Kultura i rozrywka

Sztuka ulicznej fotografii

Za nami pierwsza część drugiej edycji projektu „Performatywna książka. Performatywna Biblioteka” organizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaworznie. Podczas czterech warsztatów w ramach cyklu Street-Book, uczestnicy mogli zaznajomić się z tajnikami fotografii.

Od kilku tygodniu w jaworznickiej bibliotece realizowana jest druga odsłona projektu, która pozwala szerzej spojrzeć na kulturę i przenikanie się różnych dyscyplin sztuki. Na początek uczestnicy bliżej zapoznawali się ze sztuką fotografii i podczas czterech warsztatów Street-Book doskonali swoje umiejętności – tak w teorii, jak i w praktyce.

Druga odsłona warsztatów przebiegała pod hasłem „Dusza Ulicy”. Zajęcia poprowadziła Barbara Górniak – artystka fotograf, która inspiracje dla swoich obrazów czerpie z wnikliwej obserwacji życia codziennego. Szczególne miejsce w jej twórczości zajmuje fotografia abstrakcyjna, dokumentalna, krajobrazowa, przyrodnicza. Spotkanie poświęcone zostało ulotnej aurze miasta. Artystka zdradziła uczestnikom, jak poprzez drobne zabiegi warsztatowe, w znane nam miejskie ulice, tchnąć drugie życie. Odpowiednie ujęcie obiektu np. w odbiciu witryn sklepów, szklanych drzwiach, wodzie, czy też stosowne wykorzystanie światła i roli cienia, może nadać zdjęciu niepowtarzalny charakter. Powstałe w ten sposób fotografie cechować będzie doza tajemniczości i abstrakcji.

Podczas kolejnych warsztatów przebiegających pod nieco tajemniczo brzmiącym tytułem „Zdążyć przed czasem”, gościem specjalnym była Halina Morcinek – artystka fotograf, zajmująca się zarówno fotografią klasyczną, jak i digitalną. Spotkanie stanowiło okazję do zaprezentowania i omówienia prac artystki, wykonanych na ulicach w różnych częściach świata. Była to fotograficzna opowieść o ludziach i miejscach, oddająca emocję towarzyszące autorce w chwili utrwalania obrazu. Nieustanne poszukiwanie symboli, znaków, detali pojawiających się w przestrzeni miejskiej, widziane oczami artystki, balansując na granicy rzeczywistości i wyobrażenia, tworzyły niejako nowe historie. Nie zawsze to, co uwiecznione zostało na zdjęciu, było faktem. Czujny obserwator mógł się dopatrzyć szczegółów, które zmieniały percepcję fotografii. Artystka podzieliła się również z uczestnikami swoją wiedzą na temat warsztatu pracy fotografika oraz sposobami uzyskania ciekawych efektów poprzez zmianę perspektywy, czy wykorzystanie cienia.

Ostatnie czwarte warsztaty zamykające ten cykl poprowadził dobrze już znany w mieście dr hab. Jakub Byrczek. Słowo wstępne do zajęć poświęcone było pracy twórczej prelegenta, prowadzonych projektów i efektów jego działalności. W dalszej części spotkania dyskutowano na temat roli i znaczenia sekwencji w fotografii i sposobu jej użycia, wymagającego autorskiego potraktowania medium.

Street-Book to dopiero pierwsza część projektu „Performatywna książka”, na który składać się będzie w sumie pięć cykli opowiadających o różnych sferach życia i twórczości. W najbliższych miesiącach na uczestników czekać będzie jeszcze: Self-body-book, czyli opowiadanie ciałem, Baju, baju-book – gawędy na żywo, Źródło-book – szukamy swoich korzeni oraz Design-book – tworzymy książki dotykowe. Bibliotekarze zapowiadają też akcję happeningową „Biblioteczne Laboratorium Kultury”. Warto dołączyć do projektu i zyskać nowe umiejętności i jeszcze bardziej uwrażliwić się na otaczający nas świat.

Projekt „Performatywna książka. Performatywna Biblioteka. Edycja 2” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Najnowsze

To Top