Kultura i rozrywka

Baju, Baju-Book w bibliotece

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie zaprasza 5 października na pierwszą odsłonę warsztatowych spotkań online z cyklu Baju, Baju-Book, podczas których uczestnicy będą się zaprzyjaźniać z opowieścią.

Wszyscy – mimo że żyjemy w tzw. kulturze obrazkowej – jesteśmy istotami narracyjnymi. Opowiadamy cały czas. Sobie i o sobie. Światu i o świecie. Zapamiętujemy często nie tyle fakty, co uczucia, obrazy, wrażenia zmysłowe. I to opowiadanie, którego drugim imieniem jest słuchanie, które z samej swojej natury wymaga bycia blisko, jest nam (dużym i małym) – bardzo potrzebne. Materią, tworzącą opowieści są doświadczenia zamienione na obrazy i wrażenia, których wehikułem są dobrze dobrane słowa. Opowiadanie jest sztuką. Sztuką tworzenia świata, w którym mieszczą się nasze potrzeby, tęsknoty, emocje. Chodźcie, zajrzyjmy tam. Pobawmy się wyobraźnią, swobodą, sprawdźmy ile smaku jest w słowach.

Opowiedz mi o Wszystkim – to tytuł pierwszego spotkania, dedykowanego dzieciom, podczas którego dowiemy się, z czego składa się bajka, poszukamy bohaterów, miejsc, przygód… No i przede wszystkim SKARBU, który jest ukryty w środku opowieści.

Wyobraźnię puścimy wolno, niech leci. A słowa dobierzemy starannie, jak nici do tkania dywanu, jak koraliki i modelinę, jak klocki lego…

Tekst: Katarzyna Jackowska-Enemuo

Cykl poprowadzi Katarzyna Jackowska-Enemuo – z wykształcenia antropolog kultury, od 1998 roku zajmuje się muzyką średniowieczną i tradycyjną. Uczyła się od najlepszych śpiewaków – tych kształconych i tych ludowych. Od 2000 roku współpracuje ze Scholą Teatru Węgajty. Zbiera i śpiewa pieśni, ballady i piosenki średniowieczne oraz tradycyjne, pisze własną muzykę i teksty, tropi tradycje społecznego świętowania, prowadzi warsztaty tańców i pieśni tradycyjnych oraz śpiewu naturalnym głosem dla dzieci i dorosłych. Od 2008 roku opowiada – bajki, baśnie, historie prawdziwe i zmyślone, dzieciom i dorosłym (w autorskich programach oraz we współpracy m.in. ze Stowarzyszeniem Grupa Studnia O).

Wydarzenia odbędą się w ramach cyklu BAJU, BAJU-BOOK, realizowanego w związku z bibliotecznym projektem „Performatywna książka. Performatywna Biblioteka. Edycja 2”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Najnowsze

To Top