Zdrowie

Gwałtowny wzrost zarażeń koronawirusem. Rząd wprowadza nowe rozwiązania

W ostatnich dniach gwałtownie zaczęła rosnąć liczba osób zarażonych koronawirusem SARS CoV-2. W Jaworznie padają kolejne rekordy, a w ostatnim tygodniu zmarły dwie osoby chore na COVID-19.

W całym kraju od kilkunastu dni liczba osób zarażonych koronawirusem SARS CoV-2 rośnie bardzo szybko, a niemal każdego dnia notowane są nowe rekordy zarówno pod względem liczby nowych przypadków, jak i zgonów. Dziennie notuje się już nawet około 4-5 tysięcy nowych przypadków. Według danych Ministerstwa Zdrowia z niedzieli (11 października) koronawirusem SARS CoV-2 w kraju zaraziło się łącznie 125 816 osób, a 3004 zmarły. Rząd przywrócił część obostrzeń i planuje kolejne, by zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się pandemii.

Zmarło dwoje mieszkańców Jaworzna

Niestety także w Jaworznie, gdzie dotychczas sytuacja była stabilna, liczba nowych przypadków zaczęła gwałtownie rosnąć i pojawiły się też nowe ogniska. Od początku października w mieście zanotowano 83 zarażenia, czyli najwięcej od początku pandemii. Kolejne dni przynoszą nowe rekordy. W piątek (9 października) sanepid potwierdził aż 29 nowych przypadków, ale już w niedziele dzienny rekord został pobity – potwierdzono 30 nowych zakażeń. Według danych na dzień 11 października, koronawirusem zaraziło się 183 mieszkańców Jaworzna, zmarły 4 osoby a 94 zaliczane są do ozdrowieńców. Na kwarantannie obecnie przebywają 204 osoby, 8 jest hospitalizowanych, a 41 jest pod nadzorem sanepidu.

Niestety w ostatnim tygodniu jaworznicki sanepid potwierdził zgon dwóch mieszkańców Jaworzna zarażonych koronawirusem. W poniedziałek służby poinformowały o śmierci 62-letniego jaworznianina. Wystąpiły u niego silne objawy wskazujące na zarażenie SARS-CoV-2, a obecność wirusa w organizmie potwierdziło wykonane badanie. Mężczyzna trafił do szpitala zakaźnego i po ponad tygodniu zmarł. Mężczyzna nie miał żadnych chorób współtowarzyszących – bezpośrednią przyczyną śmierci był COVID-19. W piątek sanepid poinformował o kolejnym zgonie – tym razem 95-letniej kobiety, która była hospitalizowana w szpitalu zakaźnym w Gliwicach.

Trudna sytuacja jest w Domu Seniora „Jesień na letniej”. U pracowników i podopiecznych Domu Seniora potwierdzono jak na razie 34 przypadki zarażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Sytuacja jest bardzo skomplikowana, a właściciele Ośrodka proszą o zgłaszanie się wolontariuszy do pomocy. Potrzebne są osoby zarówno do opieki nad seniorami, jak i do czynności pomocniczych w Ośrodku. Wolontariusze oraz osoby chętne do podjęcia czasowej odpłatnej formy współpracy z Ośrodkiem (szczegóły dot. form współpracy w Ośrodku) proszone są o pierwszy kontakt z Powiatowym Centrum Zarządzania Kryzysowego w Jaworznie: Telefon: 668840327, e-mail: pczk@um.jaworzno.pl. Wydział Zarządzania Kryzysowego UM Jaworzno pomógł w zorganizowaniu wyżywienia dla pensjonariuszy Ośrodka. Do placówki trafiły też środki ochrony bezpośredniej. Sytuacja jest jednak rozwojowa.

W tygodniu pojawiły się też kolejne przypadki zarażeń u personelu i pacjentów Szpitala Wielospecjalistycznego. Szpital działa aktualnie w trybie Ostrego Dyżuru i zapewnia opiekę medyczną w przypadkach nagłych, ratujących zdrowie i życie. Czasowo wstrzymane zostały przyjęcia planowe. Ponownie zostały otwarte: Oddział Kardiologii, Oddział Pediatrii oraz Oddział Chorób Wewnętrznych, czasowo za to nie funkcjonuje Oddział Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej. Szpital cały czas monitoruje sytuacje i na bieżąco informuje o kolejnych posunięciach.

W sobotę jaworznicki sanepid potwierdził kolejny przypadek zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 w Przedszkolu Miejskim Nr 27 im. Majki Jeżowskiej w Jaworznie. W związku z tym wystąpiła konieczność czasowego zawieszenia zajęć dla kolejnych oddziałów. – Po pozytywnej opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego i zgodzie Prezydenta Miasta Jaworzna, stacjonarna firma kształcenia zamieniona została na formę kształcenia zdalnego od 9 października 2020 r. w czterech oddziałach tj.: II, III, IV i VI. Termin zakończenia kwarantanny zależy od ostatniego kontaktu każdego dziecka z osobą zakażoną i potrwa maks. do 15 października 2020 r. – informuje Urząd Miejski.

Więcej o przypadkach zarażeń w przedszkolu i I LO pisaliśmy w osobnym materiale:

Potwierdzone przypadki koronawirusa SARS-CoV-2 w placówkach oświatowych

Wracają obostrzenia. Cały kraj w żółtej strefie

Od soboty, 10 października br. na terenie całej Polski wprowadzone zostały obostrzenia z Żółtej Strefy. Tym samym obowiązuje m.in. zakrywanie nosa i ust w miejscach publicznych również na zewnątrz, a także szereg innych ograniczeń. Od 15 października w sklepach wracają godziny dla seniorów.

Obowiązek zakrywania nosa i ust w całym kraju

Pamiętaj o zasłanianiu nosa i ust w przestrzeni publicznej – w sklepie, autobusie, ale także na ulicy. Od teraz jest to obowiązkowe w całym kraju! Co ważne, zwolnione z tego obowiązku są jedynie osoby, które posiadają zaświadczenie lekarskie lub dokument, który potwierdza niepełnosprawność.

Lokale gastronomiczne – nowe zasady

Aby zminimalizować rozprzestrzenianie się koronawirusa, w strefie czerwonej lokale gastronomiczne będą mogły być otwarte w określonych godzinach – od 6:00 do 22:00. Na terenie całego kraju w tego typu miejscach należy zachować bezpieczną odległość – na 1 osobę powinno przypadać co najmniej 4 m2. Również w całym kraju w lokalach gastronomicznych i innych zamkniętych pomieszczeniach nie można udostępniać miejsc do tańczenia.

Na imprezach okolicznościowych – mniej gości

W sytuacji, kiedy planujesz organizację chrzcin, wesel czy innych imprez okolicznościowych, powinieneś pamiętać, że obowiązuje limit osób, które mogą brać udział w tego typu wydarzeniach. W strefie czerwonej – 50 osób, w pozostałych powiatach – 75 osób. Abyś mógł się odpowiednio przygotować, to ograniczenie wejdzie w życie z tygodniowym okresem dostosowawczym, a więc 17 października.

Wydarzenia kulturalne na nowych zasadach

W strefie czerwonej obowiązuje całkowity zakaz organizacji i uczestniczenia w wydarzeniach kulturalnych. W kinach natomiast może przebywać 25 proc. publiczności. Jak to wygląda w pozostałej części kraju? W przestrzeni zamkniętej tego typu wydarzenie może odbyć się z udziałem 25 proc. publiczności – taka sama zasada obowiązuje w kinach. W wydarzeniach kulturalnych, które odbywają się w plenerze może uczestniczyć maksymalnie 100 osób – jednak liczba widzów, słuchaczy, zwiedzających lub uczestników nie może być większa niż 1 osoba na 5 m2.

Dbaj o bezpieczeństwo podczas zgromadzenia

Nadal będzie obowiązywało ograniczenie dotyczące liczby uczestników zgromadzeń. Może to być maksymalnie 150 osób. Uczestnicy muszą zakrywać usta i nos, a także zachować minimum 1,5 m odległości od innych osób. Dodatkowo, pomiędzy zgromadzeniami musi zostać zachowana odległość – minimum 100 m.

Zmiany dla seniorów

Od 15 października w godzinach od 10 do 12 w sklepach, aptekach, drogeriach będą obowiązywały godziny dla seniorów. Dotyczą one osób powyżej 60 roku życia. Zaostrzone zostaną też zasady epidemiologiczne w DPS-ach i placówkach opieki. Rząd przekaże 38 milionów złotych na pomoc dla domów opieki. Premier apeluje do osób nieaktywnych zawodowo powyżej 70. roku życia, aby w miarę możliwości, nie wychodziły z domu.

Najnowsze

To Top