Z miasta

Ruszyła akcja Pola Nadziei

W środę (7 października) w Jaworznie ruszyła kolejna edycja kampanii Pola Nadziei – ogólnoświatowej akcji na rzecz ludzi dotkniętych chorobą nowotworową. W naszym mieście akcja tradycyjnie wspiera hospicjum Homo-Homini im. św. Brata Alberta.

Pola nadziei to kampania, która dzięki ciężkiej pracy wolontariuszy i pracowników hospicjum jest doskonale rozpoznawalna wśród mieszkańców Jaworzna i chętnie wspierana przez liczne podmioty. Tradycyjnie kwiatem, który towarzyszy kolejnym kampaniom Pól Nadziei jest żonkil, który w czasach starożytnych był symbolem nadziei na nowe życie – odrodzenie. W tradycji chrześcijańskiej żonkil symbolizuje triumf poświęcenia nad egoizmem, miłości nad śmiercią, miłości niebiańskiej nad ziemską. Kwiat poprzez swoją subtelność, barwę i zapach uświadamia nam wyższe cele istnienia, symbolizując kruchość i ulotność życia, przemijanie – stałą metamorfozę.

W tym roku kampania ruszyła 7 października, kiedy to w centrum miasta w pobliżu sądu przy wsparciu wolontariuszy i pracowników MZNK posadzono cebulki żonkili w pierwszej miejskiej rabacie. – W tych trudnych dla nas wszystkich okolicznościach pandemii nie mogliśmy się cieszyć obecnością licznej grupy Wolontariuszy, tym bardziej cieszy nas delegacja uczniów z zaprzyjaźnionej Szkoły Podstawowej nr 4. Wolontariuszom, Opiekunom i Dyrekcji placówki z całego serca dziękujemy. Niechaj wiosną rozkwitają nadzieją, a w wiosennym powiewie wiatru i cieple promieni słonecznych powraca czyste powietrze, normalność i pełnia radości wspólnego działania – mówi Iwona Pawelec z jaworznickiego hospicjum. Wiosną żonkile w Jaworznie rozkwitną w kilku miejscach. Pracownicy MZDiM pomagają hospicjum w aranżacji przestrzeni pełnych żonkili przy ul. Mickiewicza, w rejonie parkingu MCIT, przy ul. Tysiąclecia na Osiedlu Stałym. Oprócz tego odnawiają także Pole Nadziei w rejonie przystanku autobusowego Byczyna Krakowska w kierunku Centrum.

Po raz pierwszy Pole Nadziei powstanie też w Ciężkowicach. W poniedziałek (12 października), mimo fatalnej pogody, na terenie Parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy, dzięki otwartości ks. Proboszcza Andrzeja Wieczorka, zostało otwarte pierwsze w tej dzielnicy Pole Nadziei. Przedstawicielom hospicjum w stworzeniu rabaty żonkili pomagali wolontariusze ze Szkoły Podstawowej nr 18 oraz Klubu Wega MCKiS Jaworzno. Wychowawczyni klasy VIIc pani Monika Magiera-Pol oraz pedagog szkolny – pani Małgorzata Mackiewicz – wcześniej przygotowały akcję informacyjną, dzięki której dzieci mogły lepiej poznać założenia całej kampanii. Rabata powstała dzięki pani Marii Smarzyńskiej, a patronem przedsięwzięcia był radny Janusz Ciołczyk.

W trudnych czasach pandemii przedstawiciele hospicjum mają utrudnione zadanie podczas zbierania środków. Zwykle jesienią odbywał się koncert charytatywny, ale w obecnych realiach nie jest możliwe jego zorganizowanie. Z pomocą hospicjum wyszła za to Szczakowianka, która planowała rozegrać mecz charytatywny, a podczas spotkania trwać miała zbiórka środków na rzecz hospicjum Homo-Homini. Niestety pandemia po raz kolejny dała o sobie znać, mecze rozgrywane muszą być bez udziału publiczności, całą akcję przełożono więc na wiosnę – o ile oczywiście do tego czasu sytuacja się ustabilizuje.

W sumie w ramach tej edycji Pol Nadziei zasadzone zostanie około 2300 cebulek żonkili. Cała akcja, oprócz wsparcia dla hospicjum, promuje też wolontariat i bezinteresowną pomoc oraz zwraca uwagę na ideę opieki paliatywnej.

Najnowsze

To Top