Zdrowie

Zmarła trzecia osoba zarażona koronawirusem

Pandemia koronawirusa cały czas nie daje o sobie zapomnieć, a w kraju ostatnio lawinowo rośnie liczba nowych przypadków. W Jaworznie wirusem SARS-CoV-2 zakaziło się już ponad 100 mieszkańców, a w poniedziałek (5 października) Sanepid potwierdził 62-letniego mieszkańca miasta.

W całym kraju można chyba już śmiało mówić o drugiej fali pandemii, a każdego dnia przybywają setki nowych zarażonych. Rośnie też niestety liczba zgonów. Dynamika wzrostu zachorowań jest na tyle duża, że władze przewidują nowe obostrzenia. Według danych Ministerstwa Zdrowia w poniedziałek liczba potwierdzonych zarażeń w kraju osiągnęła 102 080 zarażonych, a z tego 2659 osób zmarło.

Jaworzno z setką zachorowań

W Jaworznie pod dość spokojnym początku września, ostatnio znów zaczęła rosnąć liczba nowych potwierdzonych przypadków SARS-CoV-2. We wrześniu łącznie potwierdzono 20 zarażeń – w tym większość w ostatnim tygodniu miesiąca. Według danych z jaworznickiego sanepidu z poniedziałku (5 października) w sumie koronawirusem zaraziło się 111 mieszkańców Jaworzna, a 3 osoby zmarły. Obecnie w mieście jest 84 ozdrowieńców, 116 osób przebywa na kwarantannie, 9 jest hospitalizowanych, a 48 pozostaje pod obserwacją epidemiologiczną. Pod względem liczby zachorowań w Jaworznie wrzesień był drugim miesiącem od początku pandemii. Więcej nowych przypadków (36) było w sierpniu, a tyle samo (20) w czerwcu. W październiku zanotowano już 11 nowych przypadków, dynamika zmian jest więc spora.

Niestety w poniedziałek jaworznicki sanepid potwierdził trzeci zgon mieszkańca Jaworzna zarażonego koronawirusem. U 62-letniego jaworznianina wystąpiły silne objawy wskazujące na zarażenie SARS-CoV-2, a obecność wirusa w organizmie potwierdziło wykonane badanie. Mężczyzna trafił do szpitala zakaźnego i po ponad tygodniu zmarł. Mężczyzna nie miał żadnych chorób współtowarzyszących – bezpośrednią przyczyną śmierci był COVID-19.

Koronawirus w szpitalu i urzędzie

W miniony poniedziałek (28 września) Szpital Wielospecjalistyczny w Jaworznie poinformował o dwóch przypadkach zarażenia SARS-CoV-2 – u pacjenta i jednego z pracowników. – W związku z otrzymanymi wynikami pozytywnymi, potwierdzającymi obecność wirusa SARS-CoV-2 u pacjenta oraz u pracownika personelu medycznego – czasowo zostały wstrzymane przyjęcia nowych pacjentów na Oddział Kardiologiczny (wstępnie do 30 IX 2020) oraz na Oddział Chorób Wewnętrznych (wstępnie do 3 X 2020) – czytamy w komunikacie wydanym przez szpital. – W szpitalu niezmiennie stosowane są wszystkie procedury bezpieczeństwa obowiązujące w pandemii, a osoby, które miały kontakt z zarażonymi, zostały poddane badaniom i w przypadku potwierdzenia koronawirusa przebywają w izolacji lub na oddziale zakaźnym – informuje placówka. Taka sytuacja oczywiście znacznie utrudnia pracę szpitala, który już od jakiegoś czasu przygotowuje się na zwiększoną jesienną liczbę zachorowań – zarówno na koronawirusa, jak i inne choroby zakaźne, taki jak chociażby grypa.

W ostatnich dniach do kolejnego zakażenia doszło też wśród pracowników Urzędu Miejskiego. Zarażony został urzędnik, który nie ma bezpośredniego kontaktu z klientami urzędu. – Pracownik po raz ostatni wykonywał obowiązki służbowe w piątek 18 września br. – mówi Artur Dzikowski, naczelnik Wydziału Organizacyjnego i Kadr. – Osoba, która miała bezpośredni kontakt z zakażonym, po potwierdzeniu przypadku, została skierowana na kwarantannę – dodaje. Urząd Miejski w Jaworznie jest w stałym kontakcie z jaworznickim Sanepidem, wypełniając zalecenia tej instytucji.

Możliwe nowe obostrzenia

Należy liczyć się z tym, że w najbliższych tygodniach liczba zakażeń może szybko rosnąć. Już teraz każdego dnia liczba zakażeń przekracza 1900 i zdaniem epidemiologów przynajmniej do połowy października sytuacja będzie się pogarszała. Tylko stosowanie się do zaleceń służb sanitarnych, może pomóc ochronić osoby, dla których zakażenie może okazać się wyjątkowo dotkliwe – ludzi starszych czy też cierpiących na różne przewlekłe choroby. Zachowywanie dystansu społecznego, unikanie zatłoczonych pomieszczeń, stosowanie osłon na twarz, a także dbanie o higienę i czystość – chociażby przez częste mycie rąk – to podstawowe narzędzia walki z wszelkimi infekcjami wirusowymi i bakteryjnymi. Niestety ciągle mnożą się różne teorie spiskowe, a wielu ludzi, zamiast słuchać ekspertów, wierzy dość naiwnie w powtarzane z ust do ust fałszywe i całkowicie zmyślone informacje, przyczyniając się często do wzrostu zachorowań.

Druga fala pandemii pojawia się w wielu krajach i przynosi często gwałtowny wzrost zarażeń. Liczba zgonów na COVID-19 na całym świecie przekroczyła już milion. Tymczasem kolejne państwa wprowadzają dodatkowe obostrzenia, które mają łagodzić sytuację. Nasi południowi sąsiedzi – Słowacy i Czesi wprowadzili po raz kolejny stan wyjątkowy. Także w Polsce rząd monitoruje sytuacje i wprowadza nowe ograniczenia. – Będziemy zaostrzali politykę regionalnych obostrzeń. Ograniczymy liczbę osób w zgromadzeniach np. weselach. W strefie zielonej do 100 osób, w żółtej do 75 osób, w czerwonej do 50 osób. Wprowadzimy ograniczenie działania punktów gastronomicznych, barów, restauracji. W strefie czerwonej będą mogły być otwarte do godz. 22:00. Wprowadzimy obowiązek zasłaniania ust i nosa na wolnym powietrzu zarówno w strefie czerwonej, jak i żółtej – mówi Adam Niedzielski, minister zdrowia. Sytuacja cały czas zmienia się bardzo dynamicznie i trudno powiedzieć jakie zmiany mogą przynieść najbliższe tygodnie. Warto stosować się do zaleceń służb sanitarnych i zmniejszać ryzyko zarażenia. To swego rodzaju test na odpowiedzialność dla wszystkich. Im szybciej uda się ograniczyć rozprzestrzenianie wirusa, tym szybciej życie wróci do normy i znikną wszelkie ograniczenia.

Najnowsze

To Top