Bez kategorii

Nowe ogniska koronawirusa w Jaworznie. Zmarła 8 osoba zakażona SARS-CoV-2

Sytuacja związana z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2 staje się coraz groźniejsza. W Jaworznie padają kolejne dobowe rekordy zakażeń, umierają też kolejne osoby. W ostatnich dniach pojawiły się dwa nowe ogniska SARS-CoV-2 w Zakładzie Pielęgnacyjno-Opiekuńczym w Ciężkowicach oraz w Domu Pomocy Społecznej.

Październik jest już zdecydowanie najgorszym miesiącem od początku pandemii, a ilość nowych przypadków zakażeń i zgonów zmienia się bardzo dynamicznie. System opieki zdrowotnej jest mocno obciążony, a sytuacja wydaje się wymykać spod kontroli. Według danych Ministerstwa Zdrowia z soboty (24 października) koronawirusem SARS CoV-2 w kraju zaraziło się łącznie 241 946 osób, a 4351 zmarło. W szpitalach obecnie hospitalizowanych jest ponad 11000 osób, a 911 wymaga leczenia pod respiratorem.

Kolejne zgony i zakażenia w Jaworznie

Także w Jaworznie w październiku liczba zakażonych rośnie bardzo szybko, niestety odnotowywane są też kolejne zgony. Tylko w ciągu ostatnich pięciu dni w mieście potwierdzono 147 nowych przypadków i trzy zgony. We sobotę 24 października odnotowano najwyższy dobowy wzrost zakażeń – zakażenie SARS-CoV-2 potwierdzono u 35 osób. W sumie w październiku odnotowano 301 zarażeń. Według danych na dzień 24 października, koronawirusem zaraziło się 401 mieszkańców Jaworzna, zmarło 8 osób, a 172 zaliczane są do ozdrowieńców. Na kwarantannie przebywają obecnie 664 osoby, 9 jest hospitalizowanych, a 319 objęto obserwacją epidemiologiczną.

Rośnie też niestety liczba zgonów. W październiku zmarło sześć osób z Jaworzna zarażone koronawirusem SARS-CoV-2, a w sumie od początku pandemii zmarło 8 osób. W poniedziałek (5 października) służby poinformowały o śmierci 62-letniego jaworznianina. Wystąpiły u niego silne objawy wskazujące na zarażenie SARS-CoV-2, a obecność wirusa w organizmie potwierdziło wykonane badanie. Mężczyzna trafił do szpitala zakaźnego i po ponad tygodniu zmarł. Mężczyzna nie miał żadnych chorób współtowarzyszących – bezpośrednią przyczyną śmierci był COVID-19. Kilka dni później (9 października) potwierdzono kolejny zgon – tym razem 95-letniej kobiety, która była hospitalizowana w szpitalu zakaźnym w Gliwicach. Niestety to nie był koniec złych informacji – kolejne dni przyniosły dwa następne zgony. 16 października sanepid poinformował o śmierci 84-letniej mieszkanki Jaworzna, która po wystąpieniu objawów choroby i pozytywnym wyniku testu trafiła do szpitala w Raciborzu. Szóstą osobą zmarłą po zarażeniu koronawirusem okazał się 89-letni mężczyzna hospitalizowany w szpitalu w Bytomiu. Jego zgon wojewódzki sanepid potwierdził we wtorek 20 października. W czwartek (22 października) potwierdzono śmierć 85-letniego jaworznianina przebywającego w szpitalu w Bielsku-Białej, a w sobotę odnotowano ósmy zgon – 88-letniej kobiety leczonej w jaworznickim szpitalu.

Dwa nowe ogniska zakażeń

Niestety w mieście pojawiły się dwa nowe ogniska – w miejscach, gdzie znajdują się osoby szczególnie narażone na ciężkie przechodzenie zakażenia SARS-CoV-2. Mowa tutaj o Zakładzie Pielęgnacyjno-Opiekuńczym w Ciężkowicach, gdzie zarażonych jest 31 pacjentów i 5 osób z personelu, a także o Domu Pomocy Społecznej, gdzie zanotowano 2 przypadki u personelu. – Pacjenci ZPO zostali podzieleni piętrami na chorych i zdrowych, wspólnie z wojskiem mają zostać zbudowane śluzy, które zabezpieczą poszczególne segmenty Ośrodka. Zapewniona jest pełna opieka medyczna, zarówno lekarska, jak i pielęgniarska. Zakład został wyposażony przez jaworznicki Wydział Zarządzania Kryzysowego w dodatkowe środki ochrony bezpośredniej (m.in. kombinezony, maseczki, rękawiczki, środki dezynfekcyjne). Do placówki dotarły również ozonatory przekazane przez Politechnikę Śląską. Sytuacja jest opanowana i na bieżąco monitorowana, stan pacjentów oceniany jest jako dobry – informuje Urząd Miejski.

Również w Domu Pomocy Społecznej pojawiły się dwa przypadki zakażenia koronawirusem – wśród personelu placówki. Dyrekcja placówki przy wsparciu Sztabu Kryzysowego chcą, by w Domu jak najszybciej przeprowadzić testy przesiewowe. W DPS zabezpieczono dodatkowe środki ochrony bezpośredniej i medycznej.

W obu placówkach obowiązuje wzmocniony, ostry reżim sanitarny. Działania wspiera grupa żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej pod dowództwem dr Jacka Dutkiewicza, którzy do tej pory pomagają w prywatnym Domu Seniora Jesień na Letniej. W pomoc w Zakładzie Pielęgnacyjno-Opiekuńczym zaangażowali się również strażacy ochotnicy z OSP Ciężkowice oraz rodziny pensjonariuszy. W piątek o nowych przypadkach zakażenia wśród personelu informował też Szpital Wielospecjalistyczny. Z tego powodu do odwołania zostało zawieszone funkcjonowanie Oddziału Ginekologiczno-Położniczego, w tym możliwość odbierania porodów. Do odwołania zostały też wstrzymane przyjęcia do Oddziału Chirurgii Ogólnej. Przypomnijmy, że od kilkunastu dni placówka działa w trybie Ostrego Dyżuru.

Najnowsze

To Top