Polecamy

Od października nowa śmieciowa rewolucja

W Jaworznie od października zmieni się system odbiorów odpadów. Miasto samo zorganizuje zbiórkę odpadów od mieszkańców, a operatorem i wykonawcą usługi będą Wodociągi Jaworzno.

W piątek (25 września) Wodociągi Jaworzno zaprezentowały zupełnie nowe śmieciarki, które już wkrótce wyjadą na ulice miasta. To już praktycznie ostatni etap przygotowań do zmiany systemu odbiorów odpadów w Jaworznie.

Miesiące przygotowań

W ostatnich latach za odbiór odpadów od mieszkańców i firm z terenu miasta odpowiadały prywatne podmioty wyłaniane podczas przetargów. Przez lata było to to MPO, a ostatnio konsorcjum firm AVR i MIKI. Takie rozwiązanie miało wiele wad i dawało miastu małe pole manewru, szczególnie w kwestii wpływania na jakość usług. Dlatego po dokładnych analizach władze miasta zdecydowały się na tzw. remunicypalizację, czyli ponowne przejęcie świadczenia usługi przez miasto i organizowanie odbioru odpadów na własną rękę. Jaworzno jest jednym z pionierów w kraju i samo przetestuje rozwiązanie, które sprawdza się także w innych krajach. W tym kierunku podjęto szereg działań i zobowiązań. Usługa ma zacząć obowiązywać już od października 2020, s sami mieszkańcy mają zyskać przede wszystkim na jakości.

-Dziś stajemy przed koniecznością powrotu do organizacji usług miejskich – odbioru śmieci, odśnieżania, koszenia, sprzątania. Dwie dekady temu Jaworzno sprywatyzowało Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania. I dziś tej firmy już nie ma – jest w trakcie likwidacji. Liberalny eksperyment nie sprawdził się w dłuższej perspektywie. Okazało się, że wolny rynek nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem, a outsourcing usług okazał się pułapką. Zamiast rzeczywistej konkurencji potworzyły się monopole, które niebotycznie windują dziś ceny, niestety mechanizm konkurencyjności tu nie zadziałał – mówi Paweł Silbert,prezydent Jaworzna. – Dlatego gmina będzie przejmować i brać odpowiedzialność kolejno za odbiór śmieci, sprzątanie i odśnieżanie miasta. Ze względu na zbliżające się zakończenie umowy na odbiór śmieci z dotychczasowym wykonawcą, jaworznickie Wodociągi będą wykonywały tę usługę już od października tego roku – dodaje prezydent.

Remunicypalizacja odbioru odpadów będzie testem i pokaże, czy warto także inne usługi przywracać stopniowo miastu. Za realizację usługi odpowiedzialna będzie spółka Wodociągi Jaworzno, która w pełni należy do miasta. Przygotowania do realizacji nowego zadania trwały niemal dwa lata. W pierwszej kolejności Wodociągi złożyły stosowne wnioski w Urzędzie Miejskim w Jaworznie oraz w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego, umożliwiające rejestrację i świadczenie przedmiotowej działalności. Kolejnym krokiem był zakup nieruchomości, która z uwagi na położenie i uwarunkowania prawne umożliwiałaby utworzenie odpowiedniej bazy. Wybór padł na teren poprzednio należący do spółki MPO na Galmanach. Następnie 27 marca br. firma podpisała umowę na zakup i dostarczenie 22 śmieciarek napędzanych sprężonym gazem ziemnym (CNG).

Nowocześnie i ekologicznie

W piątek (25 września) nowoczesne śmieciarki, które będą jednym z ważniejszych elementów nowego systemu, zostały zaprezentowane podczas briefingu na terenie Wodociągów. Nowe pojazdy prezentują się wyśmienicie, mają spójny wygląd i powinny dobrze służyć mieszkańcom. – Podpisana umowa na dostawę nowoczesnych śmieciarek na kwotę ponad 17 mln zł netto obejmowała m. in. 10 śmieciarek trzyosiowych z zabudową jednokomorową, w tym jedną z myjką, śmieciarkę do gabarytów, dwie śmieciarki z zabudową bębnową na bioodpady oraz samochody ciężarowe: skrzyniowe, hakowe i bramowe. Wszystkie pojazdy zasilane są gazem CNG, co wpisuje się w przyjętą strategię miasta dotyczącą ekologicznego transportu. Śmieciarki są ciche, zwrotne, a co za tym idzie ograniczą emisję CO2 do środowiska. Liczymy więc, że świadczony przez nas odbiór odpadów będzie ekologiczny i jak najmniej uciążliwy dla mieszkańców – wyjaśnia Józef Natonek, Prezes Zarządu Wodociągów Jaworzno.

Zakup śmieciarek oraz organizacja bazy to nie jedyne kroki poczynione przez spółkę w celu przejęcia i świadczenia usługi odbioru odpadów komunalnych z terenu Jaworzna. Przed wakacjami zawarta została również umowa pomiędzy Wodociągami Jaworzno i Miejskim Zarządem Nieruchomości Komunalnych dotycząca odbioru i przyjmowania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości zamieszkałych oraz ich transportu do miejsc zagospodarowania. Umowa ma obowiązywać do 31 grudnia 2023 roku, a jej szacunkowa wartość wynosi ponad 33 mln zł. Umowa zawarta z miastem przewiduje również dostawę pojemników na odpady do zabudowy wielorodzinnej. W tym celu zakupiono prawie 2,5 tysiąca takich pojemników, które w najbliższym czasie będą sukcesywnie wymieniane. Dzięki przejęciu tej działalności przez Spółkę wodociągową, której właścicielem w 100% jest Gmina, zatrudnienie w niej znalazło blisko 70 nowych osób. Głownie wykwalifikowanych kierowców i ładowaczy.

Od października pierwsze samochody z logo Wodociągów wyjadą na jaworznickie ulice. Zarówno władze miasta, jak i mieszkańcy mają ogromne nadzieje, że będzie to oznaczało nową jakość w odbiorze odpadów. Władze Wodociągów nie ukrywają, że nowa usługa jest dla firmy potężnym wyzwaniem. Liczą również w tym zakresie na pomoc mieszkańców, przede wszystkim przez przestrzeganie zasad prawidłowej segregacji odpadów, tak aby wspólnie osiągnąć zakładany efekt ekologiczny. Pierwsze tygodnie będą zapewne dla nowego odbiorcy odpadów trudne i stresujące, ale z czasem jakość usług powinna zdecydowanie ulec poprawie. Miasto zdecydowało się na bardzo odważny krok i jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to może stać się wzorem do naśladowania w kwestii remunicypalizacji. Wypada trzymać kciuki, by nowy system działał jak najlepiej, mieszkańcy bowiem oczekują sprawnego odbioru odpadów i rozsądnej gospodarki komunalnej.

Najnowsze

To Top