Z miasta

W poszukiwaniu swoich korzeni

Genealogia i poszukiwanie informacji o swoim pochodzeniu i własnych przodkach staje się coraz popularniejsze, a kolejne pokolenia starają się zachować pamięć o przeszłości. Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie zaprasza na warsztaty z cyklu Źródło-Book, które przybliżają sposoby i metody pracy genealogów.

Co zrobić, by dowiedzieć się czegoś więcej o sobie? Wystarczy popatrzeć wstecz i nieco bardziej przyjrzeć się własnym przodkom. Nie zdajemy sobie sprawy jak wiele cech i zachowań przejmujemy od wcześniejszych pokoleń. O tym jak ważna jest świadomość kontynuacji dziejowej przekonają się uczestnicy zajęć, organizowanych w jaworznickiej bibliotece w ramach cyklu Źródło-Book, organizowanych w projekcie „Performatywna książka. Performatywna Biblioteka. Edycja 2”.

Pierwsze dwa spotkania odbędą się 16 września. Pierwsze, adresowane do dzieci, rozpocznie się o godz.11.00. Osoby dorosłe zaproszone zostaną na godz. 16.30. Celem wydarzeń będzie uświadomienie roli w życiu każdego z nas jego rodzinnej historii. Uczestnicy zajęć poznają swoje korzenie oraz ciekawostki dotyczące przodków. Warsztaty pozwolą także na ukazanie metodyki i narzędzi pracy genealoga oraz zasad tworzenia drzewa genealogicznego. Ważnym aspektem będzie również zwrócenie uwagi na to jak cenne jest zachowanie i dbałość o historię lokalną, tworzącą kronikę naszej „małej ojczyzny”. Wydarzenia poprowadzą genealodzy ze Stowarzyszenia Twoje Korzenie w Polsce, będący z wykształcenia historykami i archiwistami.

Z kolei 23 września dwie grupy wyruszą na kolejną wyprawę w poszukiwaniu swoich początków. Przewodnikami po raz kolejny będą genealodzy ze Stowarzyszenia Twoje Korzenie w Polsce. Pierwsze tego dnia warsztaty rozpoczną się o godz. 11.00, kolejne o godz. 16.30. Podczas spotkań zaprezentowane zostaną także metody i narzędzia pracy genealoga oraz zasady tworzenia drzewa genealogicznego. Istotnym punktem będzie również zwrócenie uwagi na to jak ważne jest dbanie o lokalną historię, na którą składają się losy poszczególnych rodzin tworzących naszą nie tak małą społeczność. Spotkania na zapisy. Liczba miejsc ograniczona.

Organizacja wydarzeń związana jest z realizacją projektu „Performatywna książka. Performatywna Biblioteka. Edycja 2”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Najnowsze

To Top