Z miasta

Pociągiem szybciej do Krakowa

Od grudnia z Jaworzna łatwiej będzie można dostać się pociągiem do Krakowa i Katowic. W nowym rozkładzie jazdy pociągi na tej trasie będą kursowały co kilkanaście minut, a czas jazdy ma być znacznie skrócony.

W grudniu co roku wprowadzany jest nowy rozkład jazdy pociągów. Ostateczną jego wersję poznamy w drugiej połowie listopada, ale PKP PLK ostatnio opublikowało już zarys nowego rozkładu. Dobra wiadomość dla mieszkańców Jaworzna jest taka, że w ciągu doby ze Szczakowej będzie odjeżdżało aż 30 pociągów w stronę Krakowa.

Pociągiem do Krakowa

Trwający od wielu lat remont linii kolejowej między Katowicami a Krakowem na szczęście powoli dobiega końca i już od grudnia na tej trasie znacznie szybciej będą mogły przemieszczać się pociągi. Kolejarze przewidują, że podróż między stolicami obu województw zajmie maksymalnie godzinę i 15 minut – i to w najdłuższym wariancie, na którym pociągi zatrzymywać się będą na wszystkich stacjach. To zresztą ma być dopiero początek przyspieszania. Jak zapowiada prezes PKP PLK Ireneusz Merchel, końcem przyszłego roku cała trasa ma zajmować maksymalnie 45 minut. Wszystkie te informacje są też istotne także dla mieszkańców Jaworzna – zdecydowana większość pociągów zatrzymywać się będzie bowiem na zmodernizowanych peronach w Szczakowej i Ciężkowicach. Zgodnie z planowanym rozkładem jazdy na przystanku kolejowym w Ciężkowicach w ciągu doby będzie zatrzymywało się aż 18 pociągów jadących do Krakowa. Pociągi osobowe na tej trasie obsługiwać będzie głównie Polregio, ale pojawić się ma też kilka pociągów Kolei Śląskich. Pierwszy pociąg z Ciężkowic do Krakowa odjeżdżać będzie o godzinie 5:30, a ostatni o 22:26, więc mieszkańcy będą mieli spory wybór połączeń. Sama podróż z Ciężkowic do stolicy małopolski ma potrwać średnio około 45 minut, ale kilka kursów w ciągu dnia będzie jeszcze szybsze i w zaledwie 35 minut można będzie dotrzeć do celu. To wydaje się ciekawą i szybką alternatywą dla innych środków transportu. Jeszcze lepiej będzie w przypadku Szczakowej, gdzie oprócz pociągów osobowych będą też zatrzymywały się pociągi Intercity. W ciągu doby na stacji w Szczakowej ma zatrzymywać się docelowo 30 pociągów. Najszybsze połączenia trasę ze Szczakowej do Krakowa będą pokonywały w 38 minut, pociągi Polregio mają docierać na miejsce po ok. 48 minutach. To zdecydowanie szybciej niż dotychczas – obecnie część pociągów potrzebuje na pokonanie tej samej trasy nawet półtorej godziny. Po zakończeniu remontów pociągi będą mogły sunąć po torach ze znacznie większą prędkością, a to przełoży się pozytywnie na czas podróży. Warto jeszcze dodać, że zwiększy się także liczba połączeń w drugą stronę – do Katowic. W tym kierunku podróż skróci się nieznacznie do ok. 20 minut.

Ceny biletów na razie nie są jeszcze znane, ale mogą być całkiem atrakcyjne. Obecnie bilet Polregio na trasie Jaworzno-Kraków kosztuje 7,50 zł, a Intercity to ok. 15 zł. Z kolei bilet do Katowic kosztuje 5,50 zł. Od grudnia ceny nie powinny ulec dużym zmianom, a te w stronę małopolski powinny być bardzo konkurencyjne dla istniejących połączeń autobusowych. Warto jeszcze dodać, że w drodze do Krakowa pociągi zatrzymywać się będą m.in. w Trzebini, Krzeszowicach czy Zabierzowie – łatwiej będzie więc można dotrzeć także do tych miejscowości. Oczywiście trzeba jeszcze poczekać do listopada na ostateczny kształt rozkładu jazdy, ale jeżeli pozostanie on w takiej formie jak proponowany, to dla wielu jaworznian może okazać się ciekawym rozwiązaniem ułatwiającym podróżowanie po regionie.

Rosnąca liczba połączeń kolejowych i coraz krótszy czas podróży to zdecydowanie dobra informacja. Ruch na drogach jest coraz większy, a podróż do stolicy jednego lub drugiego województwa, szczególnie w godzinach szczytu, staje się często drogą przez mękę. Kolej zaczyna się więc jawić jako ciekawa alternatywa, pozwalająca oszczędzać czas i nerwy. Oczywiście dopiero po wprowadzeniu nowych rozkładów i przetestowaniu tras można będzie ostatecznie ocenić to, jak funkcjonować będą w praktyce zaproponowane warianty. Na chwilę obecną wyglądają jednak obiecująco i pewnie znajdą swoich miłośników, którzy będą korzystali z nowych połączeń regularnie.

Najnowsze

To Top