Sport i rekreacja

Medalowe występy Sparty i Satori

W miniony weekend w hali sportowej Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Bochni odbyły się Mistrzostwa Polski w Ju-jitsu. W najbardziej prestiżowych zawodach organizowanych przez Polski Związek Ju-jitsu udział wzięło kilkuset zawodników z kilkudziesięciu klubów z całej Polski. Wśród nich nie zabrakło także przedstawicieli dwóch jaworznickich klubów – Satori i Sparty.

Po pandemii do normalności powoli powraca także sport. Zawodnicy z jaworznickich klubów, w których można trenować sztuki walki, wrócili już do rywalizacji na matach i mają za sobą pierwsze poważne zawody.

Satori z medalami

Podczas mistrzostw rozgrywanych w Bochni młodzi zawodnicy rywalizowali w konkurencjach newaza gi oraz newaza no gi.

W grupie wiekowej U14 w ekipie Satori rywalizowało dwoje uczniów klasy sportowej o profilu wspinaczki i judo Adela Niciarz oraz Dawid Machna, którzy treningi w klubie uzupełniają o zajęcia judo na lekcjach wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej nr 6 w Jaworznie. W pierwszym dniu turnieju rywalizacja odbywała się w konkurencji newaza gi, w której zawodnicy ubrani są w kimona. Adela tego dnia walczyła bardzo skutecznie i przegrywając tylko jedna walkę wywalczyła brązowy medal w kat. -57kg. Dawid po wyrównanych pojedynkach w kat. -50kg uległ nieznacznie starszym rywalom zajmując 7 lokatę. Drugi dzień zmagań to rywalizacja w konkurencji newaza no gi, tym razem zawodnicy ubrani byli w rashguardy. Adela po niezwykle dramatyczny finale kat. -57kg zdobyła tytuł mistrzyni Polski. Dawid tego dnia pokazał wielkie serce do walki i w bardzo mocno obsadzonej kat. -50kg wywalczył wysoką 5 lokatę.

Na dobrą dyspozycję zawodników wpływ miała również pomoc w parterowych przygotowaniach trenera Sławomira Kowalczyka. Szkoleniowcy Łukasz Proksa i Marek Tarabura ciesząc się z postawy swoich wychowanków poskreślają, że ich podopiecznych czekają następne ważne turnieje, a przynależność do krajowej czołówki stawia kolejne wyzwania przed szkoleniowcami oraz zawodnikami z Jaworzna, co oznacza jeszcze więcej wyrzeczeń i pracy podczas treningów. Gratulujemy i życzymy wytrwałości na macie oraz najwyższych sportowych laur w rywalizacji krajowej oraz międzynarodowej.

Start w zawodach odbył się w ramach zadania „Ju-jitsu i Judo: Trening czyni mistrzem” wspieranego przez Urząd Miasta Jaworzna oraz programu „Klub 2020” wspieranego przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. – Wszystkich sympatyków sztuk i sportów walki szukających wyzwań na macie zapraszamy do wspólnych treningów ju-jitsu i judo, które odbywają się w hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 6 w Jaworznie – zachęcają trenerzy z Satori. Więcej informacji: www.jujitsu.satori.jaw.pl, www.facebook.com/jujitsu.satori.jaw, telefon 502 138 185.

Spartanie bez kompleksów

Zdecydowanie zadowoleni ze swoich występów podczas Mistrzostw Polski mogą być też zawodnicy z Klubu Sportowego Sparta. Spartanie przygotowywali się do tej ważnej imprezy przez całe wakacje, a dodatkowo przez sierpień współpracowali z trenerem od przygotowania motorycznego Mateuszem Spytem, który bardzo pomógł w poprawie kondycji fizycznej startujących. Podczas zawodów Spartę reprezentowało siedmiu zawodników:

  • w kategorii wiekowej U18 – Marcel Hulbój, Gracjan Bąk oraz Mateusz Sment;
  • w kategorii wiekowej U21 – Joanna Gabryluk oraz Łukasz Zapała;
  • w kategorii wiekowej Senior – Mateusz Kasprzyk;
  • w kategorii wiekowej Master – Łukasz Szczypuła.

Pierwszy dzień rywalizacji w kimonach zakończył się dorobkiem 4 cennych medali, natomiast w drugim dniu walk w formule bez kimon zawodnicy wywalczyli 5 krążków, co dało łącznie 9 medali podczas całej imprezy. Dwa złote medale w kategorii U21 powyżej 70 kg wywalczyła Joanna Gabryluk.

A oto jak spisali się pozostali zawodnicy:

  • Marcel Hulbój: 2. miejsce Ne Waza GI U18 – 60 kg i 3. miejsce Ne Waza NoGI U18 – 60 kg
  • Łukasz Zapała: 3. miejsce Ne Waza Gi U21 – 85 kg i 2. miejsce Ne Waza NoGi U21 – 85 kg
  • Mateusz Sment: 3. miejsce Ne Waza Gi U18 +81 kg i 3. miejsce Ne Waza NoGi U18 +81 kg
  • Łukasz Szczypuła: 3. miejsce Ne Waza NoGi Master + 85 kg

Poza podium znaleźli się Gracjan Bąk i Mateusz Kasprzyk, ale doświadczenie, które zebrali podczas walk z najlepszymi zawodnikami w kraju na pewno zaprocentuje podczas kolejnych zawodów. Podobnie jak dla Satori, także dla Sparty były to pierwsze zawody po długiej przerwie spowodowanej pandemią. Start w zawodach dotowany ze środków Urzędu Miasta Jaworzna na realizację zadania pt. „Walcz na macie w spartańskim klimacie”. Przed zawodnikami Sparty ciężkie treningi i przygotowania do kolejnych turniejów w sezonie.

Klub serdecznie dziękuje firmie Fitpapu, bez której zawodnicy umarlibyśmy z głodu, a catering od Fitpapu był tak dobry, że podbierali go zawodnicy z innych ekip. Sparta Jaworzno zaprasza na treningi – szczegóły można uzyskać na fanpage Sparty www.facebook.com/k.s.spartajaworzno a także pod numerami telefonów 793 102 425 oraz 791 285 289

Najnowsze

To Top