Z miasta

Muzyczne zakończenie projektu „Jak obronić Wawę?”

Realizowany w ostatnich tygodniach w Miejskiej Bibliotece Publicznej projekt „Jak obronić Wawę? – rodzinna gra miejska z wykorzystaniem urządzeń mobilnych” zbliża się ku końcowi. W poniedziałek 19 października odbędzie się finał programu, a zwieńczeniem wydarzenia będzie koncert patriotyczny zespołu Forteca.

Projekt „Jak obronić Wawę?” to bardzo ciekawe przedsięwzięcie, efektem którego jest mobilna gra miejska, w którą wkrótce zagrać będzie mógł każdy. – Miesiąc wrzesień upłynął nam na wytężonej pracy. Wspólnie z młodzieżą z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaworznie wzięliśmy udział w warsztatach informatycznych i tworzenia fabuły. Opracowaliśmy zgadywanki historyczne i opowiadanie stanowiące podstawę fabuły gry. Następnie przystąpiono do żmudnego i polemicznego konstruowania rozgrywek. Staraliśmy się przy tym wybudować most łączący teraźniejszość i tematy, którymi żyje współczesna młodzież, z przeszłością, wyciskając przy tym historyczną esencję Cudu nad Wisłą, w którym nie brakuje subtelnych tonów związanych z Jaworznem. Owocem naszych prac jest gra na smartfony, oparta na aplikacji ActionTrack, której premiera miała miejsce 12 października – opowiadają pomysłodawcy całego projektu. Od 19 października 2020 r. gra dostępna będzie dla wszystkich mieszkańców miasta, którzy będą mogli korzystać z niej w dowolnym czasie przez okres jednego roku. – Mamy nadzieję, że stanie się ona doskonałą formą aktywności, pogłębiającą wiedzę o historii Polski i naszej małej ojczyzny – mówią jaworzniccy bibliotekarze. Dostęp do gry będzie możliwy poprzez użycie kodu QR udostępnionego na stronie internetowej jaworznickiej biblioteki.

Na poniedziałek 19 października zaplanowano finał całego projektu. O godzinie 17.00 w Bibliotece Głównej odbędzie się finał programu, w trakcie którego całe zadanie zostanie podsumowane, zwycięzcy rozgrywki premierowej otrzymają nagrody, a na scenie odbędzie się koncert patriotycznego zespołu „Forteca”. Zespół Forteca powstał w 2006 roku z inicjatywy gitarzysty Marcina „Siano” Tucznia, który stworzył pierwsze dwa utwory z wierszami Baczyńskiego i Broniewskiego, a następnie rozpoczął poszukiwanie muzyków. W styczniu 2007 roku zespół zagrał swój pierwszy koncert, a kilka miesięcy później wydał nagrany w domowych warunkach dwu płytowy album „Żołnierz Polski” i „Słońce Wrześnie”. Forteca, to zespół z ciekawym pomysłem na muzykę. Rockowo-metalowe brzmienie z dynamicznymi rytmami i melodyjnymi solówkami wprost idealnie wpasowało się w docelowy przekaz. A nie jest on banalny. Początkowo grupa czerpała teksty z bogatej twórczości poetów tworzących w okresie II wojny światowej, tj.: K.K. Baczyńskiego, W. Broniewskiego, czy F. Konarskiego, od kilku lat zaś tworzą własne teksty. Liczba miejsc na koncert ograniczona. Zapisy przyjmowane są pod nr tel. 32 751-91-92 wew. 2 230.

Projekt „Jak obronić Wawę?” dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”. W jego ramach Biblioteka nawiązała współpracę z jaworznickim Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego oraz Wydziałem Promocji, Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego w Jaworznie. Nasza gazeta objęła całe zadanie patronatem medialnym.

Najnowsze

To Top