Zdrowie

Coraz bliżej narodowej kwarantanny. Rząd wprowadza nowe ograniczenia

Liczba przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 niestety cały czas rośnie, a sytuacja służby zdrowia jest bardzo trudna. W środę rząd ogłosił wprowadzenie kolejnych obostrzeń związanych z walką z pandemią. Tymczasem w Jaworznie odnotowano kolejny zgon osoby zakażonej SARS-CoV-2, a także nowy dobowy rekord zakażeń.

Od kilku tygodni cały kraj, podobnie jak wiele innych państw na świecie, zmaga się z drugą falą pandemii. Każdego dnia odnotowywane są tysiące nowych zakażeń, zdecydowanie wzrosła też liczba zgonów. Rząd wprowadza coraz to nowe obostrzenia, ale ich efekty na razie nie są jeszcze widoczne. Tylko w środę (4 listopada) odnotowano 24 692 nowe przypadki zakażenia, a także 373 zgony. Łącznie od początku pandemii koronawirusem SARS CoV-2 zaraziło się w Polsce 439 536 osób, a zmarło 6475.

Nowy rekord zakażeń

W Jaworznie pandemię długo udawało się utrzymać w ryzach, ale październik przyniósł bardzo gwałtowny wzrost liczby zakażonych. W sumie w ciągu miesiąca zaraziło się aż 480 osób, czyli niemal pięć razy tyle co w okresie od marca do końca września. Dodatkowo zmarło też siedem osób zarażonych koronawirusem – w większości seniorów. Listopad rozpoczął się spokojniej, ale po weekendzie liczba zakażeń znów zaczęła gwałtownie rosnąć. W niedzielę i poniedziałek zanotowano odpowiednio 8 i 9 nowych przypadków. We wtorek było ich już 28, a w środę padł nowy rekord – 53 nowe przypadki. W mieście pojawia się coraz więcej nowych ognisk koronawirusa – w ostatnich tygodniach zakażenia odnotowywano m.in. w Domu Seniora „Na Letniej”, w Domu Pomocy Społecznej, w Zakładzie Pielęgnacyjno-Opiekuńczym w Ciężkowicach, a także w szpitalu. Tauron potwierdza także nowe przypadki zakażenia u pracowników kopalni. W środę sanepid potwierdził 10 przypadek zgonu. Tym razem zmarł 89-letni jaworznianin, który przebywał w szpitalu zakaźnym w Raciborzu.

Od początku pandemii koronawirusem SARS-CoV-2 zaraziło się 678 mieszkańców Jaworzna, a 10 osób zmarło. Aktualnie na kwarantannie przebywa 771 osób, 17 jest hospitalizowanych, a 218 zaliczanych jest do grona ozdrowieńców.

Nowe rządowe obostrzenia

Rząd w ostatnich tygodniach wprowadza, zresztą w sposób dość chaotyczny, kolejne zasady bezpieczeństwa, które mają zatrzymać dalszy rozwój pandemii. Władze nie kryją już, że sytuacja jest bardzo trudna i możliwe, że wkrótce zostanie wprowadzona narodowa kwarantanna. Tymczasem w środę (4 listopada) wprowadzone zostały kolejne obostrzenia, dotykające wielu dziedzin życia – m.in. handlu, edukacji czy kultury. Zapraszamy do zapoznania się z nowymi wytycznymi rządu.

– Wprowadzamy kolejne zasady bezpieczeństwa. Co się zmieni? Od 9 listopada klasy 1-3 szkół podstawowych przejdą na naukę zdalną. Wszyscy uczniowie i studenci będą uczyć się w domu do 29 listopada. Placówki kultury, m.in. kina i muzea, będą niedostępne dla publiczności. Zmniejszamy także limit osób przebywających w sklepach oraz kościołach. Ograniczamy także działalność galerii handlowych. Hotele będą dostępne tylko dla gości podróżujących służbowo. Cała Polska jest wciąż w czerwonej strefie, a dotychczasowe środki bezpieczeństwa nadal obowiązują. Zdecydowane kroki i społeczna dyscyplina to jedyna szansa, aby zatrzymać przyrost zakażeń i zapobiec całkowitemu zamknięciu gospodarki – informuje rząd.

To ostatni etap, który może nas uchronić przed wprowadzeniem narodowej kwarantanny. Chcemy maksymalnie spowolnić rozprzestrzenianie się koronawirusa w Polsce. Sytuacja jest poważna i wymaga od nas wszystkich zdecydowanych działań.

Najlepsze metody walki z wirusem to odosobnienie, izolacja, kwarantanna oraz unikanie dużych skupisk ludzkich, a także przestrzeganie zasad bezpieczeństw. Do ustabilizowania sytuacji potrzebujemy powrotu społecznej dyscypliny i ograniczenia mobilności obywateli. To właśnie dzięki tym działaniom zwalczyliśmy pierwszą falę koronawirusa w Polsce. Zdrowie i życie obywateli, ochrona polskiej gospodarki i wydolna służba zdrowia to wciąż nasze główne cele. Nowe zasady bezpieczeństwa, które wprowadzamy dają możliwość zapanowania nad dużymi wzrostami zakażeń oraz dają nadzieję na uratowanie zdrowia i życia setek Polaków.

– Dane wskazują, że w ostatnim czasie mobilność społeczna ponownie znacznie wzrosła. W trosce o nasze bezpieczeństwo i życie naszych bliskich musimy ograniczyć kontakty społeczne oraz przestrzegać obowiązujących zasad bezpieczeństwa. Jesteśmy w stałym kontakcie z Radą Medyczną kierowaną przez profesora Andrzeja Horbana złożoną z ekspertów (epidemiologów, wirusologów, specjalistów od zdrowia publicznego), która jednoznacznie wskazuje na zagrożenia związane ze zwiększoną liczbą zachorowań. Wymiana doświadczeń i opinii epidemiologów, najnowsza wiedza na temat koronawirusa pozwala nam podejmować odpowiedzialne i niezbędne decyzje. Prognozy pokazują, że brak nowych zasad i środków bezpieczeństwa niesie ze sobą ryzyko wysokiego wzrostu zachorowań i śmierci dodatkowych tysięcy osób. Musimy zareagować teraz, by uniknąć sytuacji kryzysowej. Nie chcemy realizacji prognoz, które przewidują, że brak dodatkowej reakcji to przyrost o 600 tys. więcej nowych chorych do końca stycznia. Nowe zasady i środki bezpieczeństwa są konieczne – czytamy w rządowym komunikacie

Najważniejsze zmiany ogłoszone w środę:

 • Nauka zdalna w klasach 1-3 szkół podstawowych – od 9 listopada do 29 listopada;
 • Przedłużenie nauki zdalnej w klasach 4-8 szkół podstawowych i szkołach ponadpodstawowych – do 29 listopada;

Uwaga! Dla dzieci medyków i służb mundurowych będzie zapewniona możliwość opieki w szkołach. Ważne! Każdy nauczyciel będzie miał możliwość zrefinansowania 500 zł kosztów sprzętu elektronicznego niezbędnego do nauki zdalnej.

 • Zamknięcie placówek kultury: teatrów, kin, muzeów, galerii sztuk, domów kultury, ognisk muzycznych – od 7 listopada do 29 listopada;
 • Hotele dostępne tylko dla gości przebywających w podróży służbowej – od 7 listopada do 29 listopada;
 • Ograniczenie funkcjonowania galerii handlowych. Otwarte pozostają punkty usługowe, sklepy z artykułami spożywczymi, kosmetycznymi, artykułami toaletowymi oraz środkami czystości, wyrobami medycznymi i farmaceutycznymi, artykułami remontowo-budowlanymi, artykułami dla zwierząt, prasą;
 • Pozostały handel: w sklepach do 100 m2 – 1 os/10 m2, w sklepach powyżej 100 m2 – 1 os/15 m2 (bez zmian) – od 7 listopada do 29 listopada
 • Kościoły: 1 os/15m2 – od 7 listopada do 29 listopada

Aktualne środki bezpieczeństwa przedłużone do 29 listopada:

 • od poniedziałku do piątku, w godzinach 8:00-16:00 obowiązek przemieszczania się dzieci do 16. roku życia pod opieką rodzica lub opiekuna,
 • w transporcie publicznym zajętych 50% miejsc siedzących lub 30% wszystkich,
 • zawieszona działalność basenów, aquaparków, siłowni,
 • wydarzenia sportowe bez udziału publiczności,
 • zawieszenie działania sanatoriów,
 • zawieszenie stacjonarnej działalności lokali gastronomicznych i restauracji przy dopuszczeniu prowadzenia działalności w zakresie dowozu lub na wynos,
 • ograniczenie zgromadzeń publicznych do max. 5 osób,
 • zakaz organizowania spotkań i imprez,
 • ograniczenie przemieszczania się osób 70+ (z wyjątkiem obowiązków zawodowych i zaspokajania niezbędnych potrzeb życia codziennego).

10 działań antykryzysowych dla firm

W związku z nowymi obostrzeniami, które dotkną część branż, rząd przygotował 10 działań antykryzysowych dla polskich przedsiębiorców.

Dofinansowanie kosztów stałych dla MŚP z branż najbardziej dotkniętych restrykcjami. Subwencje w ramach Tarczy Finansowej PFR w wysokości do 70% niepokrytych przychodami kosztów stałych pod warunkiem spadku przychodów o 30% względem tego samego okresu 2019 r.

Dla kogo: branże objęte restrykcjami sanitarnymi

Umorzenie subwencji z Tarczy Finansowej z PFR. Umorzenie subwencji finansowych z PFR dla MŚP dla sektorów objętych restrykcjami sanitarnymi pod warunkiem skumulowanego spadku przychodów od marca 2020 r. do marca 2021 r. o co najmniej 30%.

Dla kogo: branże objęte restrykcjami sanitarnymi

Wydłużenie programu Tarczy Finansowej dla Dużych Firm do 31.03.2021 r. (wnioski) oraz do 31.06.2020 r. (wypłaty). Zmiana zasad liczenia szkody z powodu COVID-19 w pożyczkach preferencyjnych z obecnego marzec – sierpień 2020 r. na marzec 2020 r. – marzec 2021 r., zgodnie z pierwotnym kształtem programu. Wdrożenie szybkiej ścieżki dla dużych MŚP

Dla kogo: duże firmy, duże MŚP, wszystkie branże

Pożyczki długoterminowe z gwarancją. Kontynuacja gwarancji deminimis dla MŚP oraz gwarancji płynnościowych dla dużych firm. Konsultacje z Komisją Europejską możliwości w dopłat na pokrycie rat dla pożyczek na okres 6 lat dla branż dotkniętych restrykcjami

Dla kogo: wszystkie branże oraz branże objęte restrykcjami sanitarnymi

Dofinansowanie zatrudnienia. Kontynuacja dopłat do miejsc pracy z FGŚP w postaci postojowego i obniżonego wymiaru czasu pracy.

Dla kogo: wszystkie branże

Przedłużenie postojowego. Przedłużenie wypłaty postojowego dla branż objętych restrykcjami

Dla kogo: branże objęte restrykcjami sanitarnymi

Zwolnienie ze składek na ZUS. Przedłużenie zwolnienia dla branż dotkniętych restrykcjami

Dla kogo: branże objęte restrykcjami sanitarnymi

Dofinansowanie zmiany zakresu działalności w ramach Dotacji na biznes. Zwiększenie kwoty dotacji z 6 do 8-krotności średniego wynagrodzenia oraz rozszerzenie polegające dofinansowaniu nie tylko nowej działalności, ale także zmiany zakresu aktualnej działalności. Finansowanie udzielane przez PUP

Dla kogo: branże objęte restrykcjami sanitarnymi

Polityka drugiej szansy. Dofinansowanie ARP kosztów związanych z restrukturyzacją przedsiębiorstw

Dla kogo: przedsiębiorstwa w restrukturyzacji

Dofinansowanie leasingu. Pokrycie kosztów leasingu przez ARP

Dla kogo: branża transportowa

Najnowsze

To Top