Kultura i rozrywka

Listopadowe granie w Jeleniu

W tym roku wywołany pandemią deficyt wydarzeń kulturalnych daje się mocno we znaki wszystkim melomanom. Orkiestra Kameralna Miasta Jaworzna „Archetti” zaprasza wszystkich spragnionych muzycznych wrażeń na listopadowy koncert, który prawdopodobnie będzie ostatnim kulturalnym wydarzeniem w tym roku.

W listopadzie „Archetti” powróci do przerwanych nastaniem pandemii prób do koncertu zaplanowanego wstępnie na marzec. Już 6 listopada muzycy zapraszają na jesienny koncert, pod batutą profesora Łukasza Błaszczyka, wybitnego skrzypka, solisty, kameralisty i pedagoga, obecnie profesora Akademii Muzycznej w Łodzi. W programie listopadowego koncertu znajdą się cztery wyjątkowe kompozycje przeznaczone na orkiestrę kameralną.

W programie koncertu znajdzie się Divertimento D-dur Wolfganga Amadeusza Mozarta, które skomponował wraz z dwoma innymi podobnymi utworami na początku 1772 roku, tuż przed swoimi szesnastymi urodzinami. Temat otwierający Divertimento KV 136 znakomicie ukazuje lekkość i świeżość młodzieńczego stylu Mozarta. Mimo kontrastu wyrazowego między częściami kompozytor spaja je w cykl za pomocą wyraźnych podobieństw melodycznych.

Kolejna kompozycja – Serenada Daga Wiréna, szwedzkiego kompozytora, żyjącego w latach 1905-1986 – ma formę czteroczęściową. Preludium rozpoczyna się jasno, wesoło i wyraziście. Pokazuje talent kompozytora do pisania na orkiestrę smyczkową i łatwo zapomnieć, że to nie jest pełna orkiestra symfoniczna. Kolory, szczegóły i głębia stworzone przez orkiestrację są żywe i czyste. Serenada Daga Wiréna jest kompozycją niezwykle lekką i urokliwą, wykorzystującą pełen potencjał brzmienia kameralnej orkiestry smyczkowej.

Wojciech Lemański jest współczesnym twórcą, kompozytorem muzyki filmowej i teatralnej. Edward Elgar z kolei był kompozytorem i skrzypkiem o sporych umiejętnościach. Dwa utwory na orkiestrę smyczkową napisane przez Elgara – Introdukcja i Allegro na kwartet smyczkowy i orkiestrę smyczkową oraz Serenada na smyczki do dziś są niezwykle popularne i często wykonywane. W repertuarze koncertu Orkiestry „Archetti” znajdzie drugi z nich. Kompozycja charakteryzuje się wyjątkowym wdziękiem i elegancją, niepozbawioną jednak intensywności romantycznych uczuć. Zapowiada się prawdziwa muzyczna uczta.

Koncert przeniesiono na piątek 6 listopada na godzinę 17:00. Bilety na wydarzenie można nabyć w siedzibie orkiestry w Jeleniu (ul. Wiosny Ludów 1) oraz przez stronę internetową www.archetti.pl/kup-bilet. Ze względu na trwającą pandemię – liczba miejsc jest mocno ograniczona. Wszystkie wydarzenia w Instytucji są organizowane z aktualnymi wytycznymi i zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego.

Najnowsze

To Top