Bezpieczeństwo

Pandemia coraz groźniejsza. Rząd wprowadza kolejne ograniczenia

W październiku pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 nabrała zupełnie nowej dynamiki i wydaje się, że powoli zaczyna wymykać się spod kontroli. Wyjątkowo szybko przybywa nowych zakażeń, a dostępnych miejsc w szpitalach jest coraz mniej. Również w Jaworznie codziennie notuje się o kilku do kilkunastu nowych przypadków zakażenia, zmarły też kolejne dwie osoby. Rząd wprowadza tymczasem coraz więcej ograniczeń, które mają zapobiec dalszemu rozwojowi pandemii.

Październik przynosi ostatnio niestety tylko złe wieści na froncie walki z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2. Liczba nowych przypadków, ale i zgonów rośnie lawinowo, a każdego dnia przybywają tysiące nowych zakażonych. Jak dotychczas najgorszym dniem okazał się czwartek 15 października, kiedy to potwierdzono 8099 nowych przypadków i 91 zgonów. Można jednak spodziewać się, że w najbliższych tygodniach padną kolejne rekordy – sytuacja wygląda bowiem na mocno rozwojową. Według danych Ministerstwa Zdrowia z czwartku (15 października) koronawirusem SARS CoV-2 w kraju zaraziły się łącznie 149 903 osoby, a 3308 zmarło. W szpitalach na oddziałach zakaźnych zaczyna już powoli brakować miejsc – obecnie hospitalizowanych jest ponad 6500 osób, a ponad 500 wymaga leczenia pod respiratorem.

W Jaworznie rośnie liczba chorych

Także w Jaworznie w ostatnich dwóch tygodniach sytuacja epidemiologiczna uległa wyraźnemu pogorszeniu. Każdego dnia odnotowywane są nowe przypadki zarażeń, a ich liczba w październiku jest już większa niż suma wszystkich przypadków odnotowanych od marca do końca września. W sumie w październiku odnotowano 118 zarażeń, padły też kolejne rekordy. W piątek (9 października) sanepid potwierdził aż 29 nowych przypadków, ale już w niedzielę dzienny rekord został pobity – potwierdzono 30 nowych zakażeń. Według danych na dzień 15 października, koronawirusem zaraziło się 218 mieszkańców Jaworzna, zmarły 4 osoby, a 98 zaliczanych jest do ozdrowieńców. Na kwarantannie przebywa obecnie 356 osób, 8 jest hospitalizowanych, a 246 objęto obserwacją epidemiologiczną.

Niestety od początku miesiąca jaworznicki sanepid potwierdził zgon dwóch mieszkańców Jaworzna zarażonych koronawirusem. W poniedziałek (5 października) służby poinformowały o śmierci 62-letniego jaworznianina. Wystąpiły u niego silne objawy wskazujące na zarażenie SARS-CoV-2, a obecność wirusa w organizmie potwierdziło wykonane badanie. Mężczyzna trafił do szpitala zakaźnego i po ponad tygodniu zmarł. Mężczyzna nie miał żadnych chorób współtowarzyszących – bezpośrednią przyczyną śmierci był COVID-19. Kilka dni później potwierdzono kolejny zgon – tym razem 95-letniej kobiety, która była hospitalizowana w szpitalu zakaźnym w Gliwicach.

Duża liczba przypadków, z którymi mieliśmy do czynienia w ostatnich dwóch tygodniach, sprawiła że Jaworzno zaczęło balansować na granicy czerwonej strefy. Według informacji rządowych, dany powiat wpada do strefy czerwonej, gdy liczba potwierdzonych zakażeń w ciągu 12 dni przekroczy 12 na 1000 mieszkańców. Według stanu na środę – Jaworznu do przekroczenia tej granicy brakuje już tylko kilku przypadków. Tak na dobrą sprawę, nie wiadomo jednak, jak dokładnie liczy Ministerstwo Zdrowia, trudno więc przewidzieć, które powiaty zostaną wpisane do czerwonej strefy. Warto jednak śledzić ministerialne komunikaty i przygotować się na kolejne obostrzenia związane z tak szybkim rozwojem pandemii.

Liczne przypadki w Domu Seniora

Trudna sytuacja od kilku dni panuje w Domu Seniora „Jesień na letniej”. U pracowników i podopiecznych Domu Seniora potwierdzono jak na razie co najmniej 34 przypadki zarażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Sytuacja jest bardzo skomplikowana, a właściciele Ośrodka proszą o zgłaszanie się wolontariuszy do pomocy. Potrzebne są osoby zarówno do opieki nad seniorami, jak i do czynności pomocniczych w Ośrodku. Wolontariusze oraz osoby chętne do podjęcia czasowej odpłatnej formy współpracy z Ośrodkiem proszone są o pierwszy kontakt z Powiatowym Centrum Zarządzania Kryzysowego w Jaworznie: Telefon: 668840327, e-mail: pczk@um.jaworzno.pl. Wydział Zarządzania Kryzysowego UM Jaworzno pomógł w zorganizowaniu wyżywienia dla pensjonariuszy Ośrodka. Do placówki trafiły też środki ochrony bezpośredniej.

Nowe przypadki w oświacie, szpitalu i urzędach

Z pandemią zmaga się także jaworznicki Szpital Wielospecjalistyczny, w którym w ostatnim czasie odnotowano kilka nowych przypadków zarażeń. Od kilku dni szpital działa w trybie ostrego dyżuru i zapewnia opiekę medyczną w przypadkach nagłych, ratujących zdrowie i życie. Wszystkie planowe przyjęcia zostały wstrzymane. Od środy wszystkie oddziały w Szpitalu zostały ponownie otwarte i czasowo funkcjonują w trybie ostrodyżurowym. Wszystkie Poradnie Przyszpitalne oraz Dział Diagnostyki Obrazowej funkcjonują w trybie zwykłym. Szpital cały czas pozostaje w stanie podwyższonej gotowości, monitoruje sytuację i na bieżąco informuje o kolejnych posunięciach.

Nowe przypadki zarażeń SARS-CoV-2 zaczęły pojawiać się w jaworznickich placówkach oświatowych. W minionym tygodniu Urząd Miejski poinformował, że w Przedszkolu Miejskim nr 27 i Liceum Ogólnokształcącym nr 1 w Jaworznie, wystąpiło zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2. W obu placówkach wprowadzono hybrydowy model nauczania, polegający na kształceniu zdalnym w jednym wyłączonym oddziale w przedszkolu i liceum oraz kształceniu stacjonarnym w pozostałych oddziałach w obu placówkach. Kilka dni później w Przedszkolu Miejskim nr 27 potwierdzono kolejny przypadek. W związku z tym wystąpiła konieczność czasowego zawieszenia zajęć dla kolejnych oddziałów. – Po pozytywnej opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego i zgodzie Prezydenta Miasta Jaworzna, stacjonarna firma kształcenia zamieniona została na formę kształcenia zdalnego od 9 października 2020 r. w czterech oddziałach tj.: II, III, IV i VI. Termin zakończenia kwarantanny zależy od ostatniego kontaktu każdego dziecka z osobą zakażoną i potrwa maks. do 15 października 2020 r. – informuje Urząd Miejski. Podobna sytuacja wystąpiła w Przedszkolu Miejskim nr 12. Ze względu na zakażenie SARS-CoV-2 wystąpiła konieczność czasowego zawieszenia zajęć dla wszystkich oddziałów przedszkolnych w tej placówce.

W ostatnich dniach zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 potwierdzono także w Szkole Podstawowej nr 7 im. Marii Curie Skłodowskiej. W związku z tym wystąpiła konieczność czasowego zawieszenia zajęć dla jednego oddziału szkolnego. Kwarantanna ma tam potrwać maksymalnie do 18 października. Wydział Edukacji Urzędu Miejskiego jest w stałym kontakcie z dyrektorami placówek oświatowych i jaworznickim Sanepidem, wypełniając zalecenia tej instytucji.

Również Urząd Miejski zmaga się z kolejnymi nowymi przypadkami we własnych szeregach. W poniedziałek potwierdzono, że dwóch pracowników Urzędu jest zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2. – Osoby z najbliższego kręgu tych pracowników są w izolacji domowej lub też wykonują pracę zdalnie – mówi Artur Dzikowski, naczelnik Wydziału Organizacyjnego i Kadr. – Obsługa klientów i spraw w Urzędzie nie uległa zmianie. Zachęcamy mieszkańców do kontaktu telefonicznego oraz skorzystania z możliwości elektronicznego załatwiania spraw urzędowych – dodaje.

Wracają obostrzenia. Cały kraj w żółtej strefie

W ostatnich tygodniach pandemia przybrała na sile i nie dotyczy to tylko Polski, ale też wielu innych krajów. Epidemiolodzy od dawna ostrzegali, że jesienią sytuacja może stać się zdecydowanie trudniejsza i należy się do niej odpowiednio przygotować. Najbliższe miesiące pokażą, jak poszczególne kraje poradziły sobie z przygotowaniami na drugą falę. Tymczasem wobec gwałtownego wzrostu zachorowań zaczynają powracać kolejne obostrzenia. Czesi i Słowacy wprowadzili w swoich krajach stany wyjątkowe, w Czechy wprowadzają stopniowo kolejne elementy lockdownu. O podobnych krokach myślą też Holendrzy, Francuzi z kolei przymierzają się do wprowadzenia w niektórych miejscach dodatkowych godzin policyjnych.

W Polsce rząd również decyduje się na kolejne obostrzenia. Od soboty (10 października) na terenie całej Polski wprowadzone zostały obostrzenia z żółtej strefy. Tym samym obowiązuje m.in. zakrywanie nosa i ust w miejscach publicznych również na zewnątrz, a także szereg innych ograniczeń. Wszystko wskazuje na to, że wprowadzone obostrzenia są niewystarczające, liczba zarażeń bowiem cały czas rośnie, a strona rządowa przymierza się do kolejnych obostrzeń.

Od soboty obowiązkowe w całym kraju jest zasłanianie nosa i ust w przestrzeni publicznej – w sklepie, autobusie, ale także na ulicy. Co ważne, zwolnione z tego obowiązku są jedynie osoby, które posiadają zaświadczenie lekarskie lub dokument, który potwierdza niepełnosprawność. Zmieniły się też zasady w lokalach gastronomicznych. W strefie czerwonej lokale gastronomiczne będą mogły być otwarte w określonych godzinach – od 6:00 do 22:00. Na terenie całego kraju w tego typu miejscach należy zachować bezpieczną odległość – na 1 osobę powinno przypadać co najmniej 4 m2. Również w całym kraju w lokalach gastronomicznych i innych zamkniętych pomieszczeniach nie można udostępniać miejsc do tańczenia. Podczas imprez okolicznościowych od 17 października obowiązują ograniczenia w liczbie gości. W strefie czerwonej – 50 osób, w pozostałych powiatach – 75 osób.

Pandemia dotyka też mocno obszaru kultury. W strefie czerwonej obowiązuje całkowity zakaz organizacji i uczestniczenia w wydarzeniach kulturalnych. W kinach natomiast może przebywać 25 proc. publiczności. Na terenie reszty kraju, w przestrzeni zamkniętej tego typu wydarzenie może odbyć się z udziałem 25 proc. publiczności – taka sama zasada obowiązuje w kinach. W wydarzeniach kulturalnych, które odbywają się w plenerze, może uczestniczyć maksymalnie 100 osób – jednak liczba widzów, słuchaczy, zwiedzających lub uczestników nie może być większa niż 1 osoba na 5 m2.

Nadal obowiązuje ograniczenie dotyczące liczby uczestników zgromadzeń. Może to być maksymalnie 150 osób. Uczestnicy muszą zakrywać usta i nos, a także zachować minimum 1,5 m odległości od innych osób. Dodatkowo pomiędzy zgromadzeniami musi zostać zachowana odległość – minimum 100 m.

Od 15 października w godzinach od 10 do 12 w sklepach, aptekach, drogeriach będą obowiązywały godziny dla seniorów. Dotyczą one osób powyżej 60 roku życia. Zaostrzone zostaną też zasady epidemiologiczne w DPS-ach i placówkach opieki. Rząd przekaże 38 milionów złotych na pomoc dla domów opieki. Premier apeluje do osób nieaktywnych zawodowo powyżej 70. roku życia, aby w miarę możliwości, nie wychodziły z domu.

Kolejne obostrzenia od weekendu

W czwartek podczas wieczornej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki poinformował o wprowadzeniu kolejnych obostrzeń dotyczących wielu sfer życia. – Mamy jasno wyznaczone zadania i cele, mamy jasne procedury działania. Pandemia to realne niebezpieczeństwo. Niech to zagrożenie będzie okazją do bliższej współpracy. Nasze strategiczne cele to chronić zdrowie i życie Polaków, szczególnie osób starszych – mówił premier. Poniżej prezentujemy nowe zasady, które będą obowiązywały od najbliższych dni.

Nowe ograniczenia w strefie żółtej:

 • lokale gastronomiczne mogę być otwarte w godz. 6:00 – 21:00. Zajęty może być co drugi stolik. Po godz. 21:00 wyłącznie możliwość zamówienia posiłków na wynos;
 • ograniczenie liczba osób w transporcie publicznym – zajętych może być 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. liczby wszystkich miejsc;
 • od 19.10 – ograniczona liczba osób na weselach i innych uroczystościach – max. 20 osób, bez możliwości zabawy tanecznej;
 • w uroczystościach religijnych może uczestniczyć max. 1 osoba na 4m2;
 • w zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć max. 25 osób;
 • w szkołach wyższych oraz ponadpodstawowych obowiązuje nauczanie hybrydowe;
 • wydarzenia sportowe bez udziału publiczności;
 • w wydarzeniach kulturalnych max. 25 proc. miejsc zajętych przez publiczność;
 • zawieszona działalność basenów, aquaparków i siłowni.

Nowe ograniczenia w strefie czerwonej:

 • ograniczenie liczby osób w placówkach handlowych do 5 osób na 1 kasę;
 • od 19.10 – zakaz organizacji imprez okolicznościowych (wesela, konsolacje i inne);
 • podczas uroczystości religijnych nie więcej niż 1 osoba na 7 m2,
 • w zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć max. 10 osób;
 • w szkołach wyższych oraz ponadpodstawowych obowiązuje nauczanie w trybie zdalnym (z wyłączeniem zajęć praktycznych).

Oprócz tego w strefie czerwonej obowiązują takie same zasady bezpieczeństwa jak w strefie żółtej:

 • lokale gastronomiczne mogę być otwarte w godz. 6:00 – 21:00. Zajęty może być co drugi stolik. Po godz. 21:00 wyłącznie możliwość zamówienia posiłków na wynos;
 • ograniczenie liczba osób w transporcie publicznym – zajętych może być 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. liczby wszystkich miejsc;
 • wydarzenia sportowe bez udziału publiczności;
 • w wydarzeniach kulturalnych max. 25 proc. miejsc zajętych przez publiczność;
 • zawieszona działalność basenów, aquaparków i siłowni.

Podstawową zasadą walki z pandemią mają być trzy elementy ujęte w skrócie DDM – dezynfekcja, dystans, maseczki. To, jak szybko uda się opanować rozwój pandemii, zależy także od odpowiedzialności każdego z nas. Warto dbać o bezpieczeństwo swoje i innych i stosować się do zaleceń służb sanitarnych.

ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY POCHODZI Z GAZETY EXTRA JAWORZNO NR 21-2020

Najnowsze

To Top