Zdrowie

Koronawirus w jaworznickim szpitalu

Pandemia koronawirusa cały czas nie daje o sobie zapomnieć. Z powodu zakażenia SARS-CoV-2 w najbliższych dniach zamknięte będą dwa oddziały jaworznickiego szpitala.

W całym kraju można chyba już śmiało mówić o drugiej fali pandemii, a każdego dnia przybywają setki nowych zarażonych. W Jaworznie pod dość spokojnym początku września, ostatnio znów zaczęła rosną liczba nowych potwierdzonych przypadków. Tylko w ostatnich trzech dniach dniach w mieście doszło do dziesięciu nowych zakażeń. Według danych z jaworznickiego sanepidu do poniedziałku (28 września) w sumie koronawirusem zaraziło się 97 mieszkańców Jaworzna, a 2 osoby zmarły. Obecnie w mieście jest 79 ozdrowieńców, 92 osoby przebywają na kwarantannie, 6 jest hospitalizowanych, a 19 pozostaje pod obserwacją epidemiologiczną.

W poniedziałek Szpital Wielospecjalistyczny poinformował o dwóch przypadkach zarażenia SARS-CoV-2 – u pacjenta i jednego z pracowników. – W związku z otrzymanymi wynikami pozytywnymi, potwierdzającymi obecność wirusa SARS-CoV-2 u pacjenta oraz u pracownika personelu medycznego – czasowo zostały wstrzymane przyjęcia nowych pacjentów na Oddział Kardiologiczny (wstępnie do 30 IX 2020) oraz na Oddział Chorób Wewnętrznych (wstępnie do 3 X 2020) – czytamy w komunikacie wydanym przez szpital. – W szpitalu niezmiennie stosowane są #wszystkie procedury bezpieczeństwa obowiązujące w pandemii, a osoby, które miały kontakt z zarażonymi, zostały poddane badaniom i w przypadku potwierdzenia koronawirusa przebywają w izolacji lub na oddziale zakaźnym – informuje placówka.

W ostatnich dniach do kolejnego zakażenia doszło też wśród pracowników Urzędu Miejskiego. Zarażony został urzędnik, który nie ma bezpośredniego kontaktu z klientami urzędu. – Pracownik po raz ostatni wykonywał obowiązki służbowe w piątek 18 września br. – mówi Artur Dzikowski, naczelnik Wydziału Organizacyjnego i Kadr. – Osoba, która miała bezpośredni kontakt z zakażonym, po potwierdzeniu przypadku, została skierowana na kwarantannę – dodaje. Urząd Miejski w Jaworznie jest w stałym kontakcie z jaworznickim Sanepidem, wypełniając zalecenia tej instytucji.

Należy liczyć się z tym, że w najbliższych tygodniach liczba zakażeń może szybko rosnąć. Tylko stosowanie się do zaleceń służb sanitarnych, może pomóc ochronić osoby, dla których zakażenie może okazać się wyjątkowo dotkliwe – ludzi starszych czy też cierpiących na różne przewlekłe choroby. Zachowywanie dystansu społecznego, unikanie zatłoczonych pomieszczeń, stosowanie osłon na twarz, a także dbanie o higienę i czystość – chociażby przez częste mycie rąk – to podstawowe narzędzia walki z wszelkimi infekcjami wirusowymi i bakteryjnymi.

Najnowsze

To Top