Zdrowie

Rząd wprowadza kolejne obostrzenia. W świąteczny weekend zamknięte cmentarze

Ostatnie dni października przynoszą tysiące nowych zarażonych, dziesiątki zgonów, a pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 wydaje się nabierać na sile. W Jaworznie coraz więcej osób jest zakażonych i pojawiają się coraz to nowe ogniska. Rząd decyduje też o kolejnych obostrzeniach – w najbliższych dniach zamknięte będą m.in. cmentarze.

Październik jest już decydowanie najgorszym miesiącem od początku trwania pandemii. Niemal każdego dnia bite są kolejne rekordy w liczbie zachorowań i zgonów, coraz więcej osób chorych na COVID-19 jest hospitalizowanych. Tylko w piątek (30 października) odnotowano 21 629 nowych przypadków i 202 zgony. W sumie od początku pandemii koronawirusem SARS-CoV-2 zakaziły się 340 834 osoby, a zmarło 5351. Według piątkowych danych z Ministerstwa Zdrowia aktualnie hospitalizowane są 15 444 osoby, a 1254 wymaga leczenia pod respiratorami. Także w Jaworznie sytuacja zmienia się bardzo dynamicznie, a w październiku potwierdzono 450 zakażeń, zmarło też 7 osób. Praktycznie każdego dnia przybywa kilkadziesiąt nowych przypadków. Jak na razie rekordowy pod tym względem był wtorek (27 października), kiedy to odnotowano 44 nowe przypadki. Według danych z piątku, od początku pandemii koronawirusem SARS-CoV-2 zaraziło się 550 osób, a 9 osób zmarło. Aktualnie na kwarantannie przebywają 783 osoby, 12 jest hospitalizowanych, 61 przebywa pod nadzorem epidemiologicznym, a 200 zaliczanych jest do grona ozdrowieńców.

Nowe ogniska zakażeń

Niestety w mieście w ostatnich dniach pojawiły się dwa nowe ogniska – w miejscach, gdzie znajdują się osoby szczególnie narażone na ciężkie przechodzenie zakażenia SARS-CoV-2. Mowa tutaj o Zakładzie Pielęgnacyjno-Opiekuńczym w Ciężkowicach, gdzie zarażonych jest 31 pacjentów i 5 osób z personelu, a także o Domu Pomocy Społecznej. W DPS na 100 przebadanych pensjonariuszy zanotowano 12 przypadków, a wcześniej odnotowano też 2 zakażenia wśród personelu. Zakażeni zostali odizolowani od pozostałych mieszkańców Domu. Obecnie trwają badania personelu w obu placówkach. – Pacjenci ZPO zostali podzieleni piętrami na chorych i zdrowych, wspólnie z wojskiem mają zostać zbudowane śluzy, które zabezpieczą poszczególne segmenty Ośrodka. Zapewniona jest pełna opieka medyczna, zarówno lekarska, jak i pielęgniarska. Zakład został wyposażony przez jaworznicki Wydział Zarządzania Kryzysowego w dodatkowe środki ochrony bezpośredniej (m.in. kombinezony, maseczki, rękawiczki, środki dezynfekcyjne). Do placówki dotarły również ozonatory przekazane przez Politechnikę Śląską. Sytuacja jest opanowana i na bieżąco monitorowana, stan pacjentów oceniany jest jako dobry – informuje Urząd Miejski.

W obu placówkach obowiązuje wzmocniony, ostry reżim sanitarny. Działania wspiera grupa żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej pod dowództwem dr Jacka Dutkiewicza, którzy do tej pory pomagają w prywatnym Domu Seniora Jesień na Letniej. W pomoc w Zakładzie Pielęgnacyjno-Opiekuńczym zaangażowali się również strażacy ochotnicy z OSP Ciężkowice oraz rodziny pensjonariuszy. W piątek o nowych przypadkach zakażenia wśród personelu informował też Szpital Wielospecjalistyczny. Z tego powodu do odwołania zostało zawieszone funkcjonowanie Oddziału Ginekologiczno-Położniczego, w tym możliwość odbierania porodów. Do odwołania zostały też wstrzymane przyjęcia do Oddziału Chirurgii Ogólnej. Przypomnijmy, że od kilkunastu dni placówka działa w trybie ostrego dyżuru.

Zakażenia pojawiły się też na kopalni. Jak informuje Tauron Wydobycie, obecnie zakażonych jest 27 pracowników na ponad 6500 zatrudnionych, w tym 14 w ZG Sobieski. Spółka zapewnia, że wszystkie procedury wprowadzone w zakładach górniczych zadziałały w tych przypadkach prawidłowo. Przez prewencyjną kwarantannę przeszło do tej pory ponad 350 pracowników. Obecnie w Zakładzie Górniczym Sobieski 51 osób przebywa na kwarantannie. – W zakładach górniczych TAURON Wydobycie nieprzerwanie funkcjonują zaostrzone procedury bezpieczeństwa z naciskiem na prewencyjne separowanie pracowników, w przypadku których wystąpiło ryzyko zarażenia. Priorytetem wszystkich działań jest szeroka profilaktyka – mówi Tomasz Cudny, prezes zarządu Tauron Wydobycie.

Nowe obostrzenia, zamknięte cmentarze

Gdy dwa tygodnie temu pisaliśmy o tym, że Jaworzno znajdzie się w czerwonej strefie, nikt chyba jeszcze nie przypuszczał, że cały kraj także pójdzie tym śladem. Dynamika zakażeń jest jednak tak duża, że rząd zdecydował się na spore ograniczenia. Od kilku tygodni w praktyce mamy już do czynienia z „pełzającym lockdownem”, a coraz więcej branż nie może normalnie funkcjonować. Siłownie, kluby fitness, baseny, bary czy kluby są zamknięte. Restauracje mogą wydawać tylko posiłki na wynos lub dowóz, co też bardzo utrudnia ich funkcjonowanie. Szkoły i uczelnie w większości przeszły na tryb zdalny. Rząd cały czas rozważa kolejne kroki, chociaż nie sposób odnieść wrażenia, że kolejne zasady wprowadzane są chaotycznie. W najbliższych dniach mają zapaść kolejne decyzje. Rząd na razie broni się przed kolejnym pełnym lockdownem, ale rosnąca liczba zakażeń nie pozostawia złudzeń i jeżeli sytuacja nie ulegnie nagłej poprawie, to obostrzenia raczej będą nieuniknione. Może być podobnie jak wiosną, kiedy to nauka stacjonarna we wszystkich szkołach i przedszkolach zostanie całkowicie wstrzymana, zawieszone zostaną rozgrywki sportowe i imprezy kulturalne, większość instytucji i firm będzie musiała pracować zdalnie, a wyjście na zewnątrz będzie możliwe tylko w sytuacjach życiowych, jak praca czy zakupy. W piątek rząd zdecydował o zamknięciu cmentarzy w dniach od 31 października do 2 listopada. Ma to zapobiec gromadzeniu się ludzi podczas obchodów Wszystkich Świętych. – Reagujemy na szybko zmieniającą się sytuację epidemiologiczną. Za wszelką cenę chcemy odsunąć wizję całkowitego zamknięcia gospodarki. Podejmujemy kolejne kroki w celu zmniejszenia przyrostu zachorowań. W walce z koronawirusem musimy ograniczyć mobilność społeczną i przestrzegać zasad bezpieczeństwa. Dlatego też podjęliśmy decyzję o zamknięciu cmentarzy w dniach 31 października oraz 1 i 2 listopada. Seniorów prosimy, aby w tym trudnym czasie pozostali w domu – mówił w piątek premier Mateusz Morawiecki. W związku z zamknięciem cmentarzy PKM Jaworzno zawiesza też kursowanie dodatkowych linii autobusowych, które kursowały w okolicach cmentarzy. Premier apelował do seniorów, by w najbliższych dniach pozostali w domach i ograniczyli swoje kontakty z innymi. To ma ochronić przed zakażeniem szczególnie wrażliwe grupy społeczne. W najbliższych tygodniach zmiany nastąpią też w administracji publicznej. – Tam, gdzie jest to możliwe w administracji publicznej, zalecamy pracę w systemie zdalnym. Dzięki procesowi cyfryzacji usług, obywatele w wielu przypadkach mogą załatwić sprawy urzędowe przez Internet. Podkreślamy, że wszystkie niezbędne do życia i funkcjonowania usługi będą dostępne – informuje rząd. Wszystkie prognozy wskazują, że w najbliższych dniach liczba nowych przypadków dalej będzie rosła, rząd nie wyklucza więc kolejnych obostrzeń. Czy faktycznie będą potrzebne i jakich sfer życia dotkną – przekonamy się zapewne w pierwszej połowie listopada.

Najnowsze

To Top