Kultura i rozrywka

Biblioteczne laboratorium kultury

W samo południe, w piątek 18 września na płycie Rynku odbywała się plenerowa akcja przygotowana przez Marię Parczewską i Janusza Byszewskiego.

Tegoroczne przedsięwzięcie, nazwane „Biblioteczne laboratorium kultury”, podzielone zostało na dwie, równoległe aktywności. Pierwsza, opracowana i poprowadzona przez Janusza Byszewskiego, polegała na usytuowaniu, na symbolicznie zarysowanym szkielecie domu, miejsc, przestrzeni kojarzonych z prozą lub poezją życia. Zestawione w rzędzie, przeźroczyste płytki z kolorowymi plamkami, wyznaczającymi strefy naszych codziennych i tych literackich nurtów, utworzyły niezwykły, niemal impresjonistyczny zapis skojarzeń. Z kolei Maria Parczewska zachęciła do wyznaczenia własnego literackiego szlaku, tropem najważniejszych dotychczasowych lektur. Uczestnicy łączyli taśmą wybrane przez siebie tytuły. Jeśli w przygotowanym zestawie nie znalazły się te, które cenimy najwyżej, można było go uzupełnić swoim napisem na tabliczce. Trwające kilka godzin wydarzenie przyciągnęło uwagę jaworznian, którzy nie tylko z zainteresowaniem przyglądali się powstałym obrazom literackich fascynacji, ale także aktywnie włączyli się do przedsięwzięcia.

Happening zorganizowano w ramach projektu „Performatywna książka. Performatywna Biblioteka. Edycja 2”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Najnowsze

To Top