Sport i rekreacja

Nie żyje Andrzej Stalmach

Smutna informacja dotarła do nas w poniedziałek (14 września). W wieku 78 lat zmarł wybitny polski sportowiec, zasłużony dla miasta Jaworzna – Andrzej Stalmach.

Andrzej Stalmach urodził się w Jaworznie 1 maja 1942 roku. Jego fantastyczna przygoda ze sportem rozpoczęła się dość przypadkowo, gdy nauczyciel wychowania fizycznego, dostrzegając jego wielki talent, zmusił przyszłego mistrza do treningów, grożąc nieprzepuszczeniem do kolejnej klasy. Sportową karierę rozpoczynał w klubie MKS Mysłowice, a szybko przeszedł do Victorii Jaworzno. Dobre wyniki osiągał w trójskoku, skoku wzwyż i w biegu, ale największe sukcesy odniósł w skoku w dal. Był jednym z najwybitniejszych sportowców pochodzących z Jaworzna. Lekkoatleta, olimpijczyk, dwukrotny rekordzista Polski, pięciokrotny mistrz Polski (w latach: 1963, 1964, 1966, 1967 i 1968). Dwukrotnie wystąpił na igrzyskach olimpijskich: w 1964 roku w Tokio – gdzie zajął 8. miejsce oraz w 1968 roku w Meksyku, gdzie również uplasował się na 8. pozycji. Uczestniczył także w Mistrzostwach Europy w Budapeszcie w 1966 roku, zajmując 10. miejsce. Był brązowym medalistą Europejskich Igrzysk Halowych w Pradze w 1967 roku. Jako pierwszy Polak przekroczył granicę 8 metrów w skoku w dal. W 2018 roku został wyróżniony honorowym dyplomem „Za zasługi dla Miasta Jaworzna”.

Andrzej Stalmach zmarł w poniedziałek w wieku 78 lat. Pogrzeb odbędzie się w czwartek 17 września o godzinie 15:30 w kolegiacie pw. Św. Wojciecha i Katarzyny. Pochówek będzie na cmentarzu Ciężkowickim. Bliskim i rodzinie zmarłego składamy nasze kondolencje.

Najnowsze

To Top