznicka”. – Od 2002 roku, po okresie dużego zaniedbania historycznego, przywróciliśmy pamięć o bohaterach – żołnierzach i osobach zaangażowanych w działania konspiracyjne podczas II wojny światowej oraz walkę z komunizmem. Niestety czas jest nieubłagany i ci zasłużeni ludzie odchodzą. Dlatego mam ideę, aby na skwerze poświęconym kapitanowi Stanisławowi Nowakowskiemu umieścić tabliczki, które upamiętniałyby z imienia i nazwiska ludzi – kombatantów, których my też mieliśmy szczęście i zaszczyt poznać, a którzy już odeszli z tego świata. Chciałbym, by na zawsze zostali oni w pamięci mieszkańców Jaworzna – opowiada prezydent Paweł Silbert.

Kapitan Stanisław Nowakowski (ur. 1923 r., zm. 2017 r.) był wieloletnim prezesem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej koło w Jaworznie. Jest autorem licznych projektów tablic symbolizujących przelaną krew w obronie Ojczyzny. Był również inicjatorem i autorem odnowy pomnika pamięci partyzantów w Jeziorkach, kolejarzy w Szczakowej oraz tablicy upamiętniającej rozstrzelanych żołnierzy AK na cmentarzu Pechnickim. Ukoronowaniem jego działań była budowa Pomnika Niepodległości w Jaworznie, odsłoniętego w Święto Niepodległości 11 listopada 2008 r.

Z jego inicjatywy i pod jego opracowaniem powstała strona internetowa poświęcona Armii Krajowej w Jaworznie. Był osobą znaną i cenioną przez mieszkańców miasta Jaworzna, w tym także młodzież, z którą spotykał się w szkołach, przekazując swoja wiedzę o historii Polskiego Państwa.

Za swą działalność kpt. Stanisław Nowakowski był wielokrotnie odznaczany i honorowany: w 2000 r. otrzymał stopień oficerski Wojska Polskiego, w 2003 r. został awansowany do stopnia porucznika, a w 2016 r. do stopnia kapitana. Otrzymał też Srebrny i Złoty Krzyż Zasługi, Srebrny Medal za Zasługi dla Obronności Kraju, Krzyż Armii Krajowej. 28 maja 2009 roku Rada Miejska w Jaworznie przyznała Stanisławowi Nowakowskiemu dyplom honorowy „Za zasługi dla miasta Jaworzna”.

Najnowsze

To Top